چه کارهایی را نباید بعد از طلاق انجام داد؟

۱۳۹۱/۰۷/۱۶ - ۱۳:۱۵ - کد خبر: 57861
سلامت نیوز: بررسی‌ها نشان داده آغاز رابطه‌ای جدید بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شکست کشیده شدن آن را افزایش می‌دهد و در عین حال، امکان شناخت درست و واقعی مسائلی را که باعث شکست رابطه‌ی قبلی شما شده کم می‌کند و البته استرس و تنش را در طولانی‌مدت در شما افزایش می‌دهد.

به‌ طور افراطی دنبال کارهای خیر نباشید

برخی افراد بعد از طلاق، به خاطر عصبانیت زیادی که دارند دست به کارهای عجیب می‌زنند. یکی از این کارها انجام دادن کارهای خیر و بشردوستانه به صورت افراطی است. اینکه آدم به کار خیر بپردازد نه تنها بد نیست، که خیلی هم خوب است. اما مشکل این گروه این است که بدون حساب و کتاب، پول‌هایشان را برای کارهای خیر خرج می‌کنند. مثلاً خانم مهریه‌ای را که به کمک دادگاه و با کلی دعوا و جدل گرفته به مرکز نگهداری از معلولین می‌دهد یا آقا که حالا پیش پدر و مادر برگشته، پول پیش خانه را برای ساخت مدرسه در نقاط محروم هزینه می‌کند.

این کار شاید از نظر روانی در آن لحظه احساس خوبی ایجاد کند و باعث شود فرد احساس کند مرهمی برای زخم‌هایش پیدا کرده است، اما می‌تواند ایرادی اساسی داشته باشد، چرا که معمولاً تازه چند ماه بعد، وقتی فرد در جمع و تفریق صورت‌حساب‌ها به مشکل برمی‌خورد، متوجه می‌شود که آن موقع از روی عصبانیت تصمیمی عجولانه گرفته است و حالا نمی‌تواند مشکلات مالی را به‌درستی حل و فصل کند. فراموش نکنید که غالباً خرج‌ زندگی بیش از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌کنید و در نتیجه، شاید بهتر باشد بعد از طلاق تا مدتی بذل  و بخشش نکنید و بگذارید بعد از فروکـــش کـردن عصبانیت و در زمانی بهتر فقط در راه خدا و نه چیزی دیگر به کار خیر بپردازید.

اگـــــــر بلافاصلـــه بعد از طـــلاق هم دوست دارید در کارهای خیر شرکت کنید، شاید بهتر باشد به گزینه‌های دیگری مثل صرف وقت در مراکز نگهداری سالمندان و نگهداری معلولان فکر کنید. خوبی این گزینه‌ها این است که هم زمان شما را پر می‌کند، هم شما را از درگیر شدن با افکار خودخواهانه دور می‌کند و هم می‌تواند باعث شود یادتان باشد که خدا چه نعمت‌های زیادی به شما داده است و طلاق گرفتن به معنی بیچارگی نیست.

رابطه‌ی جدیدی‌ را شروع نکنید

بررسی‌ها نشان داده آغاز رابطه‌ای جدید بلافاصله بعد از طلاق احتمال به شکست کشیده شدن آن را افزایش می‌دهد و در عین حال، امکان شناخت درست و واقعی مسائلی را که باعث شکست رابطه‌ی قبلی شما شده کم می‌کند و البته استرس و تنش را در طولانی‌مدت در شما افزایش می‌دهد.

پس بهتر است بین طلاق و آغاز رابطه‌ی جدید حداقل چند ماهی فاصله بیندازید و اگر این روزها احساس تنهایی و بی پناهی به‌شدت شما را آزار می‌دهد، به فکر راه‌های بهتری برای کنار آمدن با آن باشید، راه‌هایی مثل ورزش، صرف وقت با دوستان و اقوام، و یادگیری هنر و مهارت‌هـــــای جدید.

در مـــورد زمان مناســب برای آغـــاز رابطه ای جدید می توانیـــــد به شـــماره‌ی 41 مجله‌ی ســـپیده‌دانایی، بهمن 89، مراجعه کنید.

سر خودتان را زیادی شلوغ نکنید

برخی افراد برای فراموش کردن ناراحتی‌ها و از همه مهم‌تر، پر کردن تنهایی خود، بعد از طلاق آن‌قدر کار برای خود می‌تراشند که دیگر وقتی برای تفریح ندارند. اضافه‌کار ایستادن، رفتن سر کار دوم یا شرکت در کلاس‌های آموزشی از جمله کارهایی است که این افراد انجام می‌دهند. البته بعد از مدتی بیشتر این افراد متوجه می‌شوند که بیش از قبل مریض می‌شوند، سرما می‌خورند یا احساس ضعفی عمومی به سراغ آن‌ها می‌آید.

