اکتبر؛ ماه جهانی آگاهی بخشی در مورد سرطان پستان

هر آنچه در مورد سرطان پستان باید بدانیم؟

۱۳۹۱/۰۷/۱۹ - ۱۳:۱۳ - کد خبر: 58198
سلامت نیوز : سرطان پستان، شایع‌ترین سرطانی است كه زنان به آن مبتلا می‌شوند. در كشورهای غربی این بیماری بیشتر در سنین بالای 50 سال دیده می‌شود ولی در كشور ما بیماران جوان‌تر هستند و در بسیاری از موارد به علت عدم آگاهی از علائم بیماری در مراحل پیشرفته‌تری مراجعه می‌كنند.هر چقدر سرطان پستان زودتر تشخیص داده شود، درمان آن آسان‌تر و موفقیت آمیزتر است به همین دلیل لازم است بانوان جهت حفظ سلامت خود، حقایقی را در مورد این بیماری بدانند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، در توصیه‌های متخصصان پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی (ICBC) به بانوان در خصوص سرطان پستان آمده است؛ هنوز علت اصلی ایجاد كننده سرطان پستان شناخته نشده است و در واقع همه زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، ولی مهمترین عواملی كه باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان می شوند عبارتند از :

- سابقه فامیلی ابتلا به سرطان پستان، به ویژه در مادر، خواهر یا دختر

- سابقه سرطان پستان در خود فرد

- سن اولین زایمان بیشتر از 35 سال

- نازایی

- بلوغ زودرس

- یائسگی دیررس

- چاقی پس از یائسگی

- مصرف زیاد چربی حیوانی در رژیم غذایی

- سابقه تابش اشعه زیاد به قفسه سینه

- برخی از بیماریهای خوش خیم پستان

البته باید تاكید كرد كه وجود یك یا تمام این شرایط در هر فرد به معنای ابتلای قطعی وی به این بیماری نیست و این عوامل صرفا" احتمال ابتلا را افزایش می دهند. به عبارت دیگر افرادی كه هر یك از این شرایط را دارند باید بیشتر از سایرین به سلامت پستان خود توجه كنند. همچنین بسیاری از بیماران سرطان پستان هیچ یك از عوامل فوق را ندارند لذا همه زنان در معرض خطر ابتلا هستند.

این بیماری با این علایم امكان بروز دارد:

1- توده یا تومور پستان: شایعترین علامت سرطان پستان، وجود یك توده سفت، منفرد و بدون درد در پستان است.

2- ترشح از نوك پستان: ترشحات نوك پستان بویژه اگر خونی، خونابه ای یا آبكی باشند و خروج آنها خودبخود و بدون فشار باشد، احتیاج به بررسی از نظر وجود سرطان دارند.

3- تغییرات پوست پستان: هر گونه تغییر شامل فرورفتگی، برآمدگی، تغییر رنگ یا زخم باید مورد توجه قرار گیرد.

4- تغییرات نوك پستان: توجه به فرورفتگی، قرمزی، پوسته پوسته شدن همراه با خارش، انحراف یا هر تغییری در نوك پستان مهم است.

5- تغییر اندازه در پستان: غیر قرینه شدن اندازه پستانها كه اخیراً ایجاد شده باشد، باید بررسی شود.

6- بزرگی غدد لنفاوی زیربغل

با وجود آن كه نمی‌توان از ایجاد سرطان پستان جلوگیری كرد ولی با تشخیص زودرس و به موقع آن، شانس بیشتری برای درمان موفقیت آمیز این بیماری وجود دارد.

سه روش شناخته شده برای تشخیص زودرس سرطان پستان وجود دارد كه عبارتند از:

- خودآزمایی پستان

- معاینه پستان توسط پزشك

- ماموگرافی

معاینه پستان توسط پزشك: معاینه از سن 20 سالگی به بعد توصیه می شود. این معاینه باید در فواصل 12-6 ماه انجام شود. توجه داشته باشید كه تنها پزشك است كه می تواند ماهیت و نوع یك ضایعه را تشخیص دهد.

ماموگرافی: ماموگرافی، عكس‌برداری از پستان بوسیله اشعه ایكس است. در صورتی كه خانمی مشكلی در پستان نداشته باشد، جهت تشخیص زودرس اولین ماموگرافی در سنین 39-35 سالگی انجام می شود. هر چند در كشورهای غربی با توجه به شیوع بیماری و امكانات موجود، در 49-40 سالگی هر 2-1 سال و پس از آن تا سن 65 سالگی انجام می‌شود. بسته به نظر پزشك بهتر است هر سال ماموگرافی انجام شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.95452s, 18q