استفاده از نانوكامپوزيت‌ها براي گرم كردن تومورها

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5793
استفاده از نانوكامپوزيت‌ها براي گرم كردن تومورها

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، يك سرعت جذب اختصاصي بالا نه تنها باعث كاهش دوز مورد نياز نانوذرات مي‌شود بلكه منطقه درمان را نيز محدود مي‌كند و از آسيب رساندن به بافت‌هاي سالم پيرامون جلوگيري مي‌كند.


ذرات اكسيد آهن براي ايجاد گرما مورد استفاده قرار گرفته‌اند چراكه زيست‌سازگاري مناسبي با بدن دارند و SAR خوبي دارا مي‌باشند. با اين حال براي شروع درمان، دانشمندان نياز دارند تا نانوذرات را قبل از آغاز درمان به صورت درون تني مشاهده كنند.


نانوذرات آهن ابرپارامغناطيس با قطر حدود 4 نانومتر براي تصويربرداري MRI مناسب هستند اما از اين ذرات نمي‌توان براي گرم كردن استفاده كرد.


گروهي از دانشمندان اخيرا اين مشكل را با روكش كردن ذرات آهن با نانوذرات اكسيد آهن برطرف ساخته‌اند.


اشباع مغناطيسي آهن در اين حالت دو برابر يك ذره اكسيد آهن بوده و SAR دوبرابر مي‌شود؛ اما از آنجا كه نمي‌توان به كمك MRI از آهن خالص تصويربرداري كرد آنها تصميم گرفتند تا ذرات آهن را با لايه نازكي از اكسيد آهن روكش كنند.


با اين كار هر دو مزيت را به دست آوردند: SAR بالاي آهن براي گرم كردن و لايه اكسيد آهن براي تصويربرداري.


به گزارش ايسنا از ستاد ويژه توسعه فن‌آوري نانو، از اين نانوكامپوزيت براي درمان سرطان به دو روش مي‌توان سود جست: اول اينكه به نانوذرات آنتي‌بادي متصل كرده و آنها را به درون جريان خون تزريق كرد در اين حالت ذرات خود، به درون تومور راه مي‌يابند.


روش دوم كه براي تومورهاي سطحي مناسبتر است اين است كه نانوكامپوزيت‌ها مستقيما به درون تومور تزريق شوند.


به گفته اين افراد روش توليد اين ذرات نسبتا ساده و ارزان است و نانوذرات ايجاد شده بسيار يك دست مي‌باشند.


اين افراد در حال حاضر مشغول ساخت انواع مختلف روكش‌ها براي ذرات هستند و علاوه بر آن قصد دارند براي انجام مطالعات درون‌تني، نانوذرات را مستقيما به درون تومورهاي موش تزريق كنند.


نتايج اين مطالعه در مجله Applied Physics Letters منتشر شده است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.37796s, 18q