مرگ روزانه378 ایرانی به دلیل بیماری‌های قلبی

۱۳۹۱/۰۷/۰۸ - ۱۴:۳۶ - کد خبر: 57260

سلامت نیوز : بیماری های قلبی عروقی اولین علت مرگ در دنیا هستند و پیش بینی می‌شود همچنان در این رتبه باقی بمانند. طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت در سال 2005، بیماری‌های قلبی – عروقی 17.5 میلیون نفر قربانی داشته است كه 30 درصد كل مرگ‌های دنیا را شامل می‌شود و پیش بینی می‌شود این رقم تا سال 2030 به 23 میلیون نفر افزایش یابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ بررسی‌های انجام شده در سال 83 و در 29 استان ایران نشان می‌دهد كه بیماری‌های قلبی – عروقی 138هزار قربانی گرفته است؛ یعنی حدود 378 نفر در روز كه البته متوسط سن مرگ ناشی از این بیماری‌ها حدود 69 سال بوده است. بر این اساس بررسی‌ها حاكی از آن است كه اولین علت مرگ در كشور در سال 83، بیماری‌های قلبی – عروقی بوده است.

در حال حاضر بیماری‌های غیرواگیر مهم‌ترین علت مرگ و بار بیماری در جهان هستند و تخمین زده می‌شود 80 درصد از 35 میلیون مرگ ناشی از بیماری‌های مزمن در سال 2005 در کشورهای با درآمد پایین یا متوسط رخ داده است.پیش بینی علل عمده مرگ در سراسر جهان در تمام سنین در سال 2005 نشان می دهد كه 61 درصد مرگ‌ها از بیماری‌های مزمن ناشی می‌شود که سهم بیماری‌های قلبی عروقی در این میان، 30 درصد است. همچنین 48 درصد بار بیماری‌ها ناشی از بیماری‌های مزمن است که 10 درصد آنها به علت بیماری‌های قلبی - عروقی است.

همچنین پیش بینی می‌شود تا سال 2015 حدود 64 میلیون مرگ رخ دهد که 20 میلیون آنها به علت بیماری‌های قلبی - عروقی و عمدتا ناشی از بیماری قلبی و سکته مغزی خواهد بود.همچنین در كشور ما نسبت سال‌های از دست رفته عمر ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی حدود یك چهارم مجموع سال‌های از دست رفته عمر است و این بیماری‌ها پس از حوادث و سرطان‌ها، سومین علت از دست رفتن سال‌های عمر هستند. در مجموع بیش از دو سوم سال‌های از دست رفته عمر به علت بیماری‌های قلبی عروقی و ناشی از بروز سكته‌های قلبی و مغزی است.

شهرنشینی و شیوع بالای عوامل خطر بیماری‌های قلبی – عروقی درایران

به گزارش ایسنا، علیه حجت‌زاده، كارشناس مسوول پیشگیری از بیماری‌های قلبی – عروقی وزارت بهداشت با تاكید بر اهمیت پیشگیری از عوامل خطر بروز این بیماری‌ها، می‌گوید: مرگ‌های ناشی از بیماری‌های مزمن بین سال های 2005 تا 2015 ، 17 درصد یعنی از 35 میلیون مرگ به 41 میلیون افزایش خواهد یافت و لازم است اقدام اساسی برای این بیماری‌ها صورت گیرد.

وی معتقد است: شیوع عوامل خطر بیماری‌های قلبی - عروقی در ایران زیاد است، به طوری كه در پنجمین دور بررسی نظام مراقبت عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر درایران در سال 1388، در هر دو جنس و در گروه سنی 15 تا 44 سال تنها 4 درصد و در گروه سنی 45 تا 64 سال فقط یك درصد بدون عامل خطر بودند.