باید توجه داشت که بدن در زمان استرس و تنش دچار تغییراتی می‌شود و یکی از اولین تغییرات کاهش قدرت ایمنی بدن است. زمانی‌که بعد از طلاق فرد به صورتی افراطی سر خود را شلوغ می‌کند، هرچند ممکن است دیگر استرس و تنش را در سطح بالا احساس نکند، باعث می‌شود بدنی که از قبل دچار ضعف بوده، فرصت بهبود را از دست بدهد.

بعد از طلاق، افراد حتماً باید زمان مناسبی را برای استراحت و خواب کافی اختصاص دهند. این کار باعث می‌شود بدن خود را بازیابی و از ابتلا‌ی شخص به بیماری‌ جلوگیری ‌کند. از طرفی، رسیدگی به تغذیه و حتی زیبایی خود می‌تواند به شما این امکان را بدهد تا بخشی از اعتماد به نفسی را که طی طلاق از دست داده‌اید بازیابی کنید.

سراغ هر تفریحی نروید

تنهایی بعد از طلاق یکی از آن مشکلاتی است که تا تجربه نشود، غالباً افراد متوجه شدت آن نمی‌شوند. افراد تا پیش از آن شاید چندان به این موضوع فکر نکرده باشند و در صورتی که کشمکش‌ها بالا بوده باشد، اصلاً در آرزوی تنهایی به سر ببرند، اما بعد از طلاق این تنهایی تازه ابعاد گسترده‌ی خود را می‌تواند نشان دهد، به‌ویژه زمانی که بچه‌ای نیز در میان نباشد.

در مورد روش‌های اشتباه مقابله کردن با این تنهایی در شماره‌های گذشته مطالبی داشتیم، اما این بار می‌خواهیم روی یکی از انتخاب‌های اشتباه شایع تمرکز بیشتری کنیم. برخی افراد بعد از طلاق زمان زیادی را صرف گشت زدن در اینترنت و سایت‌های نامناسب یا دیدن برنامه‌های نامناسب ماهواره می‌کنند. این کار غالباً همراه با دیدن صحنه‌ها و تصاویری است که می‌تواند برای فرد از نظر جنسی تحریک‌کننده باشد. تصور کنید فردی را که به تازگی طلاق گرفته، احساس تنهایی به سراغش آمده و حالا از نظر جنسی نیز تحریک می‌شود. تجربه‌ی این وضعیت، هرچند برای هیچ‌کس خوب نیست، افرادی که به‌تازگی طلاق گرفته‌اند به خاطر به هم ریختگی ذهن و بالا بودن سطح تنش در آن‌ها، در این شرایط ممکن است بیش از سایرین تن به رفتارهای اشتباه و پرخطر بدهند. برنامه‌ریزی مناسب برای پر‌کردن اوقات تنهایی یکی از نکاتی است که به هیچ عنوان نباید از نظر دور داشت و اهمیت آن را دست کم گرفت.

خانه‌تکانی نکنید
دور ریختن عکس‌های یادگاری یکی از اولین کارهایی است که برخی بعد از طلاق انجام می‌دهند. درست است که کنار‌گذاشتن نشانه‌های روشن زندگی گذشته می‌تواند به ما در کنار آمدن با شرایط جدید کمک کند، اما مواظب باشید از آن طرف ‌بام نیفتید. اینکه تمام لباس‌هایی را که در طول سال‌های زندگی مشترک خریده‌اید کنار بگذارید یا اینکه بسیاری از وسایل زندگی‌تان را به این دلیل که شما را یاد خاطرات‌تان می‌اندازد به دیگران ببخشید. این موضوع می‌تواند تنها بعد از مدتی باعث پشیمانی شود.

همان‌طور که گفتیم بعد از طلاق غالباً پیش‌بینی‌های مالی اشتباه از آب درمی‌آید و خرج‌ها بیشتر از آن چیزی است که افراد تصور می‌کردند. در این شرایط خرج‌تراشی برای خود اشتباه است. سعی کنید تا حد امکان از همان وسایل قدیمی خود استفاده کنید و اگر هجوم خاطرات شما را بسیار آزار می‌دهد، در عوض دور‌ریختن، از راهکارهای دیگری استفاده کنید؛ مثلاً ایجاد تغییراتی کوچک در لباس، مثل کوتاه کردن، تغییر دکمه‌ها و یا تنگ کردن آن‌ها.

