رييس انجمن علمي ‌سلامت خانواده ايران :

آفت کش های گیاهی عاملی برای ناباروی مردان

۱۳۹۱/۰۷/۱۷ - ۱۳:۲۰ - کد خبر: 58018
 آفت کش های گیاهی عاملی برای ناباروی مردان
سلامت نیوز: رييس انجمن علمي ‌سلامت خانواده ايران هشدار داد:« مواجهه بيش از حد با بعضي از عوامل محيطي در ناباروری مردان تاثیر دارد و بعضي از عوامل محيطي، توليد و عملکرد اسپرم را مختل مي کنند از جمله مي توان به ضد آفت هاي گياهان و درختان و مواد شيميایي اشاره کرد.»
دکتر صفری نژاد در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز در خصوص علل ناباروری در زنان و مردان گفت:« یک سوم موارد ناباروی به علت وجود مشکلات در خانم است و یک سوم دیگر ناباروری به علت وجود مشکل در مرد بوده و علت یک سوم باقیمانده وجود مشکل هم در مرد و هم در زن است.»
وی ادامه داد:« از مهمترین علل ناباروری در مردان می توان به تولید و عملکرد غیرطبیعی اسپرم اشاره کرد که علل آن بسيار زياد است از علل شايع مي توان از بيضه هاي نزول نکرده، بيماريهاي ژنتيک و عفونتهاي بيضه نام برد. بيضه ها در جنين پسر ابتدا در داخل شکم قرار دارند، با پيشرفت سن حاملگي، بيضه ها در يک مسير خاصي نزول کرده و هنگام تولد در داخل کيسه بيضه قرار مي گيرند.
نزول بيضه ها در اين مسير ممکن است در هر قسمتي متوقف شود که به آن بيضه نزول نکرده مي گويند و بايد تا 12 ماهگي پس از تولد صبر کنيم، اگر تا پايان يک سالگي بيضه وارد کيسة مربوطه نشد، حتماً کودک بايد تحت عمل جراحي قرار گيرد.»
این متخصص اورولوژی ادامه داد:« اگر بيضه دچار عفونت شديد شود، ممکن است بدنبال عفونت تحليل رفته و کار خود را از دست بدهد. يکي از علل شايع عفونت بيضه ها، عفونت ادراري و بيماريهاي مقاربتي است. علت ديگر بيماري اوريون است. اگر پسر بچه اي دچار اوريون شود، در يک سوم موارد يکي از بيضه ها نيز دچار عفونت ارويوني خواهد شد که متأسفانه حاصل آن از بين رفتن بيضه است. اگر گرفتاري بيضه ها دو طرفه باشد، براي هميشه ناباروري ايجاد مي شود.»
وی افزود:«مشکل در رساندن اسپرم به دستگاه تناسلي زن از دیگر علل ناباروری در مردان است که به دلایلی از جمله وجود انزال زودرس خيلي شديد (انزال قبل از برقراري رابطه زناشوئي)، انزال پس گرد که در آن مني بداخل مثانه مي ريزد، و انسداد در مسير عبور اسپرم مثل انسداد اپيديديم و يا انسداد لوله هاي مني روی می دهد.»
دکتر صفری نژاد ادامه داد:«ازدیگر علل ناباروری در مردان می توان به مشکلات بهداشت عمومي و سبک زندگي مردان اشاره کرد مثل چاقي مفرط، کشيدن سيگار، اعتياد به الکل، سوء تغذيه و مصرف بعضي از داروها مثل داروهاي شيمي درماني، هورمونهاي مردانه و غيره.»
وی خاطرنشان کرد:«مواجهه بيش از حد با بعضي از عوامل محيطي در ناباروری مردان تاثیر دارد و بعضي از عوامل محيطي، توليد و عملکرد اسپرم را مختل مي کنند از جمله مي توان به ضد آفت هاي گياهان و درختان و مواد شيميائي اشاره کرد. درجه حرارت بيش از حد، سبب آسيب به توليد اسپرم و عملکرد آن مي شود، مثل استفاده بيش از حد از سونا و جکوزي. در بعضي از مشاغل مثل کوره هاي آهنگري، شاطری و ... که مرد با گرماي بيش از حد سروکار دارد، ممکن است توليد و عملکرد اسپرم مختل شود.»
جراح و متخصص كلیه و مجاری ادرار ادامه داد:«در مواردی آسيب هاي ناشي از سرطان و درمان آن موجب ناباروری مردان می شود. باید گفت هم راديوتراپي (برق دادن) و هم شيمي درماني به شدت به توليد اسپرم آسيب مي زنند. گاهی تا 5 سال پس از خاتمه شيمي درماني توليد اسپرم طبيعي نمي شود و در برخی موارد تا آخر عمر نيز توليد اسپرم طبيعي نمي گردد.
اشعه X نيز سبب آسيب به بيضه ها مي شود. گاهی به دنبال بيماري هاي بيضه، لازم مي شود که بيضه ها برداشته شوند. يکي از موارد شايع آسيب به بيضه ها وارد شدن ضربه حين ورزش و يا شوخي کردن است. بيضه اگر از چند محل پاره شود، بايد برداشته شود.»
استاد دانشگاه علوم‌ پزشكي ارتش ادامه داد:«از دیگر علل ناباروری مردان می توان به واریکوسل اشاره کرد که حدود 30 درصد علت ناباروري در مردان را شامل می شود. واريکوسل بيماري خيلي شايع است و حدود 15 درصد مردان به آن مبتلا هستند.
در آخر باید گفت در مردان بالاي 40 سالگي قدرت باروري به مقدار زيادي کاهش مي يابد.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.65329s, 19q