خواب کافی سلاح نوجوانان برای پیشگیری از دیابت است

۱۳۹۱/۰۷/۱۱ - ۱۵:۲۳ - کد خبر: 57538

سلامت نیوز : محققان دانشگاه نیویورک در جریان تحقیقات خود دریافتند که خواب طولانی و برخورداری از خواب کافی سپری پیشگیرانه برای نوجوانان در مقابل بیماری دیابت نوع دوم است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ این تحقیقات حاکی است: طولانی شدن دوره اختلال در متابولیسم انسولین در بدن خطرات ابتلا به بیماری نوع دوم را در افراد افزایش می‌دهد.محققان گفتند: نوجوانان برخوردار از دست‌کم شش ساعت خواب (شبانه) و ساعات اضافی خواب، موفق می شوند کارایی متابولیسم انسولین در بدن خود را به میزان 9 درصد بهبود ببخشند و از احتمال ابتلا به بیماریها به‌ویژه دیابت جلوگیری کنند.

محققان تحقیقات خود را روی بیش از 249 نوجوان انجام داده و عادت خواب آنها و میانگین برخورداری آنها از خواب کافی و رابطه اختلال متابولیسم در بدن آنها و افزایش خطر ابتلا به بیماری دیابت نوع دوم را زیر نظر گرفتند.

نتایج این تحقیقات نشان داد: هر اندازه میانگین خواب نوجوانان بیشتر شده و فراتر از شش ساعت برود به همان اندازه احتمال ابتلای آنها به بیماری دیابت نوع دوم کاهش یافته و همچنین کارایی متابولیسم انسولین در بدن آنها بهبود می‌یابد.

دیابت یا بیماری قند وقتی ایجاد می‌شود که هورمون انسولین به عنوان تنظیم‌ کننده قند خون یا به اندازه کافی در بدن تولید نمی‌‌شود یا اینکه بافت‌های بدن به درستی به آن پاسخ نمی‌دهند لذا سوخت و ساز قند در بدن مختل می‌‌شود و قند خون از حد طبیعی خود بالاتر می‌رود و در نهایت علائم شاخص دیابت به صورت پرخوری، پرنوشی و پر ادراری ظاهر می‌شود.

دیابت را بر حسب علت ایجاد بیماری به دو گروه دیابت نوع اول و دوم تقسیم می‌کنند. دیابت نوع اول یا دیابت نوجوانان در نتیجه تخریب نابجای سلول‌های مولد انسولین به وسیله دستگاه ایمنی بدن رخ می‌دهد.این بیماران مجبورند از همان ابتدا با تزریق انسولین خارجی کمبود این هورمون را در بدن رفع کنند و قند خود را در حالت عادی نگه دارند.

دیابت نوع دوم یا دیابت بزرگسالان معمولاً در میانسالی بروز می‌کند و زمینه ارثی در ایجاد آن دخیل است. این نوع دیابت به علت مقاومت پیدا کردن سلول‌های بدن به انسولین رخ می‌دهد و علاجی ندارد اما کارهای مختلفی می‌توان برای اداره درمانی و نیز پیشگیری از آن انجام داد.

کنترل دقیق دیابت و طبیعی‌کردن قند خون در هر دو نوع این بیماری می‌‌تواند باعث جلوگیری از بروز عوارض درازمدت تهدید کننده حیات ناشی از آن شود و عمر طبیعی بیماران را تضمین کند.

دیابت نوع دوم بسیار شایع ‌تر از دیابت نوع اول است به طوری که 90 تا 95 درصد بیماران به نوع دوم دیابت مبتلا هستند.سازمان بهداشت جهانی در تازه‌ترین گزارش خود پیش بینی کرده است که میزان مرگ و میر افراد دیابتی تا سال 2030 میلادی افزایش یابد.

این سازمان تعداد افراد مبتلا به دیابت در جهان را بیش از 346 میلیون نفر اعلام کرده و گفته است: پیروی از رژیم غذایی سالم، ورزش منظم، وزن مناسب و خودداری از مصرف دخانیات به مبتلا نشدن به بیماری دیابت کمک می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.30544s, 18q