اتوبوس ها، ارابه های مرگ شهریور

۱۳۹۱/۰۷/۰۸ - ۱۰:۰۹ - کد خبر: 57217
سلامت نیوز : ماه پایانی تابستان هرساله بهانه خوبی است برای مسافرت مردم.چه آنکه بعد از آن به علت باز شدن مدارس و فصل تحصیل دانش آموزان بسیاری از خانواده‌ها نمی‌توانند به مسافرت بروند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از حمایت ؛ همین عامل باعث شده تا شهریور هم حجم مسافرت‌ها بالا برود وهم حجم تصادفات و در نتیجه خسارات و تلفات ناشی از آن‌ها.این امر در شهریورماه سال جاری هم رخ داد. ماهی که با حضور گسترده و نظارت پلیس راهور می‌رفت تا رکورد خوبی در کاهش تلفات به جا بگذارد به دلیل افزایش تصادف اتوبوس‌های مسافربری در برخی جاده‌ها به ماه خونین تصادفات اتوبوس تبدیل شد.

عقربه های ساعت هنوز به ساعت 3:30 دقیقه بامداد دوازدهم شهریور ماه نرسیده بودند که تصادفی مرگبار در جاده ارژن فارس و پنج کیلومتری پاسگاه پلیس راه رخ داد. تصادفی که با مرگ 26 تن از زائران کربلای معلی از بندرعباس خونین‌ترین حادثه رانندگی این ماه بود. حادثه ای که باعث شد بسیاری از زائران به مقصد خود نرسند. البته پلیس راه با بررسی صحنه تصادف 50 درصد راه را مقصر و 50 درصد نیز راننده مقصر شناخت.آمار تصادفات شهریور ماه آنقدر بالا رفت تا آنجا که داد معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را هم درآورد.دکتر حسن امامی رضوی با بیان این که آمار تصادفات روز به روز افزایش می‌یابد گفت: جاده‌ها نامطمئن، خودروها ناامن و تصادفات و مجروحان زیاد است. وی در واکنش به اظهارات اخیر رییس پلیس راهور گفت:طوری آمار ندهیم که به اورژانس کشور جفا شود، مأموریت‌های اورژانس کشور در 8 سال گذشته 2 تا 3 برابر شده ولی تعداد نیروهایش ثابت مانده است.
وی افزود: اتفاقاً آمار ارائه شده مبنی بر اینکه 50 درصد کشته شدگان حوادث ترافیکی در سر صحنه و 50 درصد دیگر نیز مربوط به هنگام انتقال به بیمارستان‌ها است، نشان از قوت اورژانس کشور دارد نه ضعف آن، زیرا این امر نشان می‌دهد اورژانس به موقع بر سر صحنه حادثه حاضر می‌شود که 50 درصد از فوتی‌ها سر صحنه نیستند.

تصادف اتوبوس با تیر برق
حادثه دیگری که این بار در ورودی آزادشهر گلستان رخ داد سه نفر را به کام مرگ برد و 25 مسافر را مجروح کرد. در این حادثه که چهاردهم شهریور ماه رخ داد اتوبوس مسافربری با تیر برق برخورد کرد. این بار نیز عدم کنترل وسیله نقلیه و سرعت بالا علت حادثه اعلام شد. این اتوبوس نیز از مشهد در حال برگشت به شهرستان رشت بود. جالب اینجا است که در صورت کنترل سرعت خودرو در پاسگاه‌های قبلی و اعمال قانون راننده متخلف می‌شد از بروز این حادثه جلوگیری کرد.بیست و هشتم شهریور ماه نیز یک اتوبوس مسافربری دیگر در جاده هشترود واژگون شد که بازهم تقصیر بر عهده راننده اتوبوس افتاد. در این حادثه سه نفر کشته و 14 نفر مجروح شدند. این حادثه نیز در ساعت 3:15 دقیقه بامداد رخ داده بود.در همین روز و تنها به فاصله دو ساعت یک اتوبوس دیگر در جاده میانه - قره چمن با یک خاور برخورد کرد که بر اثر آن راننده اتوبوس کشته شده و 7 نفر نیز زخمی شدند. معاون وزیر بهداشت ادامه داد: من آمار افزایش کشته های تصادفات حین انتقال را قبول ندارم ولی فوتی‌ها در بیمارستان‌ها را قبول دارم که علت آن هم بیمارستان‌ها نیستند بلکه جاده‌ها نامطمئن و خودروها ناامن هستند که شدت تصادفات را بالا برده و مصدومانی که به بیمارستان‌ها تحویل می‌دهند قابل نجات دادن نیستند.

