نوشيدن آب بعد از مصرف مواد قندي از پوسيدگي‌هاي دندان پيشگيري مي‌كند

۱۳۸۶/۰۵/۰۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5765
نوشيدن آب بعد از مصرف مواد قندي از پوسيدگي‌هاي دندان پيشگيري مي‌كند

دكتر "رسول مفيد" رئيس دانشكده دندانپزشكي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در حاشيه دهمين همايش اندودانتيست‌هاي ايران در گفت و گو با  ايرنا افزود نوشيدن آب بعد از خوردن مواد قندي مانع از تجمع مواد ميكروبي در دهان و فضاي بين دندانها مي‌شود.

وي گفت نوشيدن يك ليوان آب پس از مصرف مواد قندي و شيريني همچنين از تشكيل اسيد ناشي از فعاليت ميكروبها در دهان كه باعث پوسيدگي‌هاي دنداني مي‌شود جلوگيري مي‌كند.

اين متخصص بيماري‌هاي دهان و دندان اضافه كرد اين كار باعث پاك شدن دهان از باقي مانده‌هاي مواد قندي نيز مي‌شود و از فعاليت عوامل ميكروب زا در دهان و فضاي لاي دندانهاي جلوگيري مي‌كند و بطور كلي مانع اثرات منفي مواد قندي مي‌شود.

به گفته وي نوشيدن آب به لحاظ اينكه در هر مكان و در صورت همراه نداشتن مسواك به راحتي قابل انجام است، اهميت دارد.

وي گفت افراد بايد بلافاصله بعد از خوردن مواد قندي و شيريني جات و احساس طعم شيرين، آب بنوشند تا مواد جانبي شيريني در دهان رفع شود.

وي در ادامه گفت و گو با ايرنا گفت بهترين و ساده‌ترين كار براي ارتقاي سلامت دهان و دندان، سه نوبت مسواك زدن در طول روز است و بخصوص مسواك زدن در شب و قبل از خواب از اهميت بيشتري برخوردار است.

دكتر مفيد اضافه كرد همچنين استفاده از نخ دندان و مراجعه شش ماه يك بار به دندانپزشك نقش بسيار موثري در پيشگيري از ابتلا به بيماري‌هاي دهان و دندان دارد كه هزينه چنداني نيز تحميل نمي‌كند.

وي به والدين توصيه كرد مسواك زدن روزانه را به كودكان خود آموزش دهند تا آنها به انجام اين كار عادت كنند و بلافاصله بعد از مصرف موادغذايي عمل مسواك زدن را انجام دهند.

دهمين همايش اندودانتيست‌هاي ايران روز پنجشنبه در دانشكده دندانپزشكي دانشگاه شهيد بهشتي با حضور بيش از ‪ ۱۵۰۰‬دندانپزشك از سراسر كشور گشايش يافت.

شعار اين همايش ايده‌هاي نوين در اندودانتيكس است كه در آن موضوعاتي همچون استفاده از ‪ ،RVG‬چگونگي كاربرد ‪ MTA‬در معالجه ريشه دندان، ايمپلنت‌هاي اندودانتيك و روش‌هاي جديد پر كردن كانال ريشه دندان مورد بررسي قرار مي‌گيرد.

برگزاري كار عملي بر روي بيمار در اتاق فيلمبرداري دانشكده دندانپزشكي و پخش مستقيم آن در سالن همايش و بطور هم زمان پاسخ به سوالات شركت‌كنندگان از برنامه‌هاي جانبي اين همايش است.

اين همايش از ‪ ۱۵‬امتياز بازآموزي براي دندانپزشكان عمومي و ‪ ۹‬امتياز بازآموزي براي متخصصان دندانپزشكي برخوردار است.

‪ ۲۰۰‬مقاله به دبيرخانه همايش رسيده كه از اين بين ‪ ۱۲۰‬مقاله به صورت سخنراني و ‪ ۴۰‬مقاله به صورت پوستر در طي سه روز كنگره ارايه مي‌شود.

همچنين ‪ ۵۰‬ميزگرد علمي در طول برگزاري همايش ارايه مي‌شود كه ‪۸۰‬ استاد دندانپزشكي براي مديريت اين ميزگردها دعوت شده‌اند.

دهمين همايش اندودانتيست‌هاي ايران شنبه ششم مرداد ماه به كار خود پايان مي‌دهد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.22736s, 18q