بزرگترین مشکل استفاده از ایمپلنت قیمت بالای آن است

۱۳۹۱/۰۷/۲۶ - ۱۷:۰۰ - کد خبر: 58641

سلامت نیوز : به گفته رییس انجمن جراحان دهان، فک و صورت، بزرگترین مشکل برای استفاده از ایمپلنت قیمت بالای آن است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سید حسین مرتضوی در یازدهمین کنگره بین‌المللی جراحان دهان، فک و صورت در جمع خبرنگاران با بیان اینکه علت گرانی ایمپلنت در ایران، واردات آن است، افزود: اگر اجزای ایمپلنت در خود کشور ساخته شود، قیمت آن بسیار کاهش خواهد یافت که البته در این زمینه اقداماتی در دست انجام است.وی ادامه داد: عمده مصرف ما از کشورهای اروپا، آمریکا، کره و حتی ترکیه است.

رییس انجمن جراحان دهان، فک و صورت در ادامه با بیان اینکه بیش از 50 نوع ایمپلنت در کشور ما استفاده می‌شود، افزود: همه این ایمپلنت‌ها استاندارد نبوده و برخی از آنها امتحان خود را بر روی بیماران تاکنون نشان نداده‌اند.مرتضوی اضافه کرد: برخی از این ایمپلنت‌ها 20 سال سابقه داشته و پشتوانه آنها مقالات علمی فراوانی است که تاییده انجمن‌های تخصصی دندانپزشکی و جراحی دهان، فک و صورت را کسب کرده‌اند.

این متخصص دهان، فک و صورت با طرح این موضوع که "ایمپلنت نتیجه خود را نشان نداده" روی بسته‌های آن نوشته شده است، افزود: وقتی بیماری به پزشک مراجعه می‌کند، در این زمینه به او اطلاع‌رسانی می‌شود و این خود بیمار است که باید انتخاب کند که از کدام ایمپلنت استفاده کند.به گفته وی، انجمن‌ها، توانایی‌ تعیین استانداردهای اجزا و تجهیزات پزشکی را نداشته و وزارت بهداشت است که باید کیفیت آن را تعیین کند و انجمن‌ها تنها می‌توانند در این زمینه نظر خود را مطرح کنند.

مرتضوی در ادامه اظهار کرد: در سطح دنیا استاندارد از بین رفتن ایمپلنت‌ها در پنج سال اول، پنج درصد است که این درصد قابل قبول و مورد اطمینان است.رییس انجمن جراحان دهان، فک و صورت با بیان اینکه دلیل از دست رفتن ایمپلنت‌ها به غیر از نوع کار پزشک، عدم مراقبت بیمار است، افزود: در از بین رفتن ایمپلنت‌ها نباید تنها پزشک را مقصر دانست. بیماری که دندان اصلی خود را به سادگی از دست داده، احتمال دارد با بی‌توجهی ایمپلنت را هم از دست بدهد.

وی، مهم‌ترین گروه استفاده کننده از ایمپلنت را افراد با سن بالا دانست که از دندان مصنوعی استفاده می‌کنند که با استفاده از این ایمپلنت‌ها می‌توان 100 درصد فشار را که به دندان طبیعی وارد می‌شود، به ایمپلنت‌ وارد کرد و اگر ایمپلنت‌ها لق شود به دلیل از دست دادن استخوان فک است، نه خود ایمپلنت.رییس انجمن جراحان دهان، فک و صورت در بخشی از این مراسم، با بیان اینکه چه بخواهیم و چه نخواهیم با شرکت‌های دانش‌ بنیان روبرو هستیم، افزود: در حرفه دندانپزشکی باید توجه داشت که ما به عنوان پزشک کار پزشکی و درمان بیماران را قبول داریم، نه تجارت.

وی با بیان اینکه در چند سال گذشته انجمن جراحان جزو پنج انجمن برجسته وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و 20 انجمن برتر کشور بوده، افزود: اکنون در زمینه علوم پزشکی رتبه نوزدهم جهان و در زمینه تولید مقالات علمی رتبه پانزدهم را داریم.مرتضوی ادامه داد: در منطقه خاورمیانه بدون شک رتبه اول را داشته و از کشورهای عربی و حاشیه خلیج‌فارس جلوتریم. البته به جز ترکیه که تنها کشوری است که می‌تواند با ما رقابت کند، اما سال‌ها طول خواهد کشید تا به درجه ما برسد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.56475s, 18q