اولين عمل تعويض استخوان مفصل ران با استفاده از يك ماده جديد

۱۳۸۶/۰۵/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5757
اولين عمل تعويض استخوان مفصل ران با استفاده از يك ماده جديد

به گزارش خبرگزاري يونايتدپرس از بوستون، تعويض‌هاي كامل استخوان مفصل ران و ساير مفاصل در اواخر دهه ‪ ۱۹۶۰‬ابداع شد اما اندكي بعد آشكار شد كه استخوان پيوندي مفصل ران مي‌تواند حدود پنج سال پس از جراحي نرم شود و نهايتا كاملا از كار بيفتد.

گروهي از بيمارستان عمومي ماساچوست به رهبري دكتر "ويليام هريس" اين عارضه را بررسي كردند و دريافتند كه اصطكاك طولاني مدت سر پيوند با حفره مفصلي از جدار پلي‌اتيلين، ذرات كوچك پلي‌اتيلين را خرد مي‌كند.

سيستم ايمني بدن نسبت به اين ذرات خارجي واكنش نشان مي‌دهد و نهايتا بافت استخواني مجاور را از بين مي‌برد و باعث سست شدن اين پيوند مي‌شود.

محققان دريافتند كه دوزهاي بالاي تشعشع، در پلي اتيلين اتصالات عرضي ايجاد كرده، مولكول‌ها را بهم مي‌چسباند كه در نتيجه، ماده‌اي بسيار بادوام‌تر توليد مي‌شود.

با وجود اين، محققان موسسه فناوري ماساچوست مي‌دانستند كه اين ماده نسل اول نواقصي دارد و محققان دريافتند كه با افزودن ويتامين "يي" (‪ (E‬به سراسر ماده پلي‌اتيلين، مي‌توان مانع از عمل اكسيداسيون شد.

"دكتر اندرو.يي. فرايبر" كه اين جراحي را انجام داده است، گفت: پلي اتيليني كه مولكول‌هاي آن اتصالات عرضي فراواني دارند و بوسيله ويتامين ‪E‬ پايدار شده است، تاييد اداره نظارت بر غذا و داروي آمريكا را دريافت كرده است و هفته گذشته براي نخستين بار در يك عمل جراحي بكار رفت.

خبرگزاري رويترز نيز در گزارش ديگري از نيويورك اعلام كرد كه محافظ هاي استخوان مفصل ران از شكستگي آن پيشگيري نمي‌كنند.

بر اساس نتايج مطالعه‌اي كه در "مجله انجمن پزشكي آمريكا" منتشر شده است، محافظهاي استخوان مفصل ران كه براي جذب و انتشار اثر افتادن طراحي شده است نمي‌تواند از شكستگي‌هاي استخوان مفصل ران افراد مسني كه در خانه سالمندان به سر مي‌برند، پيشگيري كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.82938s, 18q