رژیم غذایی در سرطان پستان تاثیر گذار است

۱۳۹۱/۰۷/۱۸ - ۱۳:۵۵ - کد خبر: 58121
سلامت نیوز: سرطان پستان از شایع ترین سرطان ها در میان خانم هاست که با رژیم غذایی مناسب می توانند از بروز آن جلوگیری کنند.

دکتر ابراهیمی، معاونت پژوهشی آموزشی سرطان پستان در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: طبق مطالعات انجام شده در مراکز وزارت بهداشت و درمان سرطان پستان از شایع ترین نوع سرطان ها در دنیا و در کشور ایران است.

 وی گفت: در صورتی که بیماری فرد مبتلا، زود تشخیص داده شود میزان موفقیت درمان بیماری افزایش می یابد.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: در حال حاضر بیش از 8 هزار بیمار مبتلا به سرطان پستان وجود دارد.

وی در ادامه با اشاره به عوامل تاثیر گذار آن گفت: یکی از مهمترین عوامل خطر ساز آن جنس است که خانم ها بیش تر از آقایان مبتلا به سرطان پستان می شود و درصد مبتلایان آقایان 1 درصد از خانم ها است.

وی ادامه داد:  بیشترین سن ابتلا در سنین 40 تا 49 سال در کشور است به این ترتیب سنین مبتلایان ایران جوان تر از کشورهای دیگر است و دلیل آن را جوان بودن جمعیت ایران می دانند و از دیگر عوامل آن سابقه فامیلی یعنی اگر در بستگان نزدیک به خصوص بستگان درجه اول مثل مادر و خواهر این بیماری دیده می شود و شانس ابتلا فرد به بیماری بیشتر دیده می شود.

وی در ادامه اظهارکرد: از دیگر عوامل آن ژنتیک است افرادی که بستگان درجه اول آن ها زیر 40 سال مبتلا شده باشند بیشتر از دیگران در خطر ابتلا هستند و یا اگر سابقه سرطان دیگر مثل تخمدان و معده در خانواده وجود داشته باشد و یا سرطان پستان در مردان خانواده دیده شده باشد احتمال ارثی بودن وجود دارد که این امر احتیاج به مشاوره ژنتیک دارد.

وی در ادامه به دیگر عوامل آن اشاره کرد و گفت: در خانم هایی که سن بلوغ پایین داشته باشد، یا سن یائسگی بالای 55 سال داشته باشند سن اولین زایمان آنها بیشتر از 35 سال باشد و یا در مواردی که نازایی وجود داشته باشد احتمال ابتلا به این بیماری بیشتر است.

وی از دیگر عوامل آن چاقی و رژیم غذایی دانست و گفت: رژیم غذایی پرچربی از عوامل بروز این بیماری است به همین دلیل به همه خانم ها رژیم غذایی سالم همراه با ورزش توصیه می شود.

ابراهیمی در پایان به راه های درمانی آن اشاره کرد و افزود: راه های درمان بیماری سرطان پستان جراحی، پرتو درمانی شیمی درمانی و هورمن درمانی است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26078s, 18q