نبايد در پخش فرآورده‌هاي خوني اشتباهات گذشته تكرار شود

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5790
نبايد در پخش فرآورده‌هاي خوني اشتباهات گذشته تكرار شود

دكتر عوض حيدرپور شهرضايي در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به ورود خون‌هاي آلوده و عوارض ناشي از آن در سال‌هاي گذشته افزود: وزارت بهداشت و درمان و سازمان انتقال خون از آن زمان تاكنون به وظيفه خود 100 درصد عمل كرده و از نظر معالجات و پرداخت ديه به افرادي كه خون آلوده تزريق كرده‌اند، كم نگذاشته است.

نماينده مردم شهرضا در مجلس خاطرنشان كرد: بحث كمك به بيماران هموفيلي كه از تزريق خون آلوده دچار اين بيماري شده‌اند در لايحه بودجه امسال نيز گنجانده شده است.

به گفته‌ي اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس، كانون هموفيلي به عنوان يك NGO و نهاد مردمي نبايد بيش از توان وزارت بهداشت از آن توقع داشته باشد؛ اما با اين وجود بايد حق را به بيماران هموفيلي داد و دولت پيش از تزريق خون‌هاي آلوده مي‌بايست، خون ها را آزمايش كرده و عوارض آن را شناسايي مي‌كرد، چرا كه در همان زمان نيز دنيا برخي از بيماري‌هاي خوني را شناسايي كرده بود.

حيدرپور با اشاره به اين كه بايد توجهات ما در پخش فرآورده‌هاي خوني بيش‌تر شده و اشتباهات گذشته تكرار نشود، ابراز عقيده كرد: دليل اين كه آن زمان خون آلوده به بيماران تزريق شد نقص علمي نبوده و مشكل اصلي كمبود علمي در اين زمينه بود چرا كه اكثر بيماري‌هاي خوني در آن زمان شناسايي شده بود و كشور ايران كوتاهي كرد.

نماينده مردم شهرضا در مجلس آخرين حكم در مورد بيماران هموفيلي و درخواست عذرخواهي از وزارت بهداشت وسازمان انتقال خون به كانون هموفيلي براي تزريق خون آلود به مردم را قابل قبول ندانست و اظهار كرد: وزارت بهداشت وظيفه معالجه و پرداخت ديه به اين افراد را انجام داده و با توجه به اين كه خود را در مقابل اين حادثه مسوول مي‌داند نيازي به عذرخواهي نيست وكانون هموفيلي نيز دليلي ندارد در برابر آن‌ها كوشش كند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.86821s, 18q