در نهایت، اگر احساس کردید در زمان استفاده آن‌قدر وضعیت بدی به شما دست می‌دهد که احساس خفگی می‌کنید، می‌توانید برای مدتی بخشی از آن‌ها را کنار بگذارید و بعد از التیام زخم‌ها دوباره سراغ آن‌ها بروید. گزینه‌ی دیگر ایجاد خاطرات جدید با وسایل است. مثلاً پوشیدن لباسی که برای اولین بار بعد از طلاق با آن به سینما رفتید یا در مهمانی شرکت داشتید یا به موزه‌ی شهرتان سر زدید و یا به زیارت رفتید. تکرار این خاطرات جدید، به‌ ویژه اگر عکسی نیز از آن داشته باشید، به ذهن کمک می‌کند تا خاطرات قدیم را زودتر به بایگانی بفرستد.

دور همه خط نکشید

بعد از طلاق،  رابطه‌ی خویشاوندی هرکدام از همسران با عده‌ای قطع می‌شود و در نتیجه، افرادی که تا چندی پیش با آن‌ها رفت‌وآمد داشتند غالباً در لیست سیاه قرار می‌گیرند.

اما برخی افراد در مورد روابط اجتماعی بعد از طلاق خود به صورت افراطی‌تری تصمیم می‌گیرند و در واقع، به صورت فله‌ای ناگهان ارتباط خود را با دوستان سابق، همسایه‌ها یا حتی همکاران خود قطع می‌کنند. البته برای این کار خود دلایلی نیز می‌آورند. آن‌ها می‌گویند نمی‌خواهند در مورد وضعیت زندگی خانوادگی خود مجبور به توضیح باشند. البته یکی دیگر از دلایل نیز دور شدن از افرادی است که آن‌ها را یاد زندگی گذشته می‌اندازند. اما واقعیت این است که این روش می‌تواند به هیچ عنوان گزینه‌ی خوبی نباشد.

از دســــــت دادن دوستان و افرادی که تا مدتی پیش با آن‌ها رابطه‌ی عاطفی داشتیم، می‌توانــــــد احســـــاس تنهایی بعد از طلاق را به نحو قابل توجهی تشدید کند. در عین حال، برخی افراد امکان درددل با خانواده و خویشاوندان نزدیک خود را نیز ندارند و احساس می‌کنند در صورتی که در مورد مشکلات خود با آن‌ها صحبت کنند، باعث می‌شود بیشتر غصه بخورند. در این شرایط شاید روش بهتر انتخاب برخی دوستان برای ادامه و البته تقویت رابطه است.

بد نیست به این نکته توجه داشته باشید که در بسیاری از موارد این تصور ماست که دوست ما می‌خواهد دائم در مورد همسر سابق یا زندگی گذشته‌ی ما سؤال کند و بعد از گذشت مدتی، ممکن است متوجه شویم که دیگر صحبت‌های ما به آن سمت کشیده نمی‌شود. در عوض این پیش‌داوری‌ها، سعی کنید حتماً دوستانی را برای خود نگه دارید و با ادامه دادن رابطه با آن‌ها از منزوی شدن بیش از اندازه خود جلوگیری کنید.

 به شهر دیگری نروید

یکی از انتخاب‌هایی که می‌تواند بعد از طلاق برای برخی وسوسه‌کننده باشد، دور شدن از محل زندگی قبلی تا حد ممکن است. برخی افراد ترجیح می‌دهند محل زندگی خود را به کلی تغییر دهند. رفتن به شهری دیگر یا حتی کشوری دیگر می‌تواند رویای برخی‌ها باشد، اما این تغییر دادن محل زندگی می‌تواند گاهی اوقات به هیچ عنوان گزینه‌ی خوبی نباشد. اگر افراد بعد از طلاق ترجیح می‌دهند نزدیک پدر و مادر، خویشاوندان یا دوستان زندگی کنند، نه‌تنها بد نیست، که به دلیل برخورداری از حمایت‌های جدید مفید هم هست، اما زمانی که افراد به نوعی می‌خواهند از تمام گذشته خود فرار کنند و به مکانی بروند که هیچ آشنایی ندارند، ممکن است یکی از بدترین انتخاب‌های خود را انجام داده باشند.

از دست دادن حلقه‌حمایت‌ها می‌تواند وضعیت را بدتر ‌کند و باعث شود افرادی که به‌تازگی طلاق گرفته‌اند تنهایی بیشتر را احساس کنند و در صورت مواجه شدن با مشکلات نتوانند از دیگران کمک بگیرند. اگر شما نیز چنین تصمیمی دارید، بهتر است تغییر محل زندگی و رفتن به جایی غریب را به بعد از مستقل شدن کامل خود و گذشت حداقل چند ماه از زندگی مجزا عقب بیندازید و برای تصمیم‌گیــری در مــــــــــورد آن عجله نکنیــد.
منبع: مجله سپیده دانایی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.26467s, 18q