باید به قطب توزیع غذای حلال در جهان تبدیل شویم

۱۳۹۱/۰۷/۲۵ - ۱۲:۱۳ - کد خبر: 58506

سلامت نیوز :وزیر بهداشت ضمن تاکید بر تلاش بیشتر برای دستیابی به قله‌های رفیع موفقیت در صنایع غذایی، تاکید کرد: بایستی به قطب توزیع غذای حلال در جهان تبدیل شویم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر مرضیه وحید دستجردی در همایش ملی روز جهانی غذا که در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد با اشاره به رونمایی از سامانه یکپارچه پایش غذا و دارو، عنوان کرد: صنایع می‌توانند از ابتدای آبان ماه از این سامانه بهره‌مند شوند.

وی ادامه داد: قطعا اگر تلاش صنعتگران نبود به این درجه از ارائه خدمات در حوزه مواد غذایی نمی‌رسیدیم. مدت‌ها پیش اگر بنا بود شخصی محصولی را از بازار تهیه کند با تنوع کم و تعداد محصولات روبرو بود. در صورتی که همین محصولات نیز از بسته‌بندی مناسب و کیفیت خوبی برخوردار نبودند و همین مسئله موجب گرایش مردم به سمت استفاده از اقلام خارجی شد، اما اکنون وضعیت به گونه دیگری است و محصولات متنوع بسیاری را می‌توانیم در بازار بیابیم که از ایمنی و سلامت بالایی برخوردار هستند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه تلاش مردم ما به حدی بالاست که امکان رسیدن به قله‌های بلندتری را در صنایع غذایی داریم، اظهار کرد: چندی پیش راه‌اندازی مرکز تحقیقات حلال در شورای عالی سلامت مصوب شد.

دستجردی ادامه داد: بایستی نشردهنده غذاهای حلال در دنیا باشیم. امید است بتوانیم علاوه بر بازارهای داخلی، بازارهای جهانی را نیز فتح کنیم. غذای حلال، سلامت جسم، روان و روح را تضمین می‌کند و تاثیر وضعی بر روی مصرف‌کنندگان خواهد داشت.

وی با اشاره به آیات بیشمار قرآن کریم درمقوله «غذا»‌، گفت: اگر امروز مشکلات و بیماری‌های غیرواگیر فراوانی در کشور داریم و متاسفانه بیماری‌های قلبی و عروقی بعد از بلایا و حوادث، دومین علت مرگ و میر هستند، ناشی از سبک غلط زندگی است. یکی از پایه‌های اصلی اصلاح شیوه زندگی، غذای سالم است. امنیت غذایی در این میان بسیار حائز اهمیت است. مردم بایستی غذای سالم در اختیار داشته باشند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه تولید مواد غذایی سالم به دست صنعتگران است، اظهار کرد: غذا بایستی به حدی کفایت در دسترس مردم باشد. مطابق آمارها ظرف 10 سال گذشته امکان دسترسی مردم به غذا بهبود یافته است.

دستجردی در ادامه ضمن تاکید بر فرهنگ صحیح تغذیه در زندگی، اظهار کرد: تولیدات ما فقط نباید منحصر به محصولاتی باشد که مورد پسند و سلیقه جامعه است بلکه بایستی به امنیت غذایی توجه داشته باشیم و ذائقه مردم را در جهت سلامتشان شکل دهیم.

وی ضمن اشاره به تصویب صنعت‌های سلامت شیر و مواد لبنی، روغن‌های خوراکی و میزان شکر و نمک در صنایع، عنوان کرد: تصویب این اسناد همگی در راستای این است که می‌خواهیم صنایع ما غذای سالم تولید کنند. اهمیت سلامت مواد غذایی به قدری است که به عنوان مثال سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است، اگر بتوانیم میزان مصرف سه گرم نمک در روز برای هر فرد را کاهش دهیم، 50 درصد از بار بیماری‌های قلبی کاسته می‌شود.

وزیر بهداشت ادامه داد: همچنین در کشور ما مردم 25 درصد بیش از میزان مطلوب، مواد قندی مصرف می‌کنند، اگر میزان نمک و شکر و فرآورده‌ها کاهش یابد، قطعا از بار بیماری‌ها کاسته می‌شود. مطلع هستیم که 39 درصد مردان و 48 درصد زنان از اضافه وزن رنج می‌برند.

میزان مصرف روغن جامد از 80 درصد به 40 درصد کاهش یافته است

دستجردی با بیان اینکه ظرف هشت سال گذشته با تلاش صنایع و فرهنگ‌سازی مناسب، میزان مصرف روغن جامد از 80 درصد به 40 درصد رسیده است، اظهار کرد: البته همین میزان مصرف نیز بالا است. اگر موفق شویم میزان مصرف روغن جامد را به صفر برسانیم از بار بیماری‌های قلبی تا 40 درصد کاسته می‌شود.

وی همچنین با اشاره به اینکه میزان مصرف شیر و لبنیات در کشور، 35 درصد پایین‌تر از حد مطلوب است، گفت: برای بازگرداندن یارانه شیر تلاش می‌کنیم چرا که شیر نقش حائز اهمیتی در حفظ سلامت مردم دارد. اگر تعداد زیادی از سالمندان از بیماری‌های استخوانی نظیر پوکی استخوان رنج می‌برند.

کاهش 31 درصدی NTB در نوزادان به دنبال اضافه کردن اسید فولیک به نان

دستجردی همچنین اضافه کردن ریزمغذی‌هایی نظیر اسید فولیک به نان، اشاره کرد و گفت: با اضافه کردن ریز مغذی اسید فولیک، کار بزرگی را در زمینه بیماری‌ها انجام دادیم و «آهن‌یاری» در مدارس برای دختران تاثیر بزرگی برای رفع فقر آهن در میان زنان داشتیم به گونه‌ای که می‌توان گفت دو سال پس از اضافه کردن اسید فولیک به نان، 31 درصد NTB در نوزادان کاهش یافت.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در حال حاضر سند غذایی مطلوب برای جنس‌ها و سنین‌ مختلف در وزارت بهداشت تهیه شده است، گفت: امید است این برنامه سند غذایی مطلوب در اختیار صاحبان صنایع غذایی قرار گیرد تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت صنایع، گام موثری در راستای ارتقای فرهنگ تغذیه مردم برداریم.

کاهش 20 درصدی میزان گواتر در کشور به دنبال ید دار کردن نمک‌های مصرفی

وی در پایان عنوان کرد: همچنین اجرای برنامه کشوری یددار کردن نمک از جمله اقداماتی بود که در راستای اصلاح الگوهای تغذیه‌ای مردم انجام شد. مطابق آمارهای اعلام شده، پس از اجرای این برنامه، 20 درصد از میزان ابتلا به گواتر در کشور کاهش یافت و امروز به زیر چهار درصد رسیده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.31383s, 18q