توصیه های اورژانسی به سالمندان

۱۳۹۱/۰۷/۱۱ - ۱۵:۱۳ - کد خبر: 57528
سلامت نیوز :به مناسبت روز سالمند، رییس اورژانس کشور به سالمندان توصیه هایی ارائه کرد.دكتر غلامرضا معصومی گفت: با توجه به شعار سال 2012 سازمان جهانی بهداشت با عنوان «زندگی سالم- طول عمر بیشتر»، پیر شدن جمعیت جهان و بالا رفتن امید به زندگی به عنوان یک گذار مهم اجتماعی مطرح می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم  ؛ وی افزود: هم اکنون 27/7 درصد جمعیت کشور ما را سالمندان ( گروه سنی 60 ساله و بالاتر) تشکیل می دهند. بر اساس آخرین گزارشات، شش درصد مصدومین مراجعه کننده به اورژانس بیمارستان های سراسر کشور را سالمندان تشکیل می دهند که 39درصد مونث و 61درصد مذکر هستند.

رییس مرکز مدیریت حوادث فوریت های پزشکی کشور اضافه كرد: شایع ترین نوع حادثه در این گروه سنی به ترتیب حوادث ترافیکی (31درصد)، ضربه (24درصد) و سقوط (19درصد) می باشد.

معصومی اظهارداشت: از آنجا كه  44درصد حوادث مربوط به سالمندان در منزل رخ می دهد ایجاد فضای ایمن جهت جلوگیری از رخدادها امری ضروری است. همچنین جهت پیشگیری از سقوط در سالمندان كه یكی از حوادث پر تعداد در این گروه سنی بوده و منجر به شكستگی می شود باید تمهیداتی را در محل زندگی در پیش گرفت. برای دستیابی به این مهم پیشنهاد می شود كه حتی الامكان فضای خانه خلوت و فاقد وسایل متعدد باشد. همچنین چیدمان منزل به گونه ای باشد كه مسیر رفت و آمد سالمندان را محدود نکند. از سوی دیگر به دلیل كاهش بینایی این گروه سنی، فضای خانه ترجیحا باید روشن باشد.

وی افزود: بجای فرش و قالیچه های کوچک می توان از یک فرش یا کف پوش که تمام طول و عرض اطاق را مفروش نماید و مانع سرخوردگی و گیر کردن لبه فرش ها به پای سالمند باشد، استفاده کرد.

رییس اورژانس کشور تاکید کرد: مدل گوشی تلفن سالمندان باید اتوماتیك بوده و لیستی از شماره تلفن های مهم شامل اورژانس 115، خدمات آتش نشانی 125 و پلیس 110 جهت دسترسی در مواقع اضطراری تهیه و در محل مناسب قرار گیرد و  یا شماره های ضروری در حافظه های گوشی ذخیره شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.61653s, 19q