استفاده از ليزر سرد در ترميم عفونتهاي لوزه و آلرژي بيني و سينوسي مفيد است

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5788
استفاده از ليزر سرد در ترميم عفونتهاي لوزه و آلرژي بيني و سينوسي مفيد است

دكتر آب‌آب‌زاده، متخصص گوش و حلق و بيني، در گفت و گو با ایسنا، در رابطه با مزاياي كاربرد ليزر سرد يا كم توان در بيماريهاي گوش، حلق و بيني اظهار داشت: نوعي از ليزر غير سوزاننده به نام ليزر سرد ( در دو نوع red و infra red) قادر است در رفع بيماري‌هاي مختلف مفيد واقع ‌شود.

وي افزود: ليزر كم توان از نوع Red بيشتر اثر سطحي بر روي پوست و مخاط داشته اما ليزر Infra Red در عمق بافت نفوذ مي‌كند.

آب‌آب زاده متذكر شد: نور Red توسط ميتوكندري‌ها كه نقش توليد انرژي را در سلول بر عهده دارند جذب مي‌شود و ميتوكندري را تحريك به افزايش توليد انرژي مي‌كند و به اين ترتيب در جهت ترميم زخم، زخمهاي پوستي، مخاطي و يا تورم‌هاي پوستي مناسب است. در صورتي كه سوختگي و يا زخمي در سطح پوست ايجاد شود قادر به ترميم سريع‌تر و بهتر آن است.

اين متخصص گوش و حلق و بيني با اشاره به اينكه نوع Infra red بيشتر در فيزيوتراپي كاربرد داشته و به منظور رفع درد مفاصل و گردن به كارمي‌رود، خاطرنشان كرد: از اين نوع ليزر مي‌توان در رفع بيماري‌هاي گوش و حلق و بيني استفاده كرد. به طوري كه اين نوع ليزر سرد تغييراتي در ديواره سلولي به وجود آورده و نفوذ پذيري كلسيم را در سلول افزايش مي‌دهد و باعث افزايش اندورفين‌ها (مواد ضد درد خون) مي‌شود.

وي يادآور شد: اين نوع ليزرها همچنين مي‌تواند سيستم ايمني را تقويت كند؛ طبق تحقيقات مشاهده شده در ترميم درد و زخم تا بيش از 50 درصد موثر بوده است و در رابطه با بيماريهاي نظير التهاب‌ها و عفونت‌هاي لوزه‌، آلرژي بيني، عفونت بيني و سينوس، وزوز گوش و سرگيجه و نيز مشكلات مخاط دهان و لثه، ترميم زخم‌هاي جراحي و تروما، رفع دردهاي مفصل فك يا خشكي فك مي‌تواند موثر واقع شود.

آب‌آب‌زاده متذكر شد: كاربرد اين نوع ليزر‌ها طي 5 تا 10 جلسه مي‌تواند عفونتهاي كانال خارجي گوش، درد و تورم و التهابهاي گوش و نيز عفونت گوش مياني را كه مدتها ترشح بدبو و چركي داشته را فروكش كند.

متخصص گوش و حلق و بيني اظهار داشت: استفاده از اين روش به منظور تسريع در ترميم پارگيهاي پرده گوش بسيار موثر است. همچنين نوع Infra red آن باعث بازيافت شنوايي و رفع وزوز گوش از 50 تا 70 درصد مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: باز شدن راه هوايي در بيماران مبتلا به سينوزيست و آلرژي بيني و سينوس پس از 2 تا 3 جلسه كاربرد اين روش درماني مشاهده شده و اين امر باعث برطرف شدن سينوزيت و كاهش سردرد در بيماران مبتلا مي‌شود و در رفع سرفه‌هاي تحريكي و عفونت حلق و زبان (آفت) موثر است.

آب‌آب‌زاد يادآور شد: اين روش در زنان باردار و كودكان هم مورد استفاده قرار مي‌گيرد و هيچ محدوديتي ندارد، فقط در هنگام انجام ليزر درماني بايد چشم‌ها به منظور پيشگيري از آسيب بسته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.85178s, 19q