پالايشگاه پلاسما، شايد 15 سال ديگر

۱۳۸۶/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5717
پالايشگاه پلاسما، شايد 15 سال ديگر

بعد از اين اتفاق و پس از ماجراي چند ساله آلودگي بيماران هموفيلي، سال گذشته دولت با اختصاص ۲۵ميليون يورو براى ساخت نخستين پالايشگاه خون ايران موافقت كرد.

همين چند روز قبل هم دكتر رسول ديناروند، معاون سازمان غذا و داروي وزارت بهداشت از راه‌اندازي فاز اول پالايشگاه انتقال خون تا سال 88 خبر داد.

اما دكتر عبد‌الحميد چراغعلى، مشاور مديرعامل سازمان انتقال خون در امور صنعت پلاسما نظرات متفاوتي دارد.

***

تا الان اقدامات ما در زمينه احداث اين پالايشگاه چه‌قدر پيشرفت كرده است؟
نمي‌توانيم از موفقيت در اقداماتمان حرف بزنيم، چون از دهه ۵۰ ايجاد صنعت پلاسما در كشور مطرح شد و با اين حال با گذشت بيش از 30 سال امروز پالايشگاه پلاسما نداريم و در اين‌باره از خيلي كشورهاي جهان سوم هم عقب‌تريم.

پس قضيه احداث فاز اول پالايشگاه چيست؟
ببينيد، اينكه دكتر ديناروند از احداث فاز اول پالايشگاه حرف مي‌زنند از نظر من نمي‌تواند زياد منطقي باشد، چون ما هنوز هيچ قراردادي با شركت خارجي طرف قرارداد نتوانسته‌ايم ببنديم.

تا وقتي طرف قرارداد خارجي را پيدا نكرده و منابع مالي مورد نياز را تامين نكرده‌ايم، نمي‌توانيم انتظار داشته باشيم تا 2سال ديگر پالايشگاه راه‌اندازي شود. اين يعني اين اتفاق شايد 15 سال ديگر هم نيفتد.

الان چند كشور هستند كه مي‌شود تجهيزات احداث پالايشگاه را از آنها خريد؟
فعلاً 87 شركت وجود دارد. چند شركت آمريكايى البته از اين فهرست حذف مى‌شوند.

اما يكي دو شركت اروپايى به خاطر بى‌اعتمادى به سازمان انتقال خون تمايلى به فروش تجهيزات ندارند، با يكي دو شركت ديگر وارد مذاكره شده‌ايم و با يكي از آنها موافقتنامه اوليه هم امضا شده است و البته اميدواريم تا دو سال ديگر نخستين محصول را توليد كنيم.

كدام مشتقات قرار است در اين پالايشگاه توليد شوند؟
مهمترين مشتقات پلاسما فاكتورهاي انعقادي 8 و 9 است كه در بيماران هموفيلي از آنها استفاده مي‌شود و در مرحله دوم توليد مي‌شوند. آلبومين در مرحله اول و ايمونو‌گلوبولين‌‌ها هم در مراحل آخر توليد مي‌شوند. اينها مهمترين داروها هستند.

علاوه بر اين بايد به خاطر داشته باشيم كه ما هنوز در مرحله اول پروژه هستيم كه اين مرحله نسبتا طولاني است و بايد در اين مرحله تمام تجهيزات براي كل پروژه نصب و راه‌اندازي شوند.

الان كه پالايشگاه نداريم تمام اين محصولات وارداتي هستند. در صورت احداث پالايشگاه چطور؟ آيا نيازي به واردات خواهيم داشت؟
همين‌طور است. داروهاي مشتق ما الان بيشتر وارداتي هستند. در تمام دنيا همه كشورها از نظر اين مشتقات با كمبود مواجهند، درحالي‌كه قيمت آنها هم دائما بالا مي‌رود.

ما از نظر قيمت اين مشتقات نيز با مشكلات اساسي مواجهيم. اگر هم پالايشگاه راه‌اندازي شود تنها مي‌توانيم 20 درصد از نيازهاي داخلي خودمان را تأمين كنيم.

پس بحث صادرات هم به كلي منتفي مي‌شود. نه؟
البته، ما به هيچ‌وجه توانايي صادر كردن اين محصولات را نداريم. چون بايد سالانه امكان توليد 700 هزار ليتر پلاسما را داشته باشيم درحالي‌كه تنها 15 هزار ليتر پلاسما در كشورمان توليد مي‌شود.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88349s, 18q