اگر دندان هایتان جرم گیری نشود چه خطراتی شما را تهدید می کند؟

۱۳۹۱/۰۷/۲۲ - ۱۰:۵۴ - کد خبر: 58249
سلامت نیوز: به گفته یک دندانپزشک، با تشکیل کامل جرم بر روی دندان‌ها و عدم جرم گیری در طولانی مدت، بیماری به نام «پریودونتیت» به وجود خواهد آمد که شایع‌ترین اتفاق در این بیماری تخریب استخوان و از بین رفتن دندانها است.

دکتر داریوش نظری در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: تجمع مواد غذایی مصرف شده و یا مواد معدنی موجود در بزاق دهان بر روی دندان‌ها موجب ایجاد لایه‌ای بر روی دندانها می‌شود که اصطلاحا به آن پلاک دندان گفته می‌شود.

به گفته این دندانپزشک، 10 دقیقه بعد از مسواک زدن، پلاک بر روی دندان تجمع پیدا می‌کند زیرا مواد معدنی موجود در بزاق نیز موجب تشکیل پلاک دندان می‌شوند.

وی افزود: اگر قبل از خواب مسواک بزنیم و در فاصله بین مسواک زدن و خواب، چیزی نخورده با شیم، صبح روز بعد اگر با زبان سطح دندانها را لمس کنیم زبری خاصی احساس می‌کنیم که این زبری همان پلاک دندان است.

نظری علت توصیه دندانپزشکان به افزایش دفعات مسواک زدن را حذف پلاک‌های دندان عنوان کرد و افزود: پلاک دندان به راحتی با مسواک زدن پاک می‌شود به همین علت دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دفعات مسواک زدن افزایش یابد تا پلاک های ایجاد شده به سرعت حذف شوند.

به گفته این دندانپزشک، در صورت عدم حذف پلاک دندان در طولانی مدت ساختار پلاک تغییر کرده و سفت و سخت می‌شود که در این صورت به آن جرم دندان گفته می‌شود.

نظری افزود: تشکیل شدن جرم به مرور زمان موجب التهاب لثه خواهد شد که بیماری لثه و التهاب آن در زمانی که جرم تشکیل نشده و هنوز بصورت پلاک دندانی باقی مانده است را ژنژیت می‌گویند که همان التهاب لثه است.

این دندانپزشک تشکیل کامل جرم را به وجود آورنده فرآیند مخربی عنوان کرد که موجب تخریب لثه و بافتهای نگهدارنده دندان (استخوان فک) می‌شود و به مرور زمان لثه سالم را به یک لثه بیمار، پرخون و ملتهب تبدیل می‌کند که همین مساله موجب افزایش عمق شیار لثه خواهد شد.

نظری افزود: همین مساله موجب تخریب استخوانی در محل تجمع جرم می‌شود که در نهایت موجب لق شدن دندانها خواهد شد که به این بیماری «پریودونتیت» گفته می‌شود.

به گفته این دندانپزشک، شایع‌ترین اتفاق در این بیماری تخریب استخوان و از بین رفتن دندانها خواهد بود.

نظری از بین رفتن بیش از حد استخوان و عدم امکان جایگزینی دندانها توسط ایمپلنت را یکی از بدترین اتفاقهای ممکن در اثر این بیماری عنوان کرد.

این دندانپزشک به استدلال عامه مردم مبنی بر مضر بودن جرم گیری اشاره کرد و افزود: توجیه عامه مردم این است که بعد از جرم گیری دندانها پوسیده شده، لثه از بین رفته و یا دندانها به شدت حساس و لق می‌شوند و به همین علت از انجام جرم گیری خودداری می‌کنند که همین مساله باعث می‌شود که دندانهای خود را خیلی زود از دست بدهند.

نظری در خصوص علت تصور پوسیدگی بعد از جرم گیری اظهار داشت: پوسیدگی که افراد بعد از جرم گیری آن را مشاهده می کنند در واقع قبل از جرم گیری نیز وجود داشته، اما به علت اینکه در زیر جرم مخفی بوده افراد نمی‌توانستند آن را مشاهده کنند و مشاهده این پوسیدگی بعد از جرم گیری موجب خواهد شد که افراد به غلط تصور کنند این پوسیدگی ها در اثر جرمگیری به وجود آمده است.

وی داشتن دندانهای پوسیده را بهتر از داشتن لثه‌های پرجرم عنوان و اظهار داشت: پوسیدگی یک دندان در نهایت موجب خواهد شد که فرد دندان پوسیده را بکشد، اما عدم جرمگیری در دراز مدت علاوه بر تحلیل شدید استخوان لثه موجب بی دندان شدن افراد شده و موجب می‌شود به علت تحلیل استخوان و لثه حتی دندانهای سالم افراد نیز کشیده شود.

به گفته نظری، التهاب لثه عامل ایجاد بوی بد دهان و بسیاری موارد دیگر است که با انجام جرمگیری از بین خواهد رفت.

وی به حساسیت به وجود آمده بعد از جرم گیری اشاره و اظهار داشت: برای رفع این حساسیت باید از خمیر دندانهای مخصوص رفع حساسیت و دهان شویه‌های خاص استفاده شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.99405s, 18q