80 درصد افراد بالاي50 سال کشور به هليکوباکترپيلوري آلوده هستند

۱۳۸۶/۰۵/۰۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5829
80 درصد افراد بالاي50 سال کشور به هليکوباکترپيلوري آلوده هستند

دکتر « ناصر ابراهيمي درياني » استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران و فوق تخصص گوارش در گفت وگو با ایسنا، گفت: آلودگي به هليکوباکترپيلوري در ايران اغلب در دوران کودکي و به علت عدم رعايت بهداشت در مصرف آب و سبزيجات و بازي در خاک به وجود مي آيد.

دکتر درياني از تست‌هاي تشخيص هليکوباکترپيلوري به آزمايش‌هاي خوني و تست VBT، همچنين روش‌هاي بيوپسي ضمن آندوسکوپي اشاره کرده و گفت: روش‌هاي خون گيري از ارزش کمتر و روش VBT از ارزش بيشتري در تشخيص برخوردارند.

به گفته استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران از ديگر علل ابتلا به ورم معده مصرف قرص‌هاي ضد التهاب غيراستروئيدي همچون آسپرين، بروفن و ديکلوفناک است که 50 درصد مصرف کنندگان اين داروها به ورم معده مبتلا مي شوند.

اين متخصص گوارش در رابطه با علت عوارض اين داروها گفت: اين داروها علاوه بر عوارض موضعي به علت آن که با مهار پروستوگلاندين‌ها مانع خون رساني به بافت مخاط معده که محافظ معده در برابر اسيد آن است مي شود، در نتيجه عدم خون رساني مناسب سبب آسيب پذيرشدن اين مخاط و موکوس آن در برابر اسيد معده خواهد شد.

دکتر درياني ادامه داد: مصرف تدريجي داروهاي ياد شده نمي‌تواند مانع عوارض گفته شده شود چرا که همان طور که گفته شد اين داروها از راه خون نيز قادرند تا اين عوارض را ايجاد کنند.

وي افزود:20 درصد افرادي که از اين قرص‌ها استفاده مي کنند در معرض ابتلا به زخم معده و 14 درصد آنها در معرض زخم اثني عشر قرار مي گيرند که اغلب اين زخم‌ها بدون درد و با استفراغ خوني يا مدفوع سياه تظاهر مي کند.

به گفته اين متخصص گوارش، افراد مسن، مصرف کنندگان کورتون و داروهاي ضد انعقاد خون که از اين داروها استفاده مي کنند، بيش از سايرين در معرض عوارض اين قرص‌ها قرار خواهند گرفت.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.70219s, 19q