دکتر امامی رضوی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که آمار تصادفات و مجروحان ناشی از آن‌ها هم افزایش یافته و در حال حاضر مجروحان بیشتری توسط اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستان‌ها منتقل و پذیرش می‌شوند و برای بسیاری از این مجروحان به دلیل شدت جراحات در بیمارستان‌ها کاری نمی‌توان کرد.معاون درمان ادامه داد: این در حالی است که بهترین کیفیت ارائه خدمات ما در بیمارستان‌های تروما انجام می‌شود و بخش تریاژ و پزشک متخصص مقیم در اورژانس همه این بیمارستان‌ها مستقر شده است.

تداوم برخوردهای پلیسی
اگرچه تصادفات بسیاری در شهریور ماه برای اتوبوس‌های مسافربری درجاده های کشور همانند تصادف اتوبوس با بیل میکانیکی در مشهد، تصادف مرگبار اتوبوس با پراید که در نتیجه 9 نفر از جمله 5 کودک کشته شدند رخ داد و بیش از یک صد نفر جان خود را در این تصادفات از دست دادند اما فرمانده پلیس راه همچنان از اجرای طرح‌های تشدید کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی خبر می‌دهد. به گفته او در سال جاری چندین مرحله طرح تشدید کنترل ناوگان حمل و نقل عمومی به اجرا در آمده و ایمنی خودروها از نظر فنی کنترل شده است.

راه و راننده مقصر اصلی
حسین علیشاهی کارشناس ترافیک نیز معتقد است مهم‌ترین علت تصادف ناوگان حمل و نقل عمومی راه و راننده است.او در این باره می‌گوید: ممکن است در ماه یک یا چند تصادف برای ناوگان حمل و نقل عمومی به علت خرابی جاده، مشکلات فنی آن یا خطای راننده رخ دهد اما وقتی میزان تصادفات رانندگی در یک حوزه بیشتر از حد نرمال و استاندارد است باید به دنبال علتی دیگر گشت، چرا که می‌توان به جرئت گفت در صورت نبود نظارت کافی در جاده‌ها، بار دیگر با افزایش آمار حوادث جاده ای همانند چهار سال گذشته روبرو می‌شویم.به گفته این کارشناس ترافیک، وقوع حوادث در ماه‌های مسافر خیز مانند فروردین و شهریور امری عادی است اما باید بگوییم خوشبختانه با نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی تعداد حوادث ناشی از نقص فنی خودرو کاهش یافته و بیشترین مشکلات متوجه راه و راننده است. وقتی حادثه ای مانند واژگونی اتوبوس در استان گیلان رخ می‌دهد و بعد علت حادثه شیب نامناسب جاده و اختلاف سطح آن اعلام می‌شود، موضوع ایمنی راه بار دیگر بیش از قبل خودنمایی می‌کند. می‌توان به جرئت گفت برخی از راه‌های کشور با وجود اقدامات انجام شده دارای مشکلات و نقص‌های بزرگی هستند که هر کدام می‌تواند جان چندین انسان بی گناه را بگیرد.به هر حال به نظر می‌رسد با کنترل دقیق‌تر و جلوگیری از تردد برخی خودروها هنگام توقف در پاسگاه‌های پلیس راه می‌شد از مرگ چندین هم وطن جلوگیری کرد. به نظر می‌رسد در صورت توجه نکردن پلیس راه به مسائل ایمنی خودروهای حمل و نقل عمومی بازهم باید شاهد مرگ هم‌وطنان در جاده‌ها باشیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.36498s, 18q