حجت‌زاده می‌گوید: افزایش امید به زندگی و شیوع بالای عوامل خطر بیماری‌های قلبی عروقی كه ناشی از شیوه زندگی شهرنشینی و تغییرات اقتصادی اجتماعی است، سبب افزایش بروز بیماری‌های قلبی عروقی و به تبع آن افزایش مرگ شده است؛ بطوری كه بررسی‌های انجام شده در سال 88 نشان می‌دهد كه حدود 55 درصد افراد 15 تا 65 سال كشور دارای حداقل سه عامل خطرزای قلبی عروقی هستند.

اجرای برنامه ثبت سكته‌های قلبی در بیمارستان‌های كشور

وی بر اهمیت خدمات پیش بیمارستانی و بیمارستانی فوریت‌های قلبی - عروقی در كاهش مرگ ناشی از این بیماری‌ها تاكید می‌كند و می‌گوید: به همین منظور بر تهیه و اجرای برنامه ثبت سكته‌های قلبی در بیمارستان‌های كشور تاكید شده است تا از اطلاعات آن در ارتقای ارائه خدمات استفاده شود.

حجت‌زاده، فشارخون بالا، كلسترول خون بالا، قند خون بالا، مصرف سیگار، مصرف كم میوه و سبزی، اضافه وزن، چاقی و كم تحركی را از مهم‌ترین عوامل خطر بروز بیماری‌های قلبی و سكته مغزی عنوان می‌كند و می‌افزاید: نكته مهم آن است كه با كنترل عوامل خطر اصلی كه شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و كم تحركی هستند، می توان از 80 درصد این مرگ‌های زودرس جلوگیری كرد.

قلبی سالم، خانه‌ای سالم، دنیایی سالم

برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی - عروقی و مرگ ناشی از آن راهبردها و راهكارهای زیادی اندیشیده شده است؛ از جمله روز جهانی قلب (آخرین یك شنبه سپتامبر هر سال) كه توسط بنیاد جهانی قلب در سال 2000 پیشنهاد شد و هدف از بزرگداشت این روز اطلاع رسانی افراد در مورد بیماری‌های قلبی - عروقی به عنوان بزرگ‌ترین علت مرگ در دنیاست.با توجه به اهمیت و نقش خانواده در سلامت قلب و عروق، شعار سال 2012 روز جهانی قلب همان موضوع سال گذشته یعنی « قلبی سالم، خانه‌ای سالم، دنیایی سالم» است و البته برسلامت قلب زنان و كودكان تاكید دارد.

بیماری‌های قلبی در زنان به اندازه مردان خطرآفرین است

به گفته حجت‌زاده، برخی تصور می‌كنند بیماری قلبی و سكته مغزی بیماری سالمندان و همچنین بیماری مردان است، اما این یك تصور اشتباه است. بیماری‌های قلبی - عروقی در زنان به اندازه مردان خطر ایجاد می كند؛ اما این خطر بطور جدی كمترتخمین زده شده است. تقریبا نیمی از 17.5 میلیون مرگ سالانه ناشی از بیماری‌های قلبی - عروقی دنیا در زنان رخ می دهد. در حقیقت این بیماری اولین عامل مرگ در زنان است كه یك مرگ از هر سه مرگ را شامل می‌شود؛ یعنی حدود یك مرگ در هر دقیقه است. بنابراین لازم است كه زنان در مورد خطر بیماری‌های قلبی - عروقی و اقدامات حفاظتی برای خود و افراد خانواده آگاهی داشته باشند.

وی با اشاره به اهمیت بیماری‌های قلبی دركودكان می‌گوید: كودكان هم به طور خاص در معرض خطر هستند؛ چرا كه در مورد كنترل محیط خود و انتخاب شیوه‌های زندگی برای قلب سالم تصمیم گیرنده نیستند و والدین آن‌ها این مسئولیت را بر عهده دارند. خطر بیماری قلبی قبل از تولد و از دوره جنینی شروع می‌شود و در دوران كودكی با مواجهه با رژیم غذایی ناسالم، كم تحركی و مصرف دخانیات افزایش می‌یابد. به این ترتیب كودكان با خطر مضاعف ناشی از بیماری قلبی و سكته مغزی روبرو می‌شوند. آن‌ها از یك طرف ممكن است با عواقب احساسی مشاهده بیماری كسانی كه دوستشان دارند روبرو شوند و از طرف دیگر در معرض خطر ابتلا و عواقب جسمی بیماری قلبی و سكته مغزی قرار گیرند.

