همايش تازه‌هاي بلوك عصبي در بي حسي رژيونال و درمان درد برگزار مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5794
همايش تازه‌هاي بلوك عصبي در بي حسي رژيونال و درمان درد برگزار مي‌شود

دكتر حبيب مفخم متخصص توان بخشي و طب فيزيكي و مسئول واحد همايش بيمارستان مسيح دانشوري در گفت و گو با ایسنا، با بيان اين مطلب گفت: منظور از تازه‌هاي بلوك‌ عصبي در بي حسي رژيونال و درمان درد اين است كه گاهي اوقات درد در اندام‌ها يا در بدن ايجاد شده و نياز به داروهايي داشته كه به صورت مسكن در تمام نواحي بدن اثرگذار باشد.

وي در ادامه افزود: گاهي اوقات امكان دارد كه با استفاده از داروهاي ضد درد به صورت موضعي در كنار عصب‌هايي كه پيام‌هاي درد را به سمت مركز و نخاع برده، سد انتقال پيام‌هاي درد شوند.

دكتر مفخم تصريح كرد: روش‌هاي ديگري هم وجود دارد كه بدون اين كه دارو به مقادير بسيار به صورت خوراكي مصرف شود، با استفاده از تزريق داروهاي مختلف باعث عدم انتقال درد مي‌شود.

وي يادآور شد: روزگاري تصور بر اين بود كه بيماران بايد در هنگام بيماري درد را تحمل كرده تا درد سبب التيام بيماري شود. اما امروزه اساسا اين گونه نيست و در طب نوين درمان بيماري بدون هيچ دردي تسكين مي‌يابد.

مفخم با بيان اين كه نگاه به درمان درد در بيماران نسبت به گذشته تغييرات جدي پيدا كرده است، اظهار كرد: روش‌هاي بسيار جديدي براي تسكين درد ايجاد شده كه منجر به برگزاري سمينار تازه‌هاي بلوك‌هاي عصبي و بي حسي رژيونال درمان درد شد تا متخصصان با روش‌هاي نوين در تسكين ‌دردها آشنا شده و درد را كاسته تا بيمار از عذاب خارج شود.

وي با بيان اين كه بسياري از دردها از بيماري‌هاي بدخيم و سرطان نشات مي‌گيرند، اذعان داشت: بيماران دردهاي طاقت فرسايي را تحمل مي‌كنند كه با تسكين آنها، تغيير قابل توجهي در كيفيت زندگي بيماران ايجاد شده كه منجر به زندگي بهتر مي‌شود.

اين متخصص فيزيوتراپي و توانبخشي اضافه كرد: ‌گاهي اوقات دردهاي مزمني وجود دارد كه متعاقب آسيب‌هاي عصبي ايجاد مي‌شود. به عنوان مثال، بيماران ضايعات نخاعي از اين گونه دردها رنج مي‌برند. بيماراني كه دچار آسيب رشته‌هاي عصبي در نواحي مختلف بدنشان هستند، نوعي درد را تجربه مي‌كنند كه درمان با منشا عصب يا دردهاي نوروپاتيك گفته مي‌شود.

دكتر مفخم افزود: بسياري از بيماران كه در فاز توانبخشي ضايعه عصبي هستند به علت دردي كه تحمل مي‌كنند، نمي‌توانند اين مراحل را طي كنند، گاهي اوقات نياز به استفاده از روش مداخله‌اي در آنها مي‌شود.

وي خاطرنشان كرد: اصولا هدف از تخفيف درد چه دردهاي حاد و دردهاي مزمن، ارتقا كيفيت زندگي بيماران بوده كه تحت تاثير آلام‌هايي است كه مانع از زندگي توام با كيفيت مي‌شود، به ويژه در بيماراني كه از دردهاي مزمن رنج مي برند.

مفخم درباره كاربردهاي ديگر بي حسي و بلوك‌هاي عصبي توضيح داد: بيماراني كه دردهاي حاد پس از جراحي را تحمل مي‌كنند، با انجام يك بلوك عصبي يا بي حسي موضعي درد بيمار را تخفيف مي‌دهند تا منجر به تحمل شرايط پس از جراحي شود. همچنين عوارض پس از جراحي در بيمار به واسطه درد ايجاد شده كمتر مي شود.

وي در پايان خاطرنشان كرد: اين همايش سه روزه داراي 7 امتياز بازآموزي براي متخصصين بيهوشي و مراقبت‌هاي ويژه، جراحي عمومي، جراحي قلب، جراحي توراكس، زنان، اعصاب، ارتوپدي، طب فيزيكي و توانبخشي، كايروپراكتيس بوده و براي پزشكان عمومي داراي شش امتياز بازآموزي است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.26683s, 18q