سهل انگاری والدین و بازیگوشی کودکان منجر به نابینایی می شود

۱۳۹۱/۰۷/۱۷ - ۱۴:۵۳ - کد خبر: 58034
سلامت نیوز: رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: سهل انگاری والدین و بازیگوشی کودکان می تواند به نابینایی یک چشم یا دو چشم فرزندان، منجر شود.

دکتر علی صادقی طاری در گفت و گو با ایرنا به مناسبت هفته ملی کودکان -16 تا 21 مهرماه جاری- افزود: برخی از بازی های کودکانه مانند بازی با اجسام تیز و برنده منجر به ضربات شدید به اعصاب چشم و نابینایی می شود.

وی با اشاره به خطرات مداد برای چشم ادامه داد: بارها پیش آمده است که فرورفتن مداد در چشم کودکان به دلیل بازیگوشی آنان یا سهل انگاری والدین در قرار دادن این اجسام در محیط های نامناسب موجب نابینایی چشم کودکان شده است.

رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران خاطرنشان کرد بطورمثال طی چند روز گذشته ورود مداد به داخل چشم یک کودک موجب صدمه دیدن عصب بینایی و نابینایی او شده است.

صادقی طاری اظهار داشت: باید اجسام تیز و برنده در دسترس کودکان قرار نگیرد، همچنین باید در مدارس در مورد خطرات مداد و نابینایی چشم ، آموزش های لازم به کودکان ارایه شود تا آنان هنگام در دست داشتن مداد به دنبال هم ندوند.

وی تاکید کرد سقوط کودکان روی اجسام تیز و برنده از جمله مداد ، صدمات غیرقابل جبرانی به بینایی چشم آنان وارد می کند.

رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: همچنین پرتاب اجسام از سوی والدین به سر و صورت کودکان حتی به عنوان بازی و شوخی، صدمات غیرقابل جبرانی به چشم وارد می کند، بازی نباید توام با پرتاب اجسام باشد.

صادقی طاری با اشاره به یکی دیگر از کودکان بیمارش که بر اثر پرتاب کردن کمربند از سوی والدینش، بینایی خود را از دست داده بود ، افزود: رفتار کودکان هنگام بازی را باید کنترل کنیم.

وی خاطرنشان کرد ورزش هایی مانند دوچرخه سواری به ویژه هنگام آموزش نیز می تواند صدمات جبران ناپذیری به چشم وارد کند بنابراین دراینگونه مواقع باید تمام اقدامات احتیاطی را بکار بگیریم.

رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت : از دیگر سهل انگاری های والدین که منجر به نابینایی کودکان می شود می توان به نحوه نشاندن کودک در خودرو اشاره کرد.

صادقی طاری افزود: بسیاری از والدین هنگام رانندگی ، کودکشان را روی زانوی خود در صندلی جلو و بدون حفاظ و کمربند ، می نشانند؛ در اینگونه مواقع، ترمز ناگهانی خودرو منجر به پرتاب کودک به سوی داشبورد و شیشه می شود که با نابینایی های از این دست، بسیار روبرو شده ایم.

وی در ادامه به اثر مواد شیمیایی روی پلک و کره چشم بچه ها اشاره کرد و گفت: امروزه مواد شوینده و رنگ برها به صورت گسترده ای در منازل استفاده می شود اما باید توجه داشت که هیچ ماده شیمیایی وجود ندارد که به چشم آسیب نزند.

رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد همه مواد شیمایی می توانند در درجات مختلف برای چشم کودک مضر باشند بنابراین باید این مواد را دور از دسترس کودکان نگاه داشت و هنگام کاربرد نیز باید هشدارهای لازم را به کودکان داد.

صادقی طاری افزود: صدمات ناشی از مواد انفجاری نیز یکی دیگر از دلایل نابینایی کودکان است که بیشتر در شب چهارشنبه آخر سال اتفاق می افتد.

وی یادآور شد توجه به این مسایل در مدرسه، منزل و جامعه می تواند از صدمات و ضربه های غیرقابل جبران به چشم کودکان ، پیشگیری کند.


نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56544s, 19q