كارشكني بيمه‌ها در انعقاد قرارداد با پزشكان عمومي

۱۳۸۶/۰۵/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5754
كارشكني بيمه‌ها در انعقاد قرارداد با پزشكان عمومي

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دكتر شهاب الدين صدر با اشاره به اين كه در حال حاضر بيش از 100 هزار پزشك در كشور وجود دارد، گفت: از اين تعداد 75 هزار نفر پزشك عمومي، 25 هزار نفر متخصص و فوق تخصص، 20 هزار نفر دندانپزشك، 13هزار نفر داروساز، 3 هزار و 500 نفر متخصص علوم آزمايشگاهي، 47 هزار نفر ماما و تعدادي هم از رشته‌هاي پيراپزشكي مانند فيزيوتراپي هستند.

صدر با ابراز خرسندي از اين كه امروزه برخلاف سالهاي اول بعد از انقلاب اسلامي الزامي به ارجاع بيمار به كشورهاي خارجي وجود ندارد، گفت: اين امر نشان دهنده بالاترين شاخص‌هاي پيشرفت كشور ما در زمينه پزشكي است.

رييس سازمان نظام پزشكي كشور با انتقاد از توجه ناكافي مسئولان به نظام سلامت كشور گفت: سلامت بايد به عنوان امري بنيادي در جوامع در نظر گرفته شود.


تعرفه‌هاي خدمات پزشكي بخش دولتي غيرواقعي است

وي با غيرواقعي خواندن تعرفه‌هاي بخش دولتي خاطرنشان كرد: اين تعرفه‌ها تناسبي با خدمات ارائه شده ندارد و در آينده اين موضوع به صورت مشكلي جدي خود را نشان خواهد داد.

صدر افزود: در اين شرايط تعرفه‌هاي خدمات پزشكي در بخش دولتي و بخش خصوصي زياد مي‌شود. اين در حالي است كه بسياري از پزشكان ما در بخش‌هاي دولتي فعاليت مي‌كنند و اين فاصله زياد تعرفه‌هاي خدمات پزشكي در دو بخش دولتي و خصوصي مشكلات زيادي را براي آنها ايجاد كرده است.

رييس سازمان نظام پزشكي با اشاره به 4 هزار و 500 تومان سرانه درمان كه در شوراي عالي بيمه و دولت تصويب شده، به رقم كارشناسي سرانه درمان معادل 8 هزار و 500 تومان اشاره كرد و گفت: با اين تفاوت فاحش بين سرانه واقعي و سرانه اعلام شده پاسخگويي به نيازهاي سلامت مردم در بخش خدمات بسيار مشكل است.

وي از دولت و مجلس خواست تا رسيدگي به سلامت را در جامعه از اولويت‌هاي خود قرار دهد.

وي همچنين با تاكيد بر اينكه در اعلام تعرفه‌هاي بخش خصوصي، سازمان نظام پزشكي همه تلاش خود را براي ملاحظه شرايط مردم انجام داده گفت: تعرفه‌هاي اعلام شده بخش خصوصي حداقل محاسبات انجام شده بود.

رييس سازمان نظام پزشكي به نابساماني تبليغات پزشكي به عنوان يكي از مشكلات جامعه پزشكان اشاره كرد و گفت:‌ در آيين نامه تبليغات پزشكي فقط درج مشخصات، آدرس، زمان كار و تخصص پزشك جايز است.

صدر با اشاره به اينكه از آغاز طرح ساماندهي خدمات پزشكي تاكنون با 2 هزار متخلف برخورد شده از همه پزشكان خواست تا براي حفظ حيثيت پزشكي و جايگاه مقدس خود در انجام تبليغات پزشكي دقت كافي مبذول كنند.

رييس سازمان نظام پزشكي با بيان اينكه در سالهاي گذشته پزشكان در مورد ماليات با مشكلاتي مواجه مي شدند، به امضاي توافق نامه مالياتي با سازمان مالياتي در اواخر سال 85 اشاره كرد و يادآور شد: بر اساس اين تفاهم نامه برخي ضرايب مالياتي كاهش يافته‌اند.

صدر تاكيد كرد: پزشكاني كه تاكنون اظهار نامه مالياتي خود را تسليم نكرده‌اند فقط تا پايان تيرماه فرصت دارند تا اين اظهار نامه را تحويل مسئولان دهند.

وي، يكي ديگر از مشكلات جامعه پزشكي كشور را انعقاد قرارداد شركت‌هاي بيمه‌گر با پزشكان عنوان كرد و گفت:‌ مقداري از اين مشكل به علت اعلام ديرهنگام تعرفه‌هاي غيردولتي صورت گرفته است و برخي شركت‌هاي بيمه گر با سوء استفاده از اين تاخير در پي آن هستند كه از وظايف خود سرباز زنند.

وي با تاكيد بر نقش اساسي شركت‌هاي بيمه گر در حوزه‌هاي درماني هشدار داد: چنانچه شركت‌هاي بيمه گر در وظايف خود كوتاهي كنند با افزايش فشار مالي بر دوش مردم در نظام سلامت كشور نيز خلل ايجاد مي‌شود.

صدر از شركت‌هاي بيمه گر خواست تا با درنظر گرفتن تعرفه‌هاي قانوني تعيين شده با پزشكان سراسر كشور قرارداد ببندند و نسبت به پرداخت مطالبات جامعه پزشكي اقدام كنند.


به زودي مشكل بنزين پزشكان مرتفع مي‌شود

رييس سازمان نظام پزشكي كشور با اعلام اينكه دغدغه كنوني پزشكان مشكل كمبود بنزين است، به طرح سهميه بندي بنزين به عنوان يك طرح كارآمد از نظر مباحث اقتصادي اشاره كرد و گفت: اما بايد توجه داشت كه در اين ميان بايد به اقشاري كه بيشتر از سايرين نيازمند بنزين براي انجام فعاليت‌هاي خود هستند توجه بيشتري داشت.

صدر با اعلام اين كه با تماس‌هاي رييس جمهور، وزير نفت و وزير كشور مشكل بنزين جامعه پزشكي پي‌گيري شده، ابراز اميدواي كرد: در روزهاي آينده درخواست افزايش سهميه بندي بنزين پزشكان تاييد شود.

وي خبر داد: اين مشكل در حال حاضر در شرف حل شدن است.

وي همچنين به مسئله طرح ترافيك به عنوان يكي ديگر از مشكلات جامعه پزشكي اشاره كرد و گفت: با پيگيري‌هاي انجام شده مشكلات محدوديت‌هاي ارائه طرح ترافيك به پزشكان حل شده و پزشكان نيازمند طرح ترافيك مي‌توانند از طريق اينترنت اقدام به ثبت نام طرح ترافيك كنند.


تشكيل بيمه نظام آسايش در سازمان نظام پزشكي

رييس سازمان نظام پزشكي با اشاره به اينكه بسياري از پزشكان كشورمان تحت پوشش هيچ نوع بيمه‌اي قرار ندارند از تاسيس بيمه نظام آسايش به عنوان نهاد كارگزاري بيمه خبر داد.

صدر با بيان اين كه اين امر در جهت استقلال سازمان نظام پزشكي است، گفت: پزشكان، خانواده‌هاي آنها و ساير اقشار متقاضي مي توانند از اين بيمه مكمل استفاده كنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.07654s, 18q