مسموميت حاملگي، سومين علت مرگ و مير مادران در دوران بارداري است

۱۳۸۶/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5730
مسموميت حاملگي، سومين علت مرگ و مير مادران در دوران بارداري است

دكتر فاطمه قائم‌ مقامي جراح و متخصص زنان، زايمان و نازائي و عضوهيأت علمي دانشگاه علوم پزشكي تهران در گفت و گو با ایسنا، اين بيماري را سومين عامل مرگ و مير مادران در دوران بارداري دانست و گفت: معمولاً 12 تا 23 درصد بارداري‌ها با فشارخون همراه است و حدود 5 تا 7 درصد اين موارد منجر به مسموميت حاملگي مي‌شود.

وي افزود: شيوع مسموميت حاملگي در سنين بالاي 35 سال و حاملگي‌هاي بار اول بيشتر است. همچنين فشار خون همراه با ادم يا افزايش وزن و دفع بيش از mg300 پروتئين در ادرار 24 ساعته نيز از علائم هشدار دهنده بروز اين بيماري است.

وي ادامه داد: سابقه فشارخون مزمن در زنان چند زا و بالاي 35 سال از عوامل ايجاد كننده اين بيماري است. همچنين در اولين بارداري، مواردي نظير حاملگي چند قلو، بچه خوره، ديابت و به طور كلي هر عاملي كه باعث بزرگ شدن سطح جفت شود جزء ريسک فاکتورهاي آن محسوب مي شوند.

اين متخصص زنان در خصوص نشانه‌هاي نوع شديد مسموميت‌ حاملگي بيان داشت: اختلالات بينايي، ادم ريوي، سردرد، تاري ديد، درد بالاي شكم در اثر كشيده شدن كپسول كبدي، افزايش رفلكس‌هاي عضلاني، كاهش حجم ادرار، كمبود پلاكت و سندرم HellP (هموليز، افزايش آنزيم‌هاي كبدي و کاهش پلاکت‌ها) از جمله علائم اين بيماري مي باشند که در صورت بروز، ختم حاملگي تنها راه درمان است. در اين رابطه نيز بايد دو فاكتور شدت مسموميت و سن حاملگي را در نظر داشت.

اين استاد دانشگاه علوم پزشكي تهران گفت: نارسايي كليوي، خونريزي مغزي در اثر فشارخون و مشکلات قلبي عروقي به دليل ادم و اختلالات انعقادي از عوامل خطر مسموميت حاملگي هستند كه ممکن است به مرگ بيمار منجر شود.

وي ادامه داد: اين بيماري در برخي موارد نيز با مشكلاتي نظير نارسايي و اختلال رشد جنين، مرگ داخل رحمي و جدا شدن جفت از رحم همراه است.

اين جراح زنان، زايمان و نازائي در خصوص نحوه پيشگيري از اين بيماري بيان داشت: بررسي سابقه فرد در بدو مراجعه به پزشك متخصص، معاينات مرتب، اندازه‌گيري فشارخون و ارتفاع رحم و بررسي ضربان قلب جنين در پيشگيري از بروز اين بيماري موثرند. همچنين در زنان با سابقه ابتلا به مسموميت حاملگي، مصرف مقادير كم آسپرين و كلسيم توصيه مي‌شود.

دكتر قائم‌ مقامي خاطرنشان كرد: توصيه به بارداري در سنين کمتر از 35 سال، همچنين پرهيز از غذاهاي پرنمک مانند آجيل، خيارشور و مصرف مايعات فراوان از ديگر موارد پيشگيري مي‌باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مرضيه زارع
من الان در هفته 32 بارداري هستم 26 سال سن دارم در 3ماهگي بعد از ازمايش خون مقدار پلاكتم 120و در 6 ماهگي 89 و در 7 ماهگي 86 شده من از اين كاهش پلاكت ترسيده ام.لطفا مرا راهنمايي كنيد چه بايد بكنم.
7.83244s, 19q