در پژوهشكده رويان انجام شد: افزايش قد حيوان با استفاده‌از سلول‌هاي‌بنيادي

۱۳۸۶/۰۵/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5853
در پژوهشكده رويان انجام شد: افزايش قد حيوان با استفاده‌از سلول‌هاي‌بنيادي

"ليلا تقي‌يار" از پژوهشگران پژوهشكده رويان و كارشناس ارشد رشته تكوين در گفت‌وگوي اختصاصي با ايرنا، با اعلام اين خبر افزود عمل افزايش قد با استفاده از سلول‌هاي بنيادي در محيط آزمايشگاه بر روي سگ انجام شده است كه نتايج آن موفقيت آميز بوده است.

وي گفت در اين عمل سلول‌هاي بنيادي مزانشيمي از مدل حيواني كه قرار بود مورد عمل افزايش قد قرار گيرد گرفته و در محيط آزمايشگاه تكثير شد و اين سلول‌ها در محل برش ايجاد شده در ساق پاي سگ تزريق شد.

پژوهشگر پژوهشكده رويان اضافه كرد تزريق سلول بنيادي مغز در محلي كه برش داده شده بود به افزايش رشد استخوان‌سازي و در نتيجه افزايش قد كمك مي‌كند.

وي گفت يكي از مزاياي انجام عمل افزايش قد با به كارگيري سلول‌هاي بنيادي كاهش طول دوره درمان است به اينصورت كه بعد از دو ماه بهبودي كامل حاصل شد.

اين كار با همكاري پژوهشكده رويان و دانشكده دامپزشكي دانشگاه تهران به انجام رسيده است.

وي با بيان اينكه عمل افزايش قد يكي از سخت‌ترين اعمال جراحي كه هم اكنون هم در ايران و در جهان صورت مي‌گيرد افزود در اين عمل استخوان ساق پا شكسته مي‌شود و در فضاي ايجاد شده در محل شكستگي روزي يك ميلي متر فاصله بين دو استخوان ايجاد مي‌شود تا استخوان‌سازي صورت گيرد.

در اين عمل يعني عمل افزايش قد بدون استفاده از سلول‌هاي بنيادي بيمار بعد از عمل به مدت حداقل شش تا هفت ماه بايد بستري باشد اما در عمل افزايش قد كه به كمك سلول‌هاي بنيادي و در ساق پاي سگ انجام شد مدت بهبودي به دو ماه كاهش يافته است.

 

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
faryan
چرا هیچ روشی نیس واسه قد اه خسته شدیم
شادی
با سلام من شادی 23ساله هستم و 149 سانتی متر قدمه و از این قضیه افسردگی گرفتم. میخاهم بدانم ایا امکان عمل افزایش قد برای اینجانب هست؟هزینه اس چفدر است؟آیا زیان و عوارض دارد؟ممنون
سجاد
با سلام
من سجاد 23 ساله ميخوام بدونم عوارض عمل جراحي چيه و مدت درمان واقعي چقدره و در ايران در كدوم بيمارستان انجام ميشه
رضا
آیا به مرحله آزمایش انسانی هم رسیده؟
4.02297s, 23q