قرص و شربت چه زمانی فاسد می شود؟

۱۳۹۱/۰۷/۱۷ - ۱۱:۴۲ - کد خبر: 57989
قرص و شربت چه زمانی فاسد می شود؟
سلامت نیوز: همه می دانند كه داروها تاریخ مصرف دارند و نمی توان برای همیشه آنها را نگه داشت اما خیلی افراد در موقع استفاده، وسوسه می شوند و ترجیح می دهند این نكته مهم را فراموش كنند. با گذشت زمان، داروها غیرقابل مصرف می شوند؛ برخی از آن ها تاثیرشان را از دست می دهند در حالی كه مصرف برخی دیگر برای سلامتی مضر است. به همین خاطر باید تاریخ مصرف داروها را جدی گرفت.
شركت های تولید دارو نیز فقط تا زمان اتمام تاریخ مصرف، تاثیر و سلامت محصولشان را تضمین می كنند و بعد از آن تاریخ، خود دارو ممكن است عامل بیماری شود تا كمك به سلامتی.
واقعیت این است كه گاهی ممكن است دارویی پیش از تمام شدن تاریخ مصرفش فاسد یا غیرقابل استفاده شود. این امر وقتی اتفاق می افتد كه داروها درست نگهداری نشوند.
كارشناسان توصیه می كنند كه بهتر است همه داروهایی كه بیرون از یخچال هستند را در اتاق خواب نگهداری كرد. چرا كه اتاق خواب معمولا خنك و تاریك است. حمام و دستشویی نامناسب ترین جا برای نگهداشتن داروها هستند. چرا كه رطوبت بالای آن باعث فاسد شدن داروها می شود.باید در نظر داشت كه تاریخ مصرف، فقط برای داروهایی است كه درشان باز نشده است و خلوص و اثرگذاری دارو تا پایان تاریخ مصرف به شرطی تضمین می شود كه درب دارو باز نشده باشد. به همین خاطر پس از این كه درب دارو باز شد نمی توان به مدت طولانی آن را نگه داشت.
در ارتباط با قرص ها معمولا كمتر مشكلی ایجاد می شود اما در مورد قطره چشم، اسپری بینی، شربت و پماد مسئله متفاوت می شود. چرا كه این داروها مدت زیادی پس از باز شدن درشان قابل استفاده نیستند. به طور خلاصه می توان گفت در هر دارویی كه آب وجود داشته باشد، مشكل میكروبی شدن آن نیزوجود دارد.

پس شربت ها و قطره های باز شده دیگر تا زمان تاریخ مصرفشان قابل استفاده نیستند. اما از كجا می توان فهمید كه پس از باز كردن این داروها تاچه زمانی می توان از آن ها استفاده كرد؟
در پاسخ به این سوال باید یادآور شد كه در راهنمای استفاده بسیاری از محصولات این نكته نیز درج شده كه پس از باز كردن آن، تا چه زمانی می توان از آن استفاده كرد. همچنین می توانید هنگام خرید دارو چنین اطلاعاتی را از داروخانه بگیرید. بهتر است برای فراموش نكردن تاریخ باز شدن دارو، تاریخ موردنظر را روی خود آن بنویسید.
بهتر است بدانید مواد تركیبی را هم كه خود داروخانه ها درست می كنند معمولا خیلی كمتر از دیگر داروها ماندگاری دارند. دلیل این امر هم این است كه در این داروها عامدانه و آگاهانه مواد نگهدارنده اضافه نمی شود چرا كه مثلا بیمار قادر به خوردن آن ها نیست. اما همین داروها هم تاریخ مصرف معینی دارند كه باید اطلاعات لازم را از سازنده آن گرفت.
در ادامه مطلب به مدت زمانی كه برخی داروها پس از باز شدن درشان قابل استفاده هستند اشاره خواهد شد.

قطره چشم
قطره های چشم اكثرا حاوی مواد نگهدارنده هستند. با این وجود حداكثر چهار هفته پس از باز شدن درشان قابل استفاده اند. اما قطره های چشم كوچكی كه تنها برای یك بار استفاده درست شده اند مواد نگهدارنده ندارند. اگر پس از باز شدن این قطره ها از آن ها استفاده نشود باید دور ریخته شوند.

قطره ها
قطره ها، حتی قطره هایی كه حاوی الكل هستند، باید ظرف یك ماه استفاده شوند. البته اطلاعات دقیق تر در مورد هر محصول را باید در دستورالعمل بسته خود قطره یافت.

كرم ها و ژل های حاوی آب
ماندگاری این محصولات پس از باز شدن كمتر از پمادهای بدون آب است. همچنین كرم هایی كه حاوی چربی هستند اگر در معرض اكسیژن هوا قرار گیرند فاسد می شوند.

اسپری بینی
این محصول نیز پس از باز شدن نباید بیش از سه ماه مورد استفاده قرار گیرد. اسپری هایی كه از طریق مخاط بینی جذب می شوند تنها به مدت یك هفته قابل استفاده هستند و پس از آن در هر صورت تاثیرگذاری شان از بین می رود و باید دور ریخته شوند.
منبع: روزنامه کیهان
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.11912s, 19q