مردم زلزله زده آذربایجان شرقی تا دو سال دیگر صاحب سقف نخواهند شد

۱۳۹۱/۰۷/۰۸ - ۱۵:۲۶ - کد خبر: 57273
سلامت نیوز : عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به اینکه ساخت ۳۰ هزار واحد مسکونی برای مردم زلزله زده آذربایجان شرقی زمانی دو الی سه ساله را نیاز دارد در همین راستا مردم زلزله زده تا دو سال دیگر نیز صاحب سقف نخواهند شد.

الله وردی دهقانی در گفت و گو با ایلنا، اظهار کرد: ‌ طرح برای بررسی بیشتر در زمینه بازسازی هر چه سریع‌تر مناطق زلزله زده استان آذربایجان شرقی ارجاع شده به کمیسیون عمران را با جمع آوری ۵۰ امضا نمایندگان خارج از نوبت در صحن علنی مطرح خواهیم کرد.

وی افزود: در طرح فوریتی نمایندگان مجلس که براساس ایراداتی که از سوی برخی از نمایندگان گرفته شده است، آورده شده بود با توجه به اینکه فرصت کمی برای ساخت و سازهای واحدهای مسکونی زلزله زدگان و آماده سازی این واحد‌ها در فصل سرما وجود دارد لذا تسهیلات و کمک‌هایی را برای دولت در طرحی نظر بگیریم تا دولت بتواند در زمان باقی مانده هر چه سریع‌تر اسکان موقت را برای مردمان این منطقه آماده کند.

این نماینده مجلس با بیان این مطلب که روند بازسازی در استان آذربایجان شرقی و مناطق زلزله زده تا حدودی مناسب و خوب به نظر می‌رسد، گفت: تاکنون دولت از ۳۰ هزار واحدی که قرار بود تا نزدیکی فصل سرما برای زلزله زدگان آماده کند تنها ۲۰۰ واحد مسکونی اسکلت بندی و فونداسیون و برخی از واحد‌ها دیوارهای آن کشیده شده است ولی تاکنون اقدام دیگری را در این زمینه از سوی دولت مشاهده نکرده‌ایم.

نماینده ورزقان در خانه ملت با بیان این مطلب که ۲۵ روز بیشتر به فصل سرمای منطقه آذربایجان شرقی فرصت باقی نمانده است اما شاهد روند کند ساخت و ساز در این منطقه‌ایم، گفت: دولت برای مردم زلزله زده ورزقان، اهر و هریس خانه‌های تک واحدی، سه در چهار متر ساخته است تا اگر ساختمان‌هایی که قول آن را به مردم زلزله زده داده آماده بهره برداری در موعد مقرر نشوند مردم بتوانند در ساختمان‌های تک واحدی اسکان یابند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ساخت منازل مسکونی برای مناطق زلزله زده قطعا دو الی سه سال طول خواهد کشید، تصریح کرد: دولت باید تمهیداتی در نظر بگیرد تا در فصل سرما مردم زلزله زده استان آذربایجان شرقی با مشکل مواجه نشوند، چرا که این مردم نه تنها خانه‌های خود را از دست داده‌اند بلکه برای نهگداری احشام خود نیز مکانی ندارند.

وی با بیان اینکه دولت وعده داده بود وام‌هایی را به مردم زلزله زده برای ساخت و ساز و نوسازی ساختمان‌ها بدهد ولی هنوز این وعده اجرایی نشده و مردم نیز در این زمینه با مشکل مواجه هستند، گفت: دولت به مردم وعده داده که وام مسکن مهر در اختیار آنان قرار گیرد در حالی که مردم به نوسازی خانه‌های خود اقدام نکرده‌اند و تا زمانی که مقداری از کار انجام ندهند این وام به آنان تعلق نمی‌گیرد، لذا از مسئولان و دولت درخواست داریم که هر چه سریع‌تر وام‌های مورد نیاز برای ساخت و ساز به زلزله زدگان را در اختیار آنان قرار دهد.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی خطاب به مسئولان دولتی تاکید کرد: ‌ نمایندگان مجلس نگران این هستند که مردم در فصل سرما با مشکلات عدیده‌ای در رابطه با اسکانشان مواجه شوند لذا از مسئولان و دولت درخواست می‌کنیم هر چه سریع‌تر در این زمینه فکری کنند.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه نمایندگان مجمع استان آذربایجان شرقی تاکنون سه نشست را با معاون اول رئیس جمهور در رابطه با بازسازی مناطق زلزله زده برگزار کرده‌اند، خاطرنشان کرد: نمایندگان مجمع استان آذربایجان شرقی در نظر دارند با رسیدن فصل سرما در مناطق زلزله زده نشست‌های دیگری را در راستای بازسازی مناطق زلزله زده با دیگر مسئولان برگزار کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.87387s, 18q