تاثیر پارازیت‌‌ها را انکار نمی‌کنیم

۱۳۹۱/۰۷/۰۹ - ۱۱:۱۸ - کد خبر: 57302

سلامت نیوز : با اینکه پیش از این بارها بر تاثیر پارازیت‌‌ها بر وقوع سقط جنین تاکید شده بود، هر بار نیز وزارت بهداشت این موضوع را به‌دلیل نبود آمار مستند رد می‌کرد و با مطرح شدن ماجرای ارتباط پارازیت‌‌ها با افزایش موارد اخیر سقط جنین در یکی از بیمارستان‌های تهران، با مهندس علی گورانی، کارشناس مسئول بهداشت پرتوهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت و گو کردیم. او تاثیر این اشعه‌‌ها در سقط جنین را بی‌تاثیر نمی‌داند اما معتقد است که پارامترهای قوی‌تر و مضرتری از پارازیت‌‌ها در محیط وجود دارند که می‌توانند سبب بیماری و سقط جنین در افراد شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ ماجرای تاثیر پارازیت‌‌ها بر سلامتی و به‌ویژه سقط جنین موضوع جدیدی نیست و هر از گاهی مطرح می‌شود، وزارت بهداشت اما همواره این موضوع را رد می‌کند یا آن را مستند نمی‌داند. در آخرین اظهار نظر پیرامون این موضوع، اعلام شده که سقط جنین افزایش یافته و دلیل اصلی آن نیز پارازیت‌‌ها عنوان شده است، نظر شما در این باره چیست؟

ما نمی‌گوییم پارازیت‌‌ها در سقط جنین بی‌تاثیر هستند اما باید بررسی شود که چه میزان از این پارازیت‌‌ها می‌تواند مشکل ساز باشد، تاکنون تحقیق خاصی روی تاثیر پارازیت‌‌ها بر بروز بیماری یا سقط جنین انجام نشده است، بنابراین هر چه در این باره اعلام می‌شود، احتمالات است. واقعیت این است که اطلاعاتی با این جزییات که نشان دهد پارازیت باعث افزایش سقط جنین می‌شود، در دست نیست.

به طور کلی این اشعه‌‌ها به خودی خود چقدر مضر هستند؟

پارازیت‌‌ها یک انرژی از خود خارج می‌کنند و اگر فرد به مدت طولانی در برابر این اشعه قرار گیرد، انرژی بیشتری نیز وارد بدنش می‌شود و می‌تواند مشکل ایجاد کند. اما پرسشی که مطرح می‌شود این است که افراد یا همان زنان باردار چه میزان در برابر این اشعه قرار گرفته اند؟! تاکنون تحقیقات خاصی پیرامون میزان مضر بودن این پارازیت‌‌ها انجام نشده است. تاثیر پارازیت‌‌ها بر سقط جنین، درست مانند تاثیر آتش بر سقط جنین است. برای نمونه اگر زن باردار در برابر حرارت آتش قرار گیرد، احتمال سقط جنین او وجود دارد.

یعنی به اعتقاد شما پارازیت عامل مستقیمی در وقوع سقط جنین نیست؟

ببینید، ده‌‌ها فاکتور وجود دارد تا چنین اتفاقی رخ دهد، ممکن است که موارد سقط جنین افزایش پیدا کرده، اما می‌تواند به‌دلیل عوامل زیادی از جمله آلودگی هوا، خاک، مواد غذایی، استرس، پدیده‌های فیزیولوژیک و ... باشد، یکی از این عوامل نیز اشعه‌‌ها که پارازیت‌‌ها نیز در گروه آنها قرار می‌گیرند، هستند.

سهم پارازیت‌‌ها از میزان اشعه‌های محیطی که افراد با آن در ارتباط هستند چه میزان است؟

به طور کلی 85 درصد تشعشعاتی که ما می‌گیریم، از طبیعت است، در این میان سهم اشعه‌های مصنوعی نیز حدود 15 درصد است که 50 درصد آن را کاربری‌های پزشکی تشکیل می‌دهند، حجم اشعه‌ای که ما از منابع دیگر دریافت می‌کنیم بسیار بیشتر و مضرتر از پارازیت‌‌ها هستند. برای نمونه رادیوگرافی صدها برابر بیشتر از آنتی سیگنال‌های ماهواره، پرتوگیری می‌کند. در حال حاضر سرطان پوست در رتبه نخست سرطان برای مردان است، این اتفاق نیز به‌دلیل قرار گرفتن در معرض نور آفتاب رخ می‌دهد، بنابراین ما منابع عظیم دیگری داریم که بسیار مضرتر از پارازیت‌‌ها هستند. بنابراین سهم پارازیت‌‌ها بسیار کم است.

بنابراین با توجه به صحبت‌های شما پارازیت‌‌ها نمی‌تواند تاثیر خاصی روی بدن انسان داشته باشد؟

ما تاثیر منفی پارازیت‌‌ها را انکار نمی‌کنیم اما چه میزان از این پرتوها می‌تواند مشکل ساز باشد ما هیچ آمار مستندی در این باره نداریم، کسانی هم که این اظهارات را می‌کنند، حتی نمی‌دانند اشعه‌‌ها چه هستند. اکنون همین سیگنال‌های ماهواره‌ای که در تمام کشور گسترده هستند، به شدت به انسان آسیب می‌رسانند.وزارت بهداشت در نظر دارد تا تحقیقی پیرامون تاثیر پارازیت‌‌ها انجام دهد؟ با توجه به اینکه اظهار نظرهایی نیز راجع به آن می‌شود و مضر بودن آن هر از گاهی، به طور جدی مطرح می‌شود.پارازیت‌‌ها نیز مانند سایر پارامترهای محیطی باید مورد بررسی قرار گیرند، وزارت بهداشت بیشتر روی محافظت در برابر این عوامل می‌تواند تحقیق کند، برای بررسی تبعات پزشکی، باید مراکز تحقیقات پزشکی روی این موضوع تمرکز پیدا کنند، در حال حاضر برنامه تحقیقاتی در این باره در دستورکارقرار ندارد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23001s, 18q