تشخیص علائم اولیه سرطان ریه با یک تست خون ساده

۱۳۹۱/۰۷/۲۸ - ۰۹:۳۷ - کد خبر: 58738
سلامت نیوز: متخصصان انگلیسی در یک آزمایش جدید نشان دادند که می‌توان با استفاده از یک تست خون ساده علائم اولیه سرطان ریه را تشخیص داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ار ایسنا، تشخیص زودهنگام سرطان ریه به نجات جان بیماران کمک می‌کند اما روش‌های موجود برای معاینه افراد مستعد ابتلا به این سرطان یا بسیار گرانقیمت و یا تکنیک‌های تهاجمی هستند.

متخصصان علوم پزشکی دانشگاه یورک با انتشار مقاله‌ای جدید در مجله دستاوردهای آکادمی ملی علوم آمریکا خاطرنشان کردند که یک نسخه تغییر یافته از پروتئینی موسوم به «CIZ1» در مبتلایان به سرطان ریه حتی در مراحل بسیار ابتدایی ابتلا به این بیماری وجود دارد.

به گزارش شینهوا، دکتر داون کوورلی در این مطالعه می‌گوید: پروتئین CIZ1 در رشد سلول‌ها نقش دارد. شکل تغییر یافته این پروتئین نیز در سلول‌های سرطانی موجود است و یک نوع خاص آن با سلول‌های سرطانی ریه مرتبط است.

این متخصصان می‌گویند: نکته جالب توجه این است که این نسخه تغییر یافته از پروتئین «CIZ1» وارد جریان خون نیز می‌شود و این بدان معنی است که با انجام یک تست خون می‌توان وجود تومورهای کوچک و ابتدایی سرطان ریه را شناسایی کرد بدون اینکه نیازی به بیوبسی (نمونه‌برداری) یا حتی جراحی باشد.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.17578s, 18q