معاون درمان وزير بهداشت:

90 درصد بیمارستان‌های كشور دوستدار كودكند/بیماری‌های غیرواگیر از علل مهم مرگ كودكان است

۱۳۹۱/۰۷/۱۶ - ۱۶:۰۹ - کد خبر: 57937
سلامت نیوز: معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به بهبود چشمگیر شاخص مرگ و میر كودكان و مادران در كشور، بیماری‌های غیرواگیر را یكی از مهم‌ترین علل مرگ در كودكان دانست و بر لزوم توجه به این بیماری‌ها در دوران كودكی تاكید كرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایسنا، دكتر سید حسن امامی رضوی در مراسم برگزاری روز جهانی كودك با تاكید بر لزوم توجه به علل اجتماعی تعیین‌ كننده سلامت كودكان، گفت: سلامت موضوعی بسیار فراتر از خدمات مراقبتی و فراتر از عوامل بیولوژیكی، ژنتیكی و فیزیولوژیكی است.

وی افزود: بسیاری از بیماری‌ها و پیامدهای نامطلوب آن از شرایط نامساعد و نابرابر اجتماعی نشات می‌گیرد؛ عواملی كه ممكن است برخی افراد، آنها را مرتبط با سلامت ندانند. شغل، درآمد، طبقه اجتماعی، مسكن، محیط‌ زیست و تحصیلات از مواردی هستند كه در ارتقای سلامت كودكان باید به آن‌ها توجه كرد.

امامی رضوی افزود: وزارت بهداشت، سلامت كودكان را به عنوان امری مهم از دوران قبل از تولد مورد توجه قرار می‌دهد و مراقبت‌های هشت گانه دوران بارداری با رویكرد «سلامت مادر و جنین» و «ترویج زایمان ایمن» در حال حاضر در تمام مراكز بهداشتی درمانی كشور در حال اجرا است.

معاون درمان وزیر بهداشت ادامه داد: 96 درصد زایمان‌های كشور اكنون توسط مراقبان بهداشتی ماهر مانند ماماها و متخصصان زنان صورت می‌گیرد. این برنامه‌ها همراه مراقبت‌هایی كه توسط پزشكان از مادران طی دوره بارداری در اتاق زایمان و پس از زایمان انجام می‌شود، موجب شده مرگ و میر مادران كشور به عدد 21 در 100 هزار تولد زنده كاهش یابد و عملا هدف سوم اهداف توسعه هزاره در كشور محقق شود.

وی به مراقبت‌های صورت گرفته از كودكان طی پنج سال اول تولد، اشاره كرد و گفت: برنامه‌ای تحت عنوان مراقبت‌های ادغام یافته كودك سالم، شامل 15 بار مراقبت ادغام یافته مورد توجه قرار گرفته است.

امامی رضوی به برنامه ترویج تغذیه با شیر مادر، اشاره كرد و گفت: تمام كادر بهداشتی مرتبط با مادر و نوزاد، آموزش‌های لازم را طی سالیان اخیر دریافت كرده‌اند. بیش از 540 بیمارستان كشور یعنی حدود 90 درصد بیمارستان كشور لوح دوستدار كودك را دریافت كرده‌اند كه اقدامی بسیار برجسته است. در كنار این برنامه‌ها، برنامه ملی مراقبت‌های ادغام یافته ناخوشی اطفال (برنامه مانا) به مدیریت و درمان كودكان بیمار با رویكرد ادغام یافته و كل‌نگر می‌پردازد كه از چهار سال گذشته برنامه سوانح و حوادث به آن اضافه شده است. این برنامه فعلا در یك شهرستان در هر دانشگاه علوم پزشكی مورد اجرای آزمایشی قرار گرفته و به تدریج به كل كشور گسترش می‌یابد.

معاون درمان وزیر بهداشت با اشاره به نظام مراقبت مرگ كودكان از سال 86، افزود: تمام مرگ‌های پس از نوزادی ثبت می‌شوند و فرآیندهایی كه منجر به مرگ می‌شوند، مورد بررسی قرار می‌گیرند و دانشگاه‌ها مداخلات لازم را مبتنی بر شواهد انجام می‌دهند.

وی افزود: در برنامه‌های مراقبتی وزارت بهداشت كه شامل برنامه كودك سالم و برنامه مانا می‌شود، در طی یك سال گذشته 16 میلیون و 700 هزار بار مراقبت از كودكان زیر پنج سال انجام شده است كه بیش از 15 میلیون و 550 هزار مورد از این موارد برای كودكان سالم بوده است.

امامی رضوی به معاینات انجام شده برای كودكان در سال اول ورود به دبستان، راهنمایی و دبیرستان با همكاری وزارت آموزش و پرورش اشاره كرد و گفت: تمام دانش‌آموزان در بسته كامل شناسنامه سلامت كودكان مورد معاینه قرار می‌گیرند. در این معاینات در سال گذشته 11 درصد دانش‌آموزانی كه مورد معاینه اولیه قرار گرفتند، برای مراقبت‌های بعدی به سطوح بالاتر ارجاع داده شده‌اند.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: در سال‌های انتهایی دهه 50 و 60 بیش از 30 تا 40 هزار كودك به علت بیماری‌های اسهالی جان خود را از دست می‌دادند. در كنار این بحث، سوء تغذیه نیز دیگر كودكان را دچار مشكل می‌كرد و بار عظیمی را به توسعه اقتصادی و اجتماعی كشور تحمیل می‌كرد. در آن سال‌ها حدود 140 تا 150 هزار كودك متولد شده در طی پنج سال اول عمر خود فوت می‌كردند كه این آمار در سال 90 به 20 برای زیر پنج سال، 18 برای زیر یك سال و 11 برای دوره نوزادی كاهش یافته است و پیشاپیش به هدف چهارم توسعه هزاره دست یافته‌ایم؛ هدفی كه باید سال 2015 به آن دست می‌یافتیم.

