شاهراه تندرستی

۱۳۹۱/۰۷/۱۱ - ۱۱:۳۴ - کد خبر: 57484
شاهراه تندرستی
سلامت نیوز : تندرستی و داشتن جسمی سالم در تناسب اندام تأثیرگذار است. توجه به تغذیه برای سلامتی بدن باید در اولویت قرار گیرد. زنان به سلامت و تناسب اندام خود بیشتر اهمیت می‌دهند و همیشه پیاده‌روی كردن برایشان در لیست برنامه‌ها وجود دارد. پیاده‌روی فعالیتی است كه زمان و وقت زیادی را از فرد نمی‌گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران ؛ افرادی كه به دنبال سلامتی جسمانی خود هستند در كنار كار، خانواده و بقیه فعالیت‌های روزانه زمانی را به ورزش و پیاده‌روی اختصاص می‌دهند تا كمتر به بیماری‌های مختلف مبتلا شوند. اگر می‌خواهید به وزن ایده‌آل دست پیدا كنید و خطر ابتلا به بیماری‌های جدی را كاهش دهید باید انرژی بیشتری داشته باشید و قوانین ایمنی اساسی بدن را افزایش دهید.

برنامه‌ریزی در وقت
اغلب اوقات آنچه كه مانع از ورزش و فعالیت‌های جسمانی سالم می شود نداشتن وقت است. با داشتن یك دفترچه یادداشت و نوشتن تمام طرح‌ها و برنامه‌ها برای هر روز هفته به آنچه كه می‌خواهید دست پیدا می‌كنید حتی زمان استراحت، خوابیدن و تمام موارد مهم را در آن ثبت كنید تا برای ورزش كردن وقت لازم پیدا كنید. همچنین در محل كار و تربیت فرزندان اگر از مهارت حل مسئله استفاده كنید فكر و ذهن راحت‌تری خواهید داشت و به امور زندگی با نگاهی ساده می‌نگرید. از این‌رو فرصت پیدا می‌كنید تا هر روز 30 دقیقه به تماشای تلویزیون بپردازید و هر شب 60 دقیقه ورزش كنید. از سوی دیگر با قرار دادن سالاد برای وعده ناهار یك قدم به تندرستی نزدیك‌تر می‌شوید. می‌توانید فرزندان خود را با اتوبوس به مدرسه ببرید اگرچه یك روز در هفته این كار را انجام دهید، با آنها به بازی بپردازید، به موقع استراحت كنید در این صورت به سلامتی خود اهمیت داده‌اید.

زمان خوابیدن
افرادی كه هنگام خواب دچار استرس می‌شوند و سطح استرس خارج از كنترل آنها است خواب با كیفیتی را تجربه نمی‌كنند به همین دلیل در فعالیت‌های روزانه دارای عملكرد خوبی نیستند بنابراین توصیه می‌شود اگر بیش از حد خسته هستید بدون اینكه به تماشای تلویزیون بپردازید به رختخواب بروید. مطالعات اخیر از 740 فرد بزرگسال نشان داد افرادی كه در طول شبانه‌روز 5 تا 6 ساعت می‌خوابند 38 درصد بیشتر به اضافه وزن مبتلا می‌شوند اما آن دسته از افرادی كه بین 7 تا 8 ساعت می‌خوابند وزن متعادل‌تری دارند.

ساعت زنگ‌دار
اگر برای خوابیدن دچار مشكل هستید و زمان دقیقی را نمی‌توانید برای خواب در نظر بگیرید بهتر است سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید به‌طور مثال ساعت زنگ‌دار را تنظیم كنید تا زمان خواب را هشدار دهد. همچنین هنگام شب اگر تمایل به گشت و گذار در وب و كار با رایانه دارید دستگاه خود را در زمان خواب تنظیم كنید تا به شما زمان استراحت را یادآوری كند. هنگامی كه بدن به این شیوه عادت كند حتی در تعطیلات آخر هفته خواب خوبی را خواهید داشت. همسر، فرزندان حتی كارفرمای شما هم علاقه به سالم ماندن دارد بنابراین بهترین استفاده را از وقت خود در كنار كار داشته باشید.

واگذاری مسئولیت
اگر بسیاری از مسئولیت‌های خود را واگذار كنید زمان بیشتری خواهید داشت تا به انجام وظایف خود اهمیت دهید. چه در خانه و چه در محل كار برای تكمیل وظایف خود باید برنامه‌ریزی داشته باشید و در طول روز حداقل 10 تا 20 دقیقه از زمان را به خودتان اختصاص دهید. در محیط خانه مسئولیت خانواده را تقسیم‌بندی كرده و در این كار كودكان را نیز مشاركت دهید تا احساس كنند باید وظیفه‌شناسی را بیاموزند. نوشتن یك لیست از كارهای خانگی مسئولیت هر فرد را یادآوری می‌كند، مطمئن شوید هر فرد بموقع به وظایف خود عمل می‌كند.

شروع روز
صبح هنگامی كه از خواب برمی‌خیزید گیج‌كننده‌ترین بخش از روز به‌شمار می‌رود. اگر فقط 5 دقیقه برای خوردن صبحانه وقت می‌گذارید این تند خوردن باعث می‌شود خطر ابتلا به چاقی در فرد افزایش پیدا كند و تمایل فرد برای خوردن غذاهای چرب و پركالری در طول روز بیشتر شود. خوردن صبحانه هر روز یك راه اثبات شده برای حفظ وزن بدن است. یك كاسه بلغور، جو دوسر یا ماست با توت‌فرنگی با كربوهیدرات‌های پیچیده‌، فیبر و پروتئین بهترین صبحانه برای داشتن جسمی سالم است.
اگر شما در حال تلاش برای از دست دادن وزن هستید توصیه می‌شود با قرار دادن برخی مواد پروتئینی بدون چربی در وعده‌های غذایی وزن خود را ثابت نگه دارید. باتوجه به نتایج حاصل از یك مطالعه در سال 2007 محققان دریافتند زنانی كه دو عدد تخم‌مرغ در پنج روز هفته به مدت هشت هفته می‌خوردند نسبت به زنانی كه نان و شیرینی مصرف كرده‌اند كاهش وزن بالاتری داشته حتی اگر كالری مصرفی این ماده‌های غذایی یكسان باشد اما زنانی كه در رژیم غذایی‌شان از شیرینی‌ استفاده كرده‌اند 65 درصد سطوح انرژی بالاتری داشته‌اند.

برنامه غذایی
تحقیقات نشان می‌دهد اكثر مردم نمی‌دانند چه زمانی را به ناهار و شام اختصاص دهند و نداشتن برنامه‌ریزی برای مصرف موادغذایی سالم باعث می‌شود تا هر زمان احساس گرسنگی كردند ناهار یا شام بخورند. برنامه‌ریزی كردن برای كل هفته و ساختن یك لیست از تمام مواد تشكیل‌دهنده برای وعده ناهار و شام كمك می‌كند تا از خوردن وعده‌های غذایی تكراری دور شوید و ساعت خاصی را برای خوردن غذا داشته باشید. همچنین تنوع در وعده‌های غذا به پیروی از یك رژیم غذایی سالم كمك می‌كند از سوی دیگر داشتن وقت آزاد به دور از هرگونه اضطراب و استرس احساس خوبی را به شما می‌دهد تا جسمی سالم داشته باشید.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.1579s, 18q