مهم‌ترین علامت سرطان كلیه تغییر رنگ ادرار است

۱۳۹۱/۰۷/۱۱ - ۱۰:۰۷ - کد خبر: 57467

سلامت نیوز :  نایب رییس انجمن اورولوژی ایران با بیان اینكه مهم‌ترین علامت شناخت بسیاری از بیماری‌ها رنگ ادرار است، افزود: تغییر رنگ ادرار مهم‌ترین علامت سرطان كلیه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دكتر محمدعلی زرگر در حاشیه نشست مطبوعاتی انجمن اورولوژی ایران در این رابطه افزود: وجود خون در ادرار یكی از نشانه‌های سرطان كلیه و مثانه است كه فرد باید پس از مشاهده آن فورا به پزشك مراجعه كند.

وی ادامه داد: البته هر خونی در ادرار نشانه سرطان نیست اما اگر این تغییر رنگ با شب بیداری‌های غیرعادی همراه باشد، خطرناك بوده و مراجعه به پزشك الزامی است.

نایب رییس انجمن اورولوژی ایران تاكید كرد: افراد باید پس از 50 سالگی با انجام آزمایش‌های مخصوص سالیانه psa ادرار خود را اندازه بگیرند كه این آزمایش پس از 40 سالگی برای افرادی كه سابقه خانوادگی داشته و یكی از اعضای خانواده‌شان مانند عمو، برادر یا پدرشان به سرطان پروستات مبتلاست باید انجام شود.

جلیلی با بیان اینكه تشخیص زودهنگام سرطان پروستات باعث درمان آن می‌شود، افزود: اگر این بیماری دیر تشخیص داده شود به سادگی قابل درمان نیست و علاوه بر آن هزینه‌های بسیاری را به فرد، خانواده و جامعه تحمیل می‌كند.

وی در پایان اظهار كرد: این آزمایش تنها با یك نمونه خون و فقط در چند دقیقه قابل انجام است. بنابراین فرد با انجام این آزمایش می‌تواند از بیماری خود در مراحل ابتدایی آگاه شده و زودتر بهبودی خود را بازیابد اما متاسفانه مشاهده می‌شود كه اغلب بیماران در مراحل پیشرفته بیماری به پزشك مراجعه می‌كنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.88516s, 18q