خصوصیات اصلی مواد غذایی ناسالم

۱۳۹۱/۰۷/۱۶ - ۱۴:۱۵ - کد خبر: 57891
سلامت نیوز: هر ماده‌ غذایی که به بدنتان کالری بیهوده تحمیل کند یک ماده‌ غذایی ناسالم محسوب می‌شود. این قبیل مواد غذایی سرشار از کالری‌اند در حالی که از ارزش غذایی بسیار پایین برخوردارند و در بعضی موارد اصلاً ارزش غذایی ندارند. انواع پیراشکی‌ها نمونه‌ بارز یک ماده‌ غذایی پرکالری است که فقط کالری به شما تحمیل می‌کند نه مواد مغذی. پیراشکی حاوی قند و چربی فراوانی است و هر عدد متوسط آن در حدود 200 کالری به بدن می‌رساند. اما در عین حال خبری از ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذیِ دیگری در این خوراکی مورد علاقه‌ شما نیست. وقتی آن‌را نوش جان می‌کنید غیر از کالری بیهوده چیزی عایدتان نمی‌شود و این یعنی یک ماده‌ غذایی ناسالم.

هر ماده‌ غذایی که حاوی فیبر کافی نباشد می‌تواند یک ماده غذایی ناسالم تلقی شود. وقتی یک ماده غذایی که حاوی فیبر کمی است را میل می‌کنید بدن برای خارج کردن ضایعات این ماده غذایی و مواد غذایی کم فیبر دیگر دچار سختی و مشکل می‌شود. به عنوان مثال نانی که از آرد سفید تهیه می‌شود یک ماده‌ غذایی کم فیبر است. دو بُرش از این نان فقط 1 گرم فیبر به بدنتان می‌رساند که خیلی ناچیز است. برای همین مواد غذایی از این دست که فیبر کافی به بدن نمی‌رسانند جزو مواد غذایی ناسالم محسوب می‌شوند.

هر ماده‌ غذایی که مواد مغذی بدنتان را می‌گیرد یک ماده غذایی کاملاً ناسالم محسوب می‌شود. به عنوان مثال نوشیدنی‌های گازدار. باید بدانید که نوشیدنی‌های گازدار و شیرین هیچ ارزش غذایی ندارند. این نوشیدنی‌ها سرشار از کافئین، قند و فسفر هستند که باعث از بین رفتن کلسیم استخوان‌هایتان می‌شود.

هر ماده‌ غذایی که به هر نحوی به بدنتان آسیب می‌رساند یک ماده‌ غذایی ناسالم است. مثال بارز این نوع مواد غذایی مارگارین و یا هر ماده‌ غذایی دیگری است که حاوی روغن هیدروژنه است. زمانی که روغن هیدروژنه می‌شود به صورت اسیدهای چرب ترانس در می‌آید که به چربی‌های ترانس معروف است. چربی‌های ترانس به برخی از دستگاه‌های بدن آسیب می‌رساند و باعث ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و چاقی مفرط می‌شود. برای این که سالم زندگی کنید و بیماری‌ها از شما دور باشد تغذیه‌ مناسبی در پیش بگیرید. از مصرف میوه، سبزیجات و مواد غذایی سالم غافل نشوید. از مصرف دخانیات و غیره بپرهیزید. ورزش کنید. استرس و فشارهای روحی را کاهش دهید. «زندگی دو روز است» را آویزه‌ گوشتان کرده و سخت نگیرید. به زیبایی‌های زندگی بیشتر توجه کنید و مجال جولان به افکار منفی را ندهید. لبخند را فراموش نکنید و خوش‌بین باشید.

منبع: آرمان روابط عمومی
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.85455s, 18q