نقش موثر تغذیه در کنترل سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

۱۳۹۱/۰۷/۱۱ - ۱۵:۳۶ - کد خبر: 57539

سلامت نیوز : یک عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با اشاره به نقش تغذیه در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک گفت: احساس سیری کامل از شکایت‌های شایع زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است، بنابراین داشتن آگاهی از برنامه غذایی صحیح در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر است.

دکتر لادن گیاهی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینكه داشتن آگاهی از برنامه غذایی صحیح در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر است، گفت: 50 تا 70 درصد از مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک، چاق هستند.وی در ادامه افزود: مقاومت به انسولین، هیپرانسولینمی، دیابت نوع دو، اختلال چربی‌های خون و فشارخون بالا به همراه افزایش وزن از نشانه‌های مهم این سندرم هستند و تنها 5 تا 10 درصد کاهش وزن می‌تواند تأثیر چشمگیری بر کنترل علائم این بیماری داشته باشد.

این متخصص تغذیه با اشاره به اینکه مصرف بدون کنترل و بیش از حد منابع کربوهیدرات‌ها (انواع نان‌های سفید، بیسکوئیت، شیرینی و برنج سفید) بدون احساس سیری کامل از شکایت‌های شایع زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک است بر اهمیت پایین نگه داشتن سطح انسولین تاكید كرد و افزود: کاهش وزن تدریجی به بهبود نشانه‌های این بیماری کمک می‌کند و بالا رفتن ناگهانی و شدید هورمون انسولین باعث ذخیره چربی در سلولها می‌شود.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری وسقط مکرر ابن سینا با بیان این كه مبتلایان به این بیماری نباید منابع غذایی کربوهیدراتی را به طور كامل از برنامه غذایی خود حذف كنند، گفت: انرژی پایه مورد نیاز بدن فرد مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک باید مانند سایر افراد از کربوهیدرات‌ها با توجه بر نوع، مقدار و ترکیب کربوهیدرات‌های دریافتی تأمین شود.

دكتر گیاهی با تاكید برعدم استفاده از رژیم‌های پرپروتئین و کم کربوهیدرات در مبتلایان به این سندرم خاطرنشان كرد: مبتلایان به این بیماری نباید کمتر از سه ساعت بین وعده‌های اصلی غذا و میان وعده‌ها فاصله بگذارند و هرگز وعده شام را به طور کامل حذف نکنند.

وی جایگزین كردن سبزیجات نشاسته‌ای را با سبزیجات غیرنشاسته‌ای و استفاده از نان و ماکارونی سبوس دار را در رژیم غذایی مبتلایان به این سندرم مفید دانست و افزود: استفاده از میوه‌های تازه یا یخ زده به جای آب میوه‌های صنعتی و مصرف غلات بدون شکر و حاوی فیبر بالا در وعده صبحانه برای مبتلایان به این بیماری مفید است.

این عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی ابن سینا یادآور شد: مبتلایان به این بیماری باید حجم وعده‌های اصلی غذا را کم کرده و به ازای آن از میان وعده‌هایی مانند سالاد سبزیجات با حبوبات، ماست کم چرب و گردو استفاده کنند.وی تصریح كرد: درج عبارت‌های بدون قند و بدون چربی بر محصولات غذایی دلیل مناسب بودن آنها برای مصرف نیست، همچنین نوع چربی و روغن دریافتی نیز در مبتلایان به این بیماری بسیار مهم است.

دكتر گیاهی تصریح کرد: مشاوره تغذیه با در نظرگرفتن الگو و عادات غذایی فردی به تنظیم برنامه متعادل و متنوع غذایی در این افراد و در نتیجه ارتقای کیفیت زندگی آنان کمک می‌کند.

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا با بیان اینكه سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهم ترین دلایل ناباروری زنان به شمار می آید که در 6 تا 10 درصد از دختران و زنان در دوران بارداری نمایان می شود، گفت: این اختلال از زمان بلوغ آغاز می‌شود اما غالبا در دوره جوانی مشاهده می شود كه علت اصلی بروز این بیماری مشخص نیست و درمان قطعی شناخته شده‌ای نیز برای آن وجود ندارد اما با اصلاح شیوه زندگی به ویژه کنترل تغذیه و برخی درمان‌های دارویی می‌توان این وضعیت را کنترل کرد بنابراین آگاهی از برنامه غذایی صحیح در کنترل سندرم تخمدان پلی کیستیک بسیار موثر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.76198s, 18q