عوارض چشمی در کمین سیگاری های مبتلا به پرکاری تیروئید

۱۳۹۱/۰۷/۲۲ - ۱۷:۱۹ - کد خبر: 58326
سلامت نیوز: دبیر علمی بیست و دومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران گفت: استعمال دخانیات از جمله عوامل جدی خطرساز است که می‌تواند شدت عوارض چشمی بیماری تیروئید را در یک مدت زمان بسیار کوتاه به اوج خود برساند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا، محسن بهمنی کشکولی با بیان این مطلب افزود: بیمار مبتلا به تیروئید که سیگار می‌کشد مطمئن باشد بیماری تیروئید چشمی بسیار شدیدی نیز در انتظارش خواهد بود.

وی با بیان این که بیماری چشمی تیروئید با کم‌کاری یا پرکاری تیروئید متفاوت است گفت: این عارضه ممکن است به صورت مستقل و یا همراه با بیماری تیروئید - بویژه پرکاری- بروز یابد.

این فوق تخصص جراحی پلاستیک و ترمیمی چشم ادامه داد: از جمله تظاهرات بالینی ابتلا به عوارض چشمی ناشی از تیروئید بیرون زدگی چشم و زل زدگی پلک هاست. اما می‌تواند در مراحل اولیه با خشکی چشم، مشکل در پلک زدن و قرمز شدن گاه به گاه چشم خود را نشان دهد.

وی ضمن تاکید بر این که هرچند این بیماری بیشتر با پرکاری تیروئید همراه است، در برخی موارد با کم کاری تیروئید و گاهی نیز بدون آن که بیماری تیروئید همراه وجود داشته باشد، خود را نشان می دهد و مانند یک بیماری خود ایمنی رفتار می‌کند گفت: این بیماری می‌تواند منجر به مشکلات بسیار جدی از قبیل از بین رفتن بینایی، ایجاد دوبینی، خشکی، عفونت و سوراخ شدن قرنیه شود.

بهمنی کشکولی افزود: از عوارض کمتر شایع اما جدی این بیماری نیز می‌توان به پف دورچشم، بیرون زدگی و خیرگی پلک‌ها و ظاهر غیرطبیعی که در بخش فوقانی صورت به وجودمی‌آید، اشاره کرد.

دبیر علمی بیست و دومین کنگره سالیانه انجمن چشم پزشکی ایران درباره راهکارهای تشخیصی این عارضه توضیح داد: اگر علائم بارز چون بیرون زدگی چشم تظاهر باید، تشخیص ساده است. اما در موارد خفیف، سی تی اسکن و ام آر آی به تشخیص کمک می کنند.
وی به مردم توصیه کرد در صورت مشاهده هرگونه علامت چشمی از قبیل قرمزی گاه گاهی، پف، ورم چشم، اشکال در بینایی و درد، حتما به چشم پزشک مراجعه کنند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.12806s, 18q