جوانان بیشترین مراجعه‌کنندگان بخش‌های مراقبت‌های ویژه کشور

۱۳۹۱/۰۷/۲۸ - ۱۰:۵۲ - کد خبر: 58761
سلامت نیوز:دبیر انجمن مراقبت‌های ویژه ایران با بیان اینکه به علت شیوع تصادفات جاده‌ای و حوادثی نظیر سقوط از ارتفاع، جوانان غالبا بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در کشور هستند، گفت:‌ این در حالی است که بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در دیگر کشورها اغلب سالمندان هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر امید مرادی مقدم اظهار کرد: به علت جوان بودن بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه کشور باید با مدیریت صحیح این نیروهای جوان را دوباره به جامعه برگرداند.

وی با اشاره به وجود 3000 تخت آی‌. ‌سی‌. یو در سراسر کشور ادامه داد: بر اساس قوانین موجود باید حداقل 10 درصد تخت‌های هر بیمارستانی تخت‌های مراقبت ویژه باشد از این رو به هنگام صدور مجوز برای ساخت هر بیمارستانی باید به این نکته توجه ویژه‌ای شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: با توجه به اینکه بیماران نیازمند به مراقبت‌های ویژه به بخش آی. سی. یو منتقل می‌شوند و با عنایت به میزان جمعیت کشور و فراوانی بیماران ترومایی، مصدومان و مجروحان تصادفی 3000 تخت آی. سی. یو فعال در کشور کافی نیست.

وی ادامه داد: چون بیماران بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه جزو بدحال‌ترین بیماران هستند از این رو میزان مرگ و میر این بخش نسبت