معاون سازمان غذا و دارو:

غربی‌ها، دارو، واکسن و شیر خشک را هم از ایرانیان دریغ می‌کنند

۱۳۹۱/۰۷/۱۷ - ۱۴:۵۰ - کد خبر: 58033
غربی‌ها، دارو، واکسن و شیر خشک را هم از ایرانیان دریغ می‌کنند
سلامت نیوز: معاون دارویی سازمان غذا و دارو گفت: کشورهای غربی بر خلاف شعارهای مردم فریب حقوق بشر از حدود یکسال پیش حتی داروی ساخته شده،واکسن و شیر خشک را هم از ایرانیان دریغ می‌کنند اما با برنامه ریزی از حدود ۳ سال پیش هیچ کمبودی از نظر این اقلام در کشور نداریم.

محمدرضا شانه ساز در گفت و گو با فارس، افزود: کشورهای غربی بر خلاف ادعاهای توخالی و مردم فریب حمایت از حقوق بشر،مردم کشورهایی را که سیاستهای آنها را قبول ندارند، به چالش می‌کشند، آنها را تنیبه می‌کنند، افکار عمومی را علیه آنها تحریک می‌کنند اما در عمل بر خلاف شعارهای خود عمل می کند و به عنوان مثال بر خلاف تمام اصول انساندوستانه دارو، تجهیزات پزشکی، واکسن و شیرخشک مشمول تحریم‌ها نیستند از یکسال پیش ورود این اقلام رابه ایران تحریم کرده‌اند.

وی ادامه داد: به نظر تمام کارشناسان حوزه دارویی کشور، دارو یکی از اقلامی است که کشورهای غربی به صورت ویژه برای تحریم آن نظر دارند و هدف آنها نیز از این کار فشارآوردن به مردم و ایجاد نارضایتی بین مردم است.

معاون دارویی سازمان غذا و دارو گفت: اما همه مردم ایران و هر که دلش برای این مملکت می سوزد باید آگاه باشند، توطئه دشمن را بشناسند و حواسشان باشد که در مقابل این توطئه دشمن مسیر را گم نکنیم.

شانه ساز اضافه کرد:‌ کشورهای غربی از بیش از یکسال پیش حتی داروهای کامل ساخته شده را هم به ایران تحریم کرده‌اند، داروی ساخته شده که دیگر مواد اولیه نیست که کاربرد دوگانه داشته باشد اما وزارت بهداشت از ابتدای دولت دهم و از حدود 3 سال پیش بینی های لازم را برای چنین روزی داشت.

معاون امور دارویی سازمان غذا و دارو گفت: امروز علاوه بر اینکه 97 درصد داروهای مصرفی مردم در داخل تولید می‌شود، منابع واردات دارویی کشور را نیز گسترش داده‌ایم و کشورهایی که دارو از آنها وارد می‌کنیم را به سمت کشورهای دیگری که داروسازی قوی دارند مانند کشورهایی در آسیای جنوب شرقی،شرق آسیا، کره جنوبی و آ‌مریکای لاتین تغییر دادیم.

وی افزود:‌ علاوه بر آن نظارت جدی را بر توزیع دارو داریم به نحوی که اکنون کسی نیست که بگوید دارو گیرش نمی‌آید و هیچ کمبودی از نظر دارو در کشور نداریم.

شانه ساز ادامه داد:‌ در مورد داروهایی که انحصار تولید آنها در دست کشورهای غربی بود نیز به سمت تولید آن دارو در کشور حرکت می کنیم مانند فاکتور 7 که اکنون در داخل تولید می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی داروها در داروخانه ها پیدا نمی‌شود و مردم برای پیدا کردن آن داروها سرگردان هستند،گفت: باید ببینیم چه دارویی است، متأسفانه مشکلی که وجود دارد این است که با وجودی که برخی داروها نمونه تولید داخل هم دارند و سالهاست داروی ایرانی در بازار است و تحقیقات نشان داده که کیفیت بالایی هم دارد ولی باز هم برخی پزشکان و بیماران اصرار دارند که از داروی نمونه خارجی آن استفاده کنند و به همین علت احساس کاذب کمبود می‌کنند در حالی که داروی ایرانی آن در بازار وجود دارد و کمبودی نیست.

شانه ساز گفت: یکسری از کمبودها علتش این است، یکسری دیگر هم در مورد داروهایی است که اصلاً در فهرست دارویی ایران نیست و قرار نیست در داروخانه‌ها باشند.

وی ادامه داد:‌ تحریم‌هایی دارویی مسئله تازه‌ای نیست و عملاً از یکسال پیش شروع شده است، البته کمپانی‌های غربی از این مسئله ناراحت هستند اما کشورهایشان این تحریم‌ها را اعمال می‌کنند و نه تنها ماده اولیه بلکه اجازه ورود داروهای ساخته شده را هم نمی‌دهند، بعد هم شعار حقوق بشر سر می‌دهند.

معاون دارویی سازمان غذا و دارو گفت: البته ما منابع وارداتمان را گسترش داده‌ایم و بیشتر مواد اولیه را از چین و داروهای آماده وارداتی را هم از کره جنوبی، ژاپن و کشورهای آمریکای لاتین وارد می‌کنیم و خوشبختانه هیچ دارویی نیست که در کشور وجود نداشته باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.32208s, 19q