علیرغم تحریم‌ها کمبودی در عرصه واکسن نداریم

۱۳۹۱/۰۷/۱۰ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 57444

سلامت نیوز :معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: علیرغم تحریم‌ها، کمبود واکسن نداریم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر محمود نبوی در حاشیه همایش روز جهانی هاری که به میزبانی استان البرز در موسسه تحقیقاتی سرم سازی رازی برگزار شد، اظهار داشت: درحال حاضر کمبودی از لحاظ کمبود واکسن برای دام و طیور در کشور وجود ندارد.

وی افزود: در حال حاضر 350 هزار دوز واکسن در کشور توزیع شده است که مقداری هم به عنوان ذخیره پیش بینی کرده‌ایم که درحدود 25 درصد است.نبوی با اشاره به اینکه واکسن هاری رایگان از سوی دولت توزیع می‌شود، اظهار داشت: دو نوع واکسن در استان‌ها توزیع می‌شود که یک نوع آن رایگان است و توسط دولت تامین اعتبار می‌شود.

معاون مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت تصریح کرد: تب برفکی، واکسن شاربون، آبله گوسفندی از عمده واکسن‌هایی هستند كه از سوی دولت تامین اعتبار می‌شود.وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر کمبودی در عرضه واکسن نداریم.

بر اساس این گزارش، محسن مشکات معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور نیز گفت: سالانه 400 هزار دوز واکسن در کشور مصرف داریم که 350 هزار دوز وارد کشور می‌شد و 50 هزار واکسن آن توسط مرکز انستیتو پاستور تامین می‌شد.

وی افزود: خوشبختانه در سال گذشته این مرکز تولید انبوه را در دستور کار خود قرار داد و مقرر شد که کل واکسن مورد نیاز کشور را تامین کند.وی در ادامه اظهار داشت: استفاده از واکسن تزریقی کار مشکلی است اگر بتوانیم واکسن خوراکی را در اختیار داشته باشیم به راحتی برای حیات وحش و حیات اهل قابل استفاده خواهد بود.

مشکات افزود: به همین دلیل پیگیر این کار از موسسه رازی و موسسه‌های خارجی هستیم که اگر این مهم تحقق پیدا کند موفقیت‌های بیشتری را شاهد خواهیم بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76999s, 18q