راه اصلی انتقال میكروب سل از طریق هوا و تنفس است

۱۳۹۱/۰۷/۱۹ - ۱۶:۴۵ - کد خبر: 58215
سلامت نیوز : مسوول مبارزه با بیماری سل مرکز بهداشت نیشابور با بیان این كه سل بیماری با عامل شناخته شده و اپیدمیولوژی مشخص است، گفت: راه اصلی انتقال میكروب سل از طریق هوا و تنفس است پس هر كسی می‌تواند این میكروب را از طریق تنفس دریافت كرده و به این بیماری مبتلا شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ، زهرا خیری با بیان این مطلب افزود: سل یك بیماری با عامل شناخته شده و اپیدمیولوژی مشخص است که اصول درمان آن 60 سال قبل شناسایی و یك ربع قرن است كه رژیم درمان كوتاه‌مدت برای آن به‌كار می‌رود.

وی ادامه داد: مهم‌ترین علل شكست جهانی كنترل بیماری سل، حمایت نکردن دولت‌ها و نواقص موجود در سیستم‌های بهداشتی درمانی كشورها است.

خیری خاطرنشان كرد: پزشكان نیز با تكیه بیش از حد بر رادیولوژی در تشخیص و عدم استفاده از آزمایش میكروسكوپی خلط و تجویز رژیم‌های درمانی اشتباه فاقد مقبولیت علمی در شكل‌گیری این شكست نقش دارند.

مسوول مبارزه با بیماری سل مرکز بهداشت عنوان کرد: سل یك بیماری عفونی واگیردار كه عامل آن میكروب میله‌ای شكل «باسیل سل» است که از طریق راه‌های تنفسی وارد بدن می‌شود.

خیری خاطرنشان کرد: یك سوم مردم جهان (2 میلیارد نفر) به میكروب سل آلوده هستند و بدون آن كه احساس بیماری كنند میكروب را به حالت نهفته در بدن خود دارند.

وی عنوان کرد: بیماری سل به دو گروه سل ریوی و سل خارج ریوی تقسیم می‌شود که سرفه بیش از 2 هفته همراه با خلط یا بدون خلط، خلط خونی یا غیر خونی، تب و تعریق شبانه، درد قفسه سینه و تنگی نفس مهمترین علائم این بیماری هستند.

مسوول مبارزه با بیماری سل مرکز بهداشت نیشابور ادامه داد: علائم سل خارج ریوی بستگی به عضو درگیر دارد؛ مثل درد قفسه سینه، بزرگی غدد لنفاوی و ترشح چركی از آنها، درد و تورم مفاصل، تغییر شكل استخوان‌ها، سردرد، تب، سفتی گردن، اختلال ادراری و نازایی است.

خیری توضیح داد: بهترین راه تشخیص سل ریوی در افراد مشكوك، تهیه نمونه خلط و ارسال آن برای آزمایش است.

مسوول مبارزه با بیماری سل مرکز بهداشت نیشابور اظهار کرد: اغلب افراد پس از ورود میكروب به ریه‌هایشان هیچ‌وقت بیمار نمی‌شوند زیرا سیستم دفاعی بدن آن‌ها، میكروب را مهار و از تكثیر آن جلوگیری می‌كند و علائم بیماری را نداشته و میكروب را به دیگران انتقال نمی‌دهند.

خیری تصریح کرد: درمان این بیماری با داروهای ضدسل به‌مدت شش‌ماه به‌ صورت روزانه و ناشتا صورت می‌گیرد.

وی اضافه کرد: مصرف نامنظم و ناقص داروهای ضد سل، سبب بازگشت بیماری بعد از بهبود نسبی و كوتاه مدت اولیه، مقاوم شدن میكروب سل نسبت به داروهای موجود، پیشرفت بیماری و مرگ می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.1537s, 18q