مددكاران اجتماعي جسارت ورود به مشكلات جامعه را ندارند‌

۱۳۸۶/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5732
مددكاران اجتماعي جسارت ورود به مشكلات جامعه را ندارند‌
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازفارس، امير محمود حريرچي، رئيس گروه مددكاري اجتماعي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در ميزگرد مددكاري اجتماعي كه در محل خبرگزاري فارس به مناسبت 13 رجب روز مددكار، برگزار شد، ‌افزود: سال آينده پنجاهمين سال ايجاد رشته مددكاري در كشور است اما اين تخصص هنوز نتوانسته به عنوان يك حرفه در ايران جاي خود را باز كند.
وي افزود: مردم هنوز نمي‌دانند اگر مشكلي در تعامل با جامعه يا مشكلي در خانواده برايشان پيش آمد بايد به مددكار اجتماعي مراجعه كننند، مددكار اجتماعي پزشك مسائل اجتماعي است و همان طور كه يك پزشك مشكل جسم يا روح يك نفر را درمان مي‌كند، مددكار اجتماعي بايد بيماري جامعه را درمان كند.
حريرچي گفت: مددكاري اجتماعي، بر اساس تعريفي كه در سال 2000 در مونترال كانادا درباره آن توافق جهاني شد، حرفه‌اي است كه خواستار ارتقاي سطح بهزيستي مردم است كه اين كار با ارتقاي سطح روابط انساني و بهبود تحولات اجتماعي و نيز توانمند‌سازي جامعه پيگيري مي‌شود.
وي اضافه كرد: مددكاري اجتماعي تنها با ترويج آزادي عمل در جامعه عملي مي‌شود، مردم بايد حق انتخاب داشته باشند، هر فرد بايد در مسير زندگي بتواند بين مواد مخدر يا زمين ورزشي حق انتخاب داشته باشد اما مددكار اجتماعي با توانمندسازي مردم كاري مي‌كند كه فرد زمين ورزشي را انتخاب كند.
وي گفت: ارتباطات انساني يكي از عوامل مهم بهبود شاخص‌هاي اجتماعي است اما متأسفانه ارتباطات ما در جامعه مشكل دارد ما به جوانان و جوانان به ما، همه به چشم بدبينانه به هم نگاه مي‌كنيم و اين مددكار اجتماعي است كه بايد روابط انساني را در جامعه اصلاح كند.
رئيس گروه مددكاري اجتماعي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي اضافه كرد: مددكاري دو بال دارد يكي عدالت اجتماعي و دوم موازين حقوق انساني است، انسان‌ها حقوقي دارند و سلامت و امنيت بالاترين حق هر فرد است.
وي گفت: در كشوري مانند انگستان يك سوم بودجه كشور توسط مددكاران اجتماعي در وزارت تأمين اجتماعي هزينه مي‌شود‌ اما در كشور ما جايگاه اين حرفه هنوز تعريف نشده است، به همين علت به مشكلات اجتماعي بي‌توجهي مي‌شود تا به مرحله بحران برسد.
وي ادامه داد: روزگاري بحث طلاق يا دختران فراري اين قدر در جامعه نمود نداشت، مددكاران اجتماعي نتوانستند درگير اين مسائل شوند و به همين علت امروز كار به بحران كشيده است.
حريرچي اضافه كرد: مشكل آنجاست كه مددكاران اجتماعي منفعلانه برخورد مي‌كنند و غير فعال هستند و تا بحران به وجود نيايد كاري انجام نمي‌شود. تحقيقي درباره مسائل اجتماعي قبل از بروز آن‌ها انجام نمي‌شود، ما مددكاران اجتماعي بايد اين توانايي را داشته باشيم كه مسائل اجتماعي را تجزيه و تحليل‌ و علت‌يابي كنيم اما متأسفانه چنين نيست و اين ضعف آموزش مددكاري اجتماعي در دانشگاه‌هاست.
حريرچي گفت: مددكار اجتماعي بايد اين قدرت را داشته باشد، كودكي را كه در يك خانواده با والدين بي‌صلاحيت زندگي مي‌كند از خانواده بگيرد‌ ولي قوانين كشور دست و پاي مددكار را مي‌گيرد. زماني واقعا بهترين راه حل مشكل يك خانواده طلاق است. تا از پرورش يك فرزند معتاد يا خلاف در آينده جلوگيري كند.
وي گفت: من اين جسارت و شجاعت را در فارغ‌التحصيلان مددكاري نمي‌بينيم كه از مسئولان حقوق مردم را مطالبه كنند، مددكاران اجتماعي نيز اكنون مانند بسياري از حرف ديگر كاسب شده‌اند و به دنبال پول هستند و به خصوص از زمان ايجاد كلينيك‌هاي مددكاري اين موضوع تشديد شده است.
 
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.19741s, 19q