بیماری‌های غیرواگیر از علل مهم مرگ و میر كودكان

وی درباره علل مرگ و میر كودكان یك تا 59 ماهه، ادامه داد: در سال‌های قبل از انقلاب بیشتر علل عفونی و انگلی مطرح بود، اما اكنون بیشتر بیماری‌های غیرواگیر مطرح شده‌اند، این در حالی است كه تصور می‌شود بیماری‌های غیرواگیر مخصوص دوران سالمندی و كهنسالی است. باید توجه داشت كه در دوران كودكی نیز اكنون اغلب بیماری‌ها مربوط به حوزه بیماری‌های غیرواگیر است. بر اساس اطلاعات نظام مراقبت در سال 88، سوانح و حوادث، بیماری‌های ژنتیك و بیماری‌های مادرزادی هر كدام 20 درصد، بیماری‌های دستگاه تنفسی 15 درصد، بیماری‌های عفونی و انگلی 10 درصد، بیماری‌های قلبی و عروقی 9 درصد و بیماری‌های عصبی مركزی 8 درصد فوت‌های كودكان را شامل می‌شود.

كاهش مرگ مادران به 21 در 100هزار


امامی رضوی با اشاره به كاهش مرگ و میر مادران باردار به 21 در 100 هزار، افزود: برنامه‌ریزی شده تا در برنامه پنجم توسعه این شاخص كاهش یابد. برنامه‌های جدی برای این موضوع طراحی شده است. بیمارستان‌های دوستدار مادر، اقداماتی برای حضور متخصصین و ماماها برای مراقبت در زمان زایمان و ... در این زمینه صورت گرفته است.

افزایش شاخص تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی

معاون درمان وزیر بهداشت به ارتقای شاخص تغذیه با شیر مادر اشاره كرد و گفت: تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی متاسفانه از 44 درصد ابتدای سال 79 به 23 درصد در سال 84 كاهش یافت. اكنون افتخار می‌كنیم اعلام كنیم با مطالعه انجام شده در سال 89 آمار تغذیه انحصاری با شیر مادر تا شش ماهگی به 53 درصد افزایش یافته است. اقدامات جدی در این زمینه انجام شده است.

اصلاح قانون ترویج تغذیه با شیرمادر و افزایش مرخصی زایمان مادران

وی به اصلاح موادی از قانون ترویج تغذیه با شیر مادر و افزایش مرخصی مادران از چهار ماه به شش ماه اشاره كرد و گفت: اكنون پیشنهادی را به دولت مطرح كرده‌ایم كه مرخصی مادران از 6 ماه به 9 ماه افزایش یابد. همچنین مرخصی برای پدران در 10 روز اول پس از زایمان به عنوان بحرانی‌ترین روزها برای مادر و نوزاد در نظر گرفته شود.

توجه وزارت بهداشت به برنامه ارتقای مراقبت‌های دوران كودكی

امامی ‌رضوی با تاكید بر اهمیت تغذیه با شیر مادر در زمینه سلامت مادر و نوزاد، ادامه داد: با برنامه‌های پراكنده نمی‌توان به هدف مهم كه كاهش مرگ، ارتقا سلامت و افزایش امید به زندگی است، دست یابیم. بر این اساس برنامه ارتقای مراقبت‌های دوران كودكی مورد توجه قرار گرفت. این بسته خدمات سه مرحله را شامل می‌شود. اصول برنامه تكامل در چند محور قرار دارد؛ ابتدا بحث عدالت كه خوشبختانه در دو سال اخیر برنامه‌ای جدی در وزارت بهداشت پیگیری شد و شاخص‌های 52 گانه عدالت در سلامت تدوین و تصویب شد و برنامه اجرایی آن با مشاركت همه دستگاه‌ها، استان به استان در حال اجرا است. قطعا بحث كودكان یكی از محورهای مهم این شاخص‌های 52 گانه است.

معاون درمان وزیر بهداشت افزود: مبحث دیگر مربوط به توانمندی جامعه و مشاركت همگانی است. معتقدیم تا مردم خود پای برنامه‌ها نباشند، هیچ برنامه‌ای در حوزه سلامت محقق نخواهد شد. در زمینه همكاری‌های بین بخشی نیز خوشبختانه اكنون در عالی‌ترین سطح هماهنگی قرار داریم.

امامی ‌رضوی ادامه داد: با توجه به اینكه هرم جمعیتی كشور در حال تغییر الگو است و در سال‌های آینده نسل سالمند قابل توجهی را خواهیم داشت، كودكانی كه امروز متولد می‌شوند و پرورش می‌یابند، مسوولیتی چند برابر جوانان امروز را بر دوش خواهند داشت. بنابراین باید با دقت و وسواس بیشتری برای تربیت این كودكان و بسترسازی برای اینكه مسوولیت‌های اجتماعی آینده را بر عهده بگیرند، توجه شود و از آسیب‌های اجتماعی آنها مراقبت شود كه در دامن این آسیب‌ها قرار نگیرند و نسل سالم را تحویل جامعه دهیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.45156s, 18q