چه عاملی باعث کاهش سطح" آی کیو" دانش‌آموزان می‌شود؟

۱۳۹۱/۰۷/۰۵ - ۱۵:۴۴ - کد خبر: 57125
چه عاملی باعث کاهش سطح" آی کیو" دانش‌آموزان می‌شود؟

سلامت نیوز : یک کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی به خانواده‌ها توصیه کرد، به هیچ عنوان پول توجیبی برای خرید خوراکی به بچه‌ها ندهند، چون نمی‌توانند انتخاب درستی برای خرید تغذیه داشته باشند.

فرح روشن پور در گفت‌وگو با (ایسنا)، با اشاره به تاثیر خوردن صبحانه در یادگیری دانش آموزان، خاطرنشان كرد: حذف وعده صبحانه سبب کاهش میزان تمرکز و یادگیری دانش آموزان می‌شود.وی با تاکید بر اینکه نخوردن صبحانه باعث کاهش سطح" آی کیو" می‌شود، خاطرنشان كرد: با توجه به این‌که بیشترین میزان فعالیت‌های مغزی در صبح اتفاق می‌افتد، لذا بر خوردن صبحانه بسیار تاکید می‌شود.

روشن پور با بیان این‌که استفاده از دو میان وعده کم حجم در فاصله بین ناهار و صبحانه می‌تواند نقش موثری در افزایش کارایی ذهنی دانش آموزان داشته باشد، عنوان كرد: خوردن سه تا چهار لقمه به عنوان میان وعده کافیست.وی افزود: میان وعده باید انرژی زیادی نداشته باشد تا از چاق شدن فرد جلوگیری شود.

روشن پور با اشاره به اینکه چیپس، شکلات و پفک انرژی بالا و مواد مغذی کمی دارند، تصریح کرد: استفاده از این مواد سبب چاقی، پوسیدگی دندان، کم خونی، اختلال در رشد و کاهش مقاومت بدن نسبت به عوامل عفونی می‌شود.وی بیان كرد: میوه تازه، میوه خشک شده، انواع مغزها، شیر، بیسکویت و کیک، لقمه‌های خانگی شامل نان و پنیر و سبزی و انواع کوکوها بهترین میان وعده‌ها برای دانش آموزان هستند.

این کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی به خانواده‌ها توصیه کرد، به هیچ عنوان پول توجیبی برای خرید خوراکی به بچه‌ها داده نشود، چون نمی‌توانند انتخاب درستی داشته باشند.وی در خصوص نیازهای تغذیه‌ای دانش آموزان مقطع راهنمایی و دبیرستان، تصریح کرد: با توجه به این‌که این افراد در مرحله رشد و نمو و بلوغ قرار دارند، سوخت و ساز بدنی بالایی دارند و به همین دلیل نیازهای تغذیه‌ای بالاتری هم دارند.

روشن پور با تاکید بر اینکه سطح پروتئین غذا اهمیت زیادی برای این طیف سنی دارد، گفت: افزایش حجم عضلانی و تولید آنزیم‌های زیاد در بدن این افراد سبب می‌شود به منابع تامین مواد پروتئینی مثل گوشت سفید و قرمز و تخم مرغ نیاز اساسی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه دختران در سن بلوغ به دلیل استفاده نكردن زیاد از گوشت و سایر مواد پروتئینی، پروتئین کمتری دریافت می‌کنند، خاطرنشان كرد: کمبود پروتئین یکی از مشکلات جدی دختران در سن بلوغ است و این مسئله لزوم توجه جدی به نوع تغذیه دختران در این سن را به وضوح نشان می‌دهد.روشن پور با اشاره به اینکه دختران در این محدوده سنی به دلیل افزایش قد به کلسیم و فسفر بیشتری نیاز دارند، عنوان كرد: توصیه می‌شود افراد در این محدوده سنی روزانه دو تا سه لیوان شیر و ماست مصرف کنند.

وی با تاکید بر این‌که نیاز به منابع آهن به خصوص در دخترها از نیازهای جدی است، تصریح کرد: شایع ترین نوع کم خونی که کم خونی ناشی از فقرآهن است در دختران دیده می‌شود. این در حالیست که دخترها در این سنین به خوردن ترشی می‌پردازند که سبب افت فشار خون می‌شود و چون این مسئله با کم خونی آنها همراه است میزان یادگیری را به شدت پایین می‌آورد.روشن پور با بیان اینکه در زمان بلوغ، میزان مصرف آب و املاح در افراد زیاد می‌شود، افزود: این مسئله به دلیل افزایش حجم خون و تامین فشار اسمزی ضروری است و عادی به نظر می‌رسد.

وی تاکید کرد: خوردن نمک زیاد از جهت تامین الکترولیت‌ها نقش موثری در رشد خواهد داشت و خانواده‌ها نباید نگرانی از این جهت داشته باشند.این کارشناس ارشد تغذیه و رژیم درمانی، کوتاهی قد را یکی از معضلات جامعه کنونی قلمداد کرد و گفت: عواملی همچون رعایت نکردن اصول صحیح غذا خوردن، کمی مصرف لبنیات و دیر خوابیدن از عوامل تشدید کننده آن است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11591s, 18q