85 تا 90 درصد نوبت شب بيمارستان‌هاي تهران به دست پرستاران طرحي اداره مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5733
85 تا 90 درصد نوبت شب بيمارستان‌هاي تهران به دست پرستاران طرحي اداره مي‌شود

محمد شريفي مقدم در گفت و گو با ایسنا گفت: متاسفانه جايگاهي كه براي مديران پرستاري در نظر گرفته شده است در شان اين افراد نيست. در اين شرايط مسئوليت‌هاي مدير پرستاري زياد اما اختيارات وي بسيار كم تلقي شده است.

وي با انتقاد از آنچه كه «پزشك محوري» نظام سلامت كشور مي‌داند، اظهار داشت: روساي بيمارستان‌ها بدون در نظر گرفتن معيارهاي درست و مشخص به طور مستقيم اقدام به انتخاب مديران پرستاري مي‌كنند.

دبيركل خانه پرستار، افزود: برخلاف ساير كشورها كه روساي بيمارستان‌ها تخصص مديريت خدمات بهداشت و درمان دارند، در كشور ما روساي بيمارستان‌ها پزشك هستند و به طور قطع اين افراد صلاحيت كافي براي انتخاب مديران پرستاري را ندارند.

شريفي مقدم با بيان اين كه در 20 سال گذشته بروز ندادن مشكلات از سوي مديران پرستاري نظام سلامت كشور را دچار بحران كرده است، يادآور شد: مديران پرستاري به دليل نداشتن اختيارات كافي و در بعضي مواقع ترس از نالايق پنداشته شدن، در شرايط سخت كاري، ‌مشكلات را بروز نداده و خدمات را به طور نامناسب ارائه مي‌دهند.

وي با برشمردن سه جايگاه بيمارستان، دانشگاه و وزارتخانه براي مديران پرستاري، گفت: جايگاه اين افراد در بيمارستان‌ها ضعيف و در دانشگاه‌هاي علوم پزشكي ضعيف تر قلمداد مي‌شود.

دبيركل خانه پرستار در ادامه ادعا كرد: در وزارت بهداشت دفتر پرستاري حذف شده و به نظر مي‌رسد كه عنوان مديريت پرستاري تا حد واحد پرستاري تنزل كرده است.

شريفي مقدم گفت:‌ مديران پرستاري دانشگاه‌ها كه حداقل 10 بيمارستان را تحت نظر خود دارند در دانشگاه‌هاي كوچك با عنوان كارشناس و در دانشگاه‌هاي بزرگ تر با عناوين كارشناس و كارشناس مسئول و در برخي دانشگاه‌هاي بزرگ با عنوان اداره پرستاري فعاليت مي‌كنند.

وي افزود: با توجه به اينكه سياست‌هاي نظام سلامت كشور «پزشك محور» است، حتي ادارات پرستاري دانشگاه‌ها هم از قدرت ناچيزي برخوردارند.

دبير كل خانه پرستار نبود جايگاه مناسب و اختيارات كافي را از يك سو و نادرست بودن معيارهاي انتخاب مديران پرستاري را از سويي ديگر از مشكلات پيش روي مديريت پرستاري دانست و ابراز عقيده كرد: در انتخاب مديران پرستاري بايد سوابق كاري، خوشنامي و نظر ساير پرستاران در نظر گرفته شود.

شريفي مقدم با ابراز ناخرسندي از اين كه انتخاب مديران پرستاري به طور مستقيم از سوي روساي بيمارستان‌ها انجام مي‌شود به ايسنا گفت:‌ اين انتخاب بايد با پيشنهاد روساي بيمارستان و به تاييد اداره پرستاري و يا كارشناسي پرستاري در دانشگاه‌ها صورت گيرد.

وي از جمله شرح وظايف مديران پرستاري را هماهنگي نيروي‌هاي پرستاري و نظارت بر ارائه خدمات پرستاري خواند و خاطرنشان كرد: شرح وظايف مديران پرستاري نيز به طور مبهم و ضعيف تعريف شده است.

شريفي مقدم با اعلام اين كه گاهي روساي بيمارستان‌ها در امور مديران پرستاري مداخله مي‌كنند، از آنچه انحصار قدرت در دست مديران بيمارستان‌ها خواند انتقاد كرد و خواستار افزايش اختيارات مديران پرستاري شد.

وي با اعلام اينكه در حال حاضر پرستاران طرحي و تازه فارغ التحصيل 85 تا 90 درصد نوبت شب بيمارستان‌هاي پايتخت را اداره مي‌كنند بر لزوم وجود مديريت پرستاري قوي تاكيد كرد.

دبير كل خانه پرستار در پايان با بيان اين كه نبود مديريت پرستاري كارآمد در حال حاضر از بحران‌هاي نظام سلامت كشور به شمار مي‌آيد، از مسئولان امر خواست تا نسبت به نحوه انتخاب و اختيارات اين افراد توجه بيشتري داشته باشند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.15655s, 18q