لیزر دندان‌هایتان را زرد می‌كند

۱۳۹۱/۰۷/۱۸ - ۱۴:۲۵ - کد خبر: 58126
سلامت نیوز: كمتر كسی را می‌توان پیدا كرد كه داشتن دندان‌هایی سفید و درخشان را دوست نداشته باشد، حتی عده‌ای هم حاضرند برای داشتن یك لبخند سفید و زیبا هر بهایی را بپردازند؛ گاهی هم افراد به دلیل در پیش داشتن یك مراسم خاص مثل عروسی، تمایل دارند به سرعت از رنگ زرد دندان خود رها شوند و به همین خاطر نیز دست به دامان لیزردرمانی می‌شوند.

در چنین شرایطی بهره‌گیری از لیرزدرمانی به عنوان یك راهكار درمانی نوین، بهترین گزینه برای سفید كردن دندان‌ها به نظر می‌رسد. گرچه داشتن دندان‌های سفید و درخشان از این طریق، بهای سنگینی خواهد داشت؛ بهایی كه از جنس پول نیست.

دكتر عباس كمالی، دندانپزشك و متخصص جراحی لثه به «جام‌جم» می‌گوید: می‌توان برای سفید كردن دندان از لیزر استفاده كرد، اما باید این نكته را در نظر داشت كه استفاده از لیزر برای سفیدی دندان عوارض مختلف و ازجمله آسیب‌دیدگی سطح مینا و تشدید زردی دندان را برای فرد مراجعه‌كننده به همراه دارد.

كاربرد لیزر در زیبایی دندان‌ها

استفاده از لیزر فقط جنبه درمانی ندارد و بسیاری از مردم برای سفیدی و زیبایی دندان خود سراغ لیزردرمانی می‌روند.

دكتر كمالی با اشاره به برخی عوارض لیزردرمانی در فرآیند سفید كردن دندان‌ها می‌گوید: اگر شما دندان سالمی دارید كه فقط قسمت كوچكی از آن زردرنگ است، اصلا درست نیست كه برای سفید كردن آن از لیزر استفاده كنید، زیرا لیزر باعث آسیب سطح مینای دندان می‌شود و پس از مدت كوتاهی، زردی دندان تشدید می‌شود و در نتیجه دوباره رنگ دندان یا همان جرم اولیه به حالت قبل برمی‌گردد.

این دندانپزشك تاكید می‌كند: البته در شرایط ویژه‌ای استفاده از لیزرها مشكل چندانی ندارد؛ فرض كنید یك فرد سیگاری كه بسیاری از دندان‌هایش كاملا زرد شده است و دوست دارد كه مثلا برای مراسم عروسی‌اش، رنگ زرد دندان‌هایش را تغییر دهد، در این حالت می‌توان از لیزر برای سفیدی دندان استفاده كرد، ولی به طور كلی استفاده از لیزر برای سفیدی دندان پیشنهاد نمی‌شود.

لیزر دندانی به جای دندانپزشك جراحی می‌كند

دندانپزشكان در درمان بیماری‌های دهان و دندان، از انواع لیزرهای دندانی (حرارتی و غیرحرارتی) استفاده می‌كنند كه از هر كدامشان به تناسب جنس و عمق بیماری استفاده می‌شود.

دكتر كمالی با اشاره به این كه از لیزر حرارتی بیشتر در جراحی‌های دهان و دندان استفاده می‌شود، عنوان می‌كند: از این لیزر‌ها در عمل‌های جراحی‌های بافت نرم یعنی لثه به منظور استریل كردن محل جراحی دهان و دندان یا بریدن بافت‌های نرم استفاده می‌شود.

وی می‌افزاید: این نوع لیزر جراحی، علاوه بر آن كه بافت نرم را می‌برد، همزمان خون را هم بند می‌آورد، محل جراحی را استریل می‌كند و در كل، محیطی عاری از میكروب را در محل جراحی دهان و دندان پدید می‌آورد؛ این در حالی است كه امكان ندارد جراح بتواند چنین نتیجه مطلوبی را با استفاده از تیغ جراحی یا توربین‌های تراش‌دهنده جراحی كسب كند.

لیزر و مقابله با سرطان دهان

دكتر كمالی با تاكید بر این كه استفاده از لیزرهای دندانی از نوع حرارتی، می‌تواند خطر گسترش سلول‌های سرطانی در عروق خونی بافت‌های دهان را كاهش دهد، می‌افزاید: فكر كنید وقتی خود عروق خونی در لثه، فك، نواحی حلق و حنجره، ناحیه سینوس‌ها و بینی سرطانی شود، در این شرایط بسیار سخت است كه پزشك از تیغ جراحی برای برش محل استفاده كند، زیرا در محل برش احتمال خونریزی شدید وجود دارد، اما با استفاده از لیزرهای دندانی حرارتی، خطر این گونه خونریزی‌های شدید از بین می‌رود و به همین خاطر است كه بهترین روش برای این گونه عمل‌های جراحی، استفاده از این نوع لیزرهاست.

كاهش درد و التهاب پس از جراحی

بیشترین استفاده از لیزرهای جراحی در عمل‌های جراحی دهان و دندان است و به دلیل قدرت بالا در بریدن بافت نرم، معمولا از این لیزرها در جراحی‌های بافت نرم دهان و لثه استفاده می‌شود؛ اما از دیگر انواع لیزر (لیزرهای سرد) نیز در مرحله درمان و تسكین دردهای دهان و دندان بهره گرفته می‌شود.

دكتر كمالی می‌گوید: در واقع لیزرهای سرد كه به لیزرهای كم‌توان یا لیزرهای درمانی هم مشهور است، معمولا در كنترل درد و كاهش التهاب بیماری‌های دهان و دندان استفاده می‌شود؛ درواقع این لیزرها حكم یك «مسكن» را برای بیمار دارد، البته مسكن ممتازی كه هیچ عارضه‌ای ندارد و حتی موجب بازسازی سلول‌های آسیب‌دیده نیز می‌شود.

این دندانپزشك ادامه می‌دهد: اگر این نوع لیزر قبل از مرحله مرگ اعصاب به عصب‌های صدمه دیده تابیده شود، می‌تواند عصب را بازسازی كند. از سوی دیگر، این نوع لیزر، نقش دارو، حیات‌دهنده و تعدیل‌كننده سلول‌های دهان را بر عهده دارد، یعنی اگر یك سلول زنده بافت دهان و دندان، فك یا صورت دچار یك واكنش نامنظم سلولی شود و مثلا فعالیت سلولی در نقطه‌ای افزایش یا سلولی دچار تنبلی شود، این نوع لیزر می‌تواند سلول‌های آسیب دیده را به حالت تعادل برساند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.64053s, 18q