گل‌درماني

۱۳۸۶/۰۵/۰۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5805
گل‌درماني

«زندگي شده ماشين و سيمان. هر طرف را كه نگاه مي‌كني خاكستري و سياه مي‌بيني. اين منظره‌ها براي كي دل و دماغ مي‌گذارد؟»

این روزها پیشرفت تکنولوژی و بالا رفتن سرعت زندگی، استرس همه ما را به‌شدت زياد كرده است. سر و صدای ماشین‌ها، ترافیک سنگین شهری، ساعات زیاد کاری و نداشتن فرصت کافی برای دید و بازدیدهای خانوادگی و بودن در کنار دوستان، همه از عواملی هستند که باعث می‌شوند ما کمتر شاد باشیم.

اما آيا همه اينها هيچ راه چاره‌اي ندارند؟ نمي‌توان كمي از اين خشكي و سختي زندگي كم كرد؟ اين به خود ما بستگي دارد. با هم به سراغ يك موجود كوچك فراموش‌شده و زيبا مي‌رويم تا نقش آن را در شاد شدن‌مان بررسي كنيم؛ گل.

یکی از بهترین راه‌های ساده و سالم ایجاد آرامش و برطرف‌کردن استرس کمک‌گرفتن از طبیعت است. طبیعت، باعث ایجاد آرامش، شادی و نشاط می‌شود و بر رفتارها و احساسات انسان تاثیر مثبت مي‌گذارد. پس بهتر است برنامه روزانه‌تان را طوری تنظیم کنید که بتوانید چند ساعتی بیرون از خانه به تماشای طبیعت بروید.

یک پیاده‌روی کوتاه در پارک نزدیک خانه به شما کمک می‌کند تا آخر روز احساس خوبی داشته باشید. همچنين برای مواقعی که در خانه هستید هم فکری بکنید. مثلاً یک گلدان نو بخرید یا چند شاخه گل روی گلدان میز ناهارخوری بگذارید. روان‌شناسان معتقدند وجود گل و گیاه در خانه، باعث شادابی و حس مشارکت بیشتر بین افراد خانواده می‌شود.

چینی‌ها از قدیم به قدرت گل در درمان دردها اعتقاد داشتند. در سال‌های اخیر، صحت این موضوع از نظر علمی ثابت و مشخص شده که راز شفابخش بودن گل‌ها و تاثیر آنها بر احساسات و حالات انسان، رنگ آنهاست.

هر رنگ، یک طول موج خاص تولید می‌کند و عقیده بر این است که بعد از رسیدن این طول موج به سلول‌های بینایی، طی مراحلی بدن به آن پاسخ می‌دهد. بسته به طول موج رنگ، هورمون‌های آرامش‌دهنده مانند ملاتونین، هورمون‌های ایجادکننده هیجان مانند آدرنالین و هورمون‌های مؤثر بر خلق و خو مانند سروتونین در بدن آزاد می‌شود.
 
    
      
  
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.53439s, 18q