به گزارش ایسنا، ذكر این نكته مهم است كه زندگی مدرن، كودكان را در معرض خطر عوامل خطری مانند رژیم غذایی كم كالری و غنی از چربی‌های مضر غذایی و قند، بازی‌های كامپیوتری كه خود مشوق كم تحركی هستند و همچنین تبلیغات مشوق مصرف دخانیات در برخی كشورها، قرار می‌دهد. بر این اساس با نگاهی به دوران زندگی، كودكان در آینده در معرض افزایش خطر بیماری‌های قلبی عروقی هستند.

پیشگیری از عوامل خطر بیماری‌های قلبی و كاهش 30 درصدی بروز این بیماری‌ها

كارشناس مسوول پیشگیری از بیماری‌های قلبی وزارت بهداشت در ادامه به مقوله پیشگیری از این بیماری‌ها اشاره می‌كند و می‌گوید: پیشگیری از بیماری‌های قلبی - عروقی در سطوح مختلف اعمال می‌شود. انجام مداخلات و فعالیت‌های پیشگیرانه منجر به 20 تا 30 درصد کاهش در وقوع بیماری‌های قلبی – عروقی، سکته مغزی و مرگ و میر و نیز افزایش کیفیت زندگی می‌شود.

برنامه‌های وزارت بهداشت برای « تغییر رفتارهای خطر ساز» و«اصلاح شیوه‌های زندگی »

وی با بیان اینكه برای پیشگیری ازعوامل خطر بیماری‌های قلبی - عروقی، ارتقای سلامت جامعه و كاهش بار بیماری‌ها باید راهبردهای مؤثر و قابل قبول به كارگرفته شود تا بتوان عوامل خطر اصلی و اساسی را كنترل كرد، ادامه می‌دهد: مناسب‌ترین اقدامات نظام‌های سلامت برنامه‌هایی هستند كه دركنار تمهید و تأمین خدمات بهداشتی درمانی سطح دوم و سوم با تمام توان مـــوجــود در راستای « تغییر رفتارهای خطر ساز» و«اصلاح شیوه‌های زندگی » گام بر‌دارند كه در این زمینه نیز اداره قلب و عروق وزارت بهداشت به طور جد فعالیت داشته و برنامه‌هایی برای افزایش اطلاعات و آگاهی مردم اجرا كرده و این برنامه‌ها ادامه دارد.

در پایان باید گفت‌ كه بنا بر اعلام كارشناسان طی دو دهه اخیر توزیع جغرافیایی بیماری‌های قلبی - عروقی تغییر کرده است بر همین اساس است كه سازمان جهانی بهداشت پیشگیری از این بیماری‌ها را در کشورهای در حال توسعه جزو اولویت‌های بهداشتی قرار داده است. به همین دلیل لزوم اتخاذ تدابیر و راهكارهای مناسب برای مقابله با این مشكل بهداشتی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. از طرف دیگر همانطور كه از شعار روز جهانی امسال برمی‌آید، اقدامات مربوط به سلامت قلب، همه افراد یك خانواده، جامعه و بویژه سیاستگزاران و برنامه‌ریزان كشورها را در برمی‌گیرد تا به این ترتیب افراد برای انجام شیوه‌های برخورداری از قلب سالم توانمند شوند. بنابراین شایسته است كه بیش از پیش به سلامت قلب و عروق به عنوان مهم‌ترین علت مرگ كشور در برنامه‌های مراقبت‌های بهداشتی توجه شود؛ چرا كه با توجه و تمركز بر این بیماری، علاوه بر آنكه گامی جدی در بهره‌مندی از جامعه‌ای سالم برداشته می‌شود، از هزینه‌های سنگین درمان بیماری‌های قلبی – عروقی نیز جلوگیری می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45616s, 18q