دو موج سالمندی ایران را فرا می‌گیرد/ سرعت پیر شدن ایران چندین برابر سایر كشورهاست

۱۳۹۱/۰۷/۱۰ - ۱۲:۰۶ - کد خبر: 57391

سلامت نیوز : رییس اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت با هشدار نسبت به سرعت پیرشدن جمعیت ایران و روبرو بودن با دو موج سالمندی بر لزوم انجام برنامه‌ریزی‌های كلان و تنظیم ارایه خدمات سالمندی در تمام سطوح تاكید كرد.

دكتر پریسا طاهری در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: براساس آخرین سرشماری آمار كه در سال 1390 انجام شد حدود 8.2 درصد جمعیت كشور را سالمندان تشكیل می‌دهند. به این ترتیب پیش بینی‌هایی كه پیش از این درباره جمعیت سالمند كشور كرده بودیم در حال اتفاق افتادن است.وی گفت: پیش بینی‌ها بر آن است كه تا سال 1404 بیش از 10 درصد و تا سال 1430 بین 21 تا 25 درصد جمعیت كشور را سالمندان تشكیل خواهند داد.

ایران با دو موج سالمندی روبروست

فرصت برای برنامه‌ریزی كلان محدود است

طاهری با بیان این كه بر اساس آخرین آمار ارایه شده از سوی مركز آمار ایران، كشور دو موج سالمندی را پیش رو دارد، افزود: این دو موج سالمندی باعث می‌شوند تعداد افراد سالمندان كشور به سرعت پیش رود. متولدین دهه شصت، اكنون در محدوده سنی 30 تا 35 سال زندگی می‌كنند و این گروه موج اولی هستند كه حدود 30 تا 40 سال آینده به سن سالمندی می‌رسند و طی یك مدت زمان 20 تا 25 ساله موج بعدی اتفاق خواهد افتاد. موج اول سالمندی موج گسترده‌تری خواهد بود و فرصت 30 تا 40 ساله برای انجام برنامه‌ریزی‌های كلان فرصتی محدود است.

وی تاكید كرد: سرعت سالمند شدن جمعیت ایران چندین برابر كشورهای توسعه یافته و ناحیه مدیترانه شرقی است و همین موضوع اهمیت برنامه‌ریزی و تنظیم ارایه خدمات سالمندی به سالمندان در تمام سطوح را دو چندان می‌كند.

ادغام برنامه‌های شیوه زندگی سالم در پزشك خانواده

طاهری با اشاره به برنامه‌های وزارت بهداشت برای سالمندی سالم، ادامه داد: در حال حاضر اداره سلامت سالمندان وزارت بهداشت، برنامه مراقبت‌های ادغام یافته و شیوه زندگی سالم را به صورت گسترده در تمام دانشگاه‌های كشور در حال اجرا دارد و پكیج این برنامه‌ها در حال بازبینی است و پس از بازنگری در قالب برنامه پزشك خانواده و در تمام نقاط كشور جاری خواهد شد. برنامه پزشك خانواده اهرمی توانمند خواهد بود برای آن كه ارایه خدمات به سالمندان سریع‌تر به دست گیرندگان آن برسد.

تصویب سند ملی سلامت سالمندان در مراحل نهایی است

وی به پیگیری‌های انجام شده برای تدوین و تصویب سند ملی سلامت سالمندان ایران اشاره كرد و گفت: سند ملی سلامت سالمندان ایران تحت عنوان برنامه ملی تحول نظام سلامت، رفاه و منزلت سالمندان ایران مبتنی بر الگوی اسلامی ایرانی است كه در شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت مصوب شده و مراحل نهایی تصویب را طی می‌كند و به زودی اطلاع رسانی‌های لازم در این زمینه صورت خواهد گرفت.

طاهری همچنین از نیازسنجی و بررسی وضعیت سلامت سالمندان كشور خبر داد و گفت: پیش بینی می‌كنیم با برنامه‌هایی كه پیش رو داریم و اجرایی شدن سند سالمندان ایران بتوانیم قدم‌های بلندتری را در رسیدن به اهداف آرمانی و در شان سالمندان ایرانی برداریم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82817s, 19q