افراد پرخطر واكسیناسیون رافراموش نكنند

۱۳۹۱/۰۷/۰۹ - ۱۳:۰۴ - کد خبر: 57325

سلامت نیوز : رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با هشدار نسبت به نزدیك شدن به فصل سرما و بروز بیماری‌های تنفسی گفت: لازم است گروه‌های پرخطر در آستانه فصل سرما واكسن آنفلوآنزا را دریافت كنند.

دكتر محمدمهدی گویا در گفت وگو با (ایسنا)، گفت: با سرد شدن هوا معمولا بیماری‌های تنفسی افزایش می‌یابد. این بیماری‌ها به ویژه در مكان‌هایی كه مردم بیشتر در كنار یكدیگر قرار دارند از جمله محیط‌های دانش آموزی از اهمیت بیشتری برخوردار است. بنابراین رعایت موارد بهداشتی در این اماكن اهمیت بسزایی دارد.

وی با اشاره به خطر بروز بیماری‌های تنفسی ناشی از سرما در كهنسالان گفت: این افراد به واسطه سن بالا و بسیاری از موارد زمینه‌ای دیگر ممكن است در صورت ابتلا به بیماری‌های تنفسی ساده به انواع شدید این بیماری‌ مبتلا شوند و حتی جانشان در معرض خطر قرار گیرد.

گویا سنین بالای 65 سال، افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، تنفسی مزمن مانند آسم،‌ نارسایی كلیه،‌ نارسایی‌های كبدی، سرطان، افراد شیمی درمانی و مبتلایان به دیابت به ویژه دیابت پیشرفته و كنترل نشده را از جمله گروه‌های پرخطر عنوان كرد و گفت: این افراد باید مراقب باشند تا به عفونت‌های تنفسی فصل سرما مبتلا نشوند.

رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تاكید كرد: لازم است گروه‌های پرخطر در آستانه فصل سرما واكسن آنفلوآنزا را دریافت كنند. تزریق این واكسن برای این گروه بیشتر از مردم عادی دارای اهمیت است.

وی بر لزوم رعایت آداب تنفسی تاكید كرد و گفت: در فصل سرما شست‌وشوی مكرر دست‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. همچنین لازم است افراد هنگام عطسه و سرفه با دستمال دهان و بینی خود را بپوشانند.

رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت همچنین گفت: واكسیناسیون گروه‌های پرخطر مناطق زلزله زده آذربایجان در مقابل بیماری آنفلوانزا از شنبه هفته گذشته آغاز شد و پنجشنبه پایان یافت. ماموران بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی تبریز عملیات واكسیناسیون در تمام روستاهای مناطق زلزله زده را به صورت ضربتی انجام دادند. علیرغم آن كه تامین این سطح از واكسن آنفلوآنزا كاری دشوار بود اما با هماهنگی‌های انجام شده و همكاری سازمان غذا و دارو، واكسن آنفلوآنزا به میزان لازم برای مناطق زلزله زده تامین شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.89306s, 18q