این فهرست روی دست وزارت بهداشت می‌ماند؟

۱۳۹۱/۰۷/۱۳ - ۱۲:۱۰ - کد خبر: 57676
این فهرست روی دست وزارت بهداشت می‌ماند؟
سلامت نیوز: اسم قاتلان سلامتی را روی كاغذ نوشته‌اند. مشخصاتشان را هم پیدا كرده‌اند و اضافه كرده‌اند زیر اسم‌ها و بالای همه اسم‌ها هم نوشته‌اند «اینها كشنده است. زندگی مردم را پر از رنج بیماری می‌كند و عمرشان را كوتاه.»

فهرستشان كه پر شده از اسم‌های غریب و آشنا، آن را برداشته‌اند و گذاشته‌اند روی میز دستگاه‌ها و سازمان‌های مربوط و مجری و صاحبان انواع رسانه‌ها و گفته‌اند «لطفا اسم متهم‌ها را به مردم اعلام كنید تا قاتلان‌شان را بشناسند» اما سازمان‌ها دست دست می‌كنند،‌ رسانه‌ها رو برمی‌گردانند، مسوولان خودشان را به فراموشكاری می‌زنند و در پاسخ به آنها می‌گویند «فعلا نه! به این راحتی‌ها نیست كه خیال می‌كنید.»

اینها كه خواندید، داستان وزارت بهداشت است و فهرستش از عوامل خطرساز سلامت كه در آن اسم و مشخصات كالاهای مضر برای سلامت مردم قید شده است.

این فهرست شامل انواع پفك، اسنك و نوشابه‌های گازدار است. وزیر بهداشت هم می‌گوید آن را در اختیار سازمان‌های ذی‌ربط و مجری قرار داده است تا از امسال ساماندهی تبلیغات سلامت را آغاز كنند.

مرضیه وحید دستجردی امیدوار است كه با اجرایی شدن قانون برنامه پنجم توسعه تولیدكنندگان عوامل خطرساز سلامت، مالیات سلامت بپردازند و تبلیغاتشان نیز ممنوع شود، اما تجربه‌های پیشین نشان می‌دهد این هدف به این سادگی‌ها دست یافتنی نیست و همین حالا هم كه وزارت بهداشت نام ده‌ماده غذایی پرخطر را اعلام كرده و خواستار ممنوعیت تبلیغ شان شده است، سازمان‌ها و رسانه‌ها خود را به  بی‌خیالی زده‌اند.

این واكنش سازمان‌های مختلف ثابت می‌كند گرچه تصمیم وزارت بهداشت سازنده و گامی برای تامین سلامت جامعه است تا زمانی كه دستگاه‌های دیگر و رسانه‌ها عزمشان را برای همكاری با این وزارتخانه جزم نكنند، تلاش وزارت بهداشتی‌ها هم به جایی نمی‌رسد و فهرستشان دست نخورده روی میز دستگاه‌ها و سازمان‌های مختلف باقی می‌ماند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.04916s, 18q