بيماران دياليزي خواستار افزايش سهميه بنزين هستند

۱۳۸۶/۰۵/۰۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5734
بيماران دياليزي خواستار افزايش سهميه بنزين هستند

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اين افراد با بيان اين كه بيماران دياليزي علاوه بر بيماري كليوي از مشكلات بسياري رنج مي‌برند، اظهار كردند كه به علت كمبود بنزين ناچار به «كاهش دفعات دياليز» خود شده‌اند.

مريم قدوسي يكي از افراد حاضر در اين تجمع كه علاوه بر مشكل كليوي، از بيماري قلبي و پوكي استخوان شديد نيز در رنج است، با بيان اين كه در هفته سه بار براي انجام دياليز مسافتي طولاني را از جنوب تهران تا بيمارستان شهيد عيوض‌زاده واقع در خيابان شيخ بهايي طي مي‌كند، به خبرنگار «ايسنا» گفت: علاوه بر اين كه در هفته بايد سه روز را به انجام دياليز اختصاص دهيم، در اغلب روزهاي ديگر نيز همواره براي خريد دارو و انجام آزمايش‌ها در رفت و آمد هستيم.

اين بيمار 33 ساله با بيان اين كه بيماران كليوي پيش از اين نيز با مشكلات بزرگي دست به گريبان بودند، «سهميه كم بنزين» اختصاص يافته به آنها را مشكل مضاعفي براي بيماران دانست و گفت: با سه ليتر بنزين در روز حتي نمي‌توانيم مسير خانه تا بيمارستان را براي انجام دياليز طي كنيم؛ حال آن كه در روزهاي ديگر هم پي در پي در رفت و آمد هستيم.

يكي از همراهان بيماران نيز كه براي درخواست افزايش سهميه بنزين به انجمن حمايت از بيماران كليوي مراجعه كرده است، اظهار كرد: بيماران دياليزي اغلب از كار افتاده هستند؛ بنابراين استفاده از وسايل نقليه عمومي، بويژه با «شرايط نامطلوب» كنوني براي آنها بسيار دشوار و حتي «غيرممكن» است.

مرادي به بيماري مغز استخوان و استخوان درد شديد پدرش اشاره كرد و گفت: در اين شرايط، يك روز در ميان، 40 كيلومتر راه از آرياشهر تا بيمارستان سينا در ميدان امام خميني (ره) براي انجام دياليز پدرم طي مي‌كنيم اما آيا سهميه كنوني بنزين، كفاف طي اين مسافت را مي‌دهد؟

اين دانشجو كه تنها راه مناسب رفت و آمد براي پدر خود و بسياري از بيماران دياليزي ديگر را استفاده از خودروهاي كرايه (آژانس) مي‌داند، خاطرنشان كرد: در اين صورت بايد براي هر بار دياليز، مبلغ 8 هزار تومان هم به عنوان كرايه آژانس بپردازيم و پرداخت اين هزينه براي بيماران دياليزي كه اغلب با مشكلات مالي نيز مواجه هستند، بسيار سخت به نظر مي‌رسد و اين در حالي است كه كرايه آژانس‌ها نيز بعضا با سهميه بندي بنزين افزايش يافته است.

اين اظهارات از سوي بيماران و خانواده‌هاي آنها در حالي صورت مي‌گيرد كه رييس انجمن حمايت از بيماران كليوي نيز به مسافت طولاني بيشتر بيماران نيازمند به دياليز اشاره كرد و مي‌گويد: در اين ميان بسياري از بيماران از كرج و اطراف تهران براي انجام دياليز به بيمارستان‌هاي واقع در تهران مراجعه مي‌كنند. «در كرج 800 بيمار دياليزي وجود دارد كه ازاين تعداد تنها امكان دياليز براي 300 نفر از آنها فراهم است».

بنابراين بيماراني كه مسافت بسيار طولاني را از محل زندگي تا بيمارستان در هفته چند بار طي مي‌كنند با سهميه‌بندي بنزين با مشكل شديد روبرو شده‌اند. «بيماران نمي‌دانند كه پس از اتمام سهميه بندي بنزين خود،‌ چه كنند؟»

قاسمي به خبرنگار ايسنا مي‌گويد: اغلب بيماران دياليزي، از بيماريهاي ديگري نيز رنج مي‌برند و اغلب نيازمند استفاده از ماشين شخصي و يا آژانس هستند. اما با شرايط موجود استفاده از آژانس به طور قطع براي آنها امكانپذير نيست.


وي با بيان اين كه اغلب بيماران دياليزي دچار ناراحتي هاي استخواني شديد هستند وبيماران پيوند شده نيز توانايي حضور يافتن در مكان هاي پر ازدحام را ندارند،خاطرنشان كرد:بنا براين، اين افراد براي استفاده از وسايل نقليه عمومي با مشكلات زيادي مواجه‌اند.

به گفته رييس انجمن حمايت از بيماران كليوي، برخي از بيماران براي صرفه جويي در بنزين تعداد دفعات دياليز خود را از سه بار در هفته به دو بار كاهش داده‌اند و اين خطرات بسياري را براي آنها ايجاد مي‌كند.

قاسمي با بيان اينكه انجمن در مكاتباتي با شركت نفت و وزارت كشور خواستار رسيدگي به مشكلات اين گروه از بيماران خاص در رابطه با سهميه بندي بنزين شده است، تصريح كرد: تاكنون هيچ پاسخي در اين رابطه دريافت نكرده‌ايم.

مديرعامل انجمن حمايت از بيماران كليوي در حالي خواستار توجه مسئولان امر به اين مشكل بيماران كليوي مي‌شود كه بر خاص بودن اين بيماران تاكيد كرده و يادآور شد: در صورت بروز مشكلات جدي در رفت و آمد اين دسته از بيماران خاص با مشكلات جاني جدي نيز روبرو مي‌شوند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.68213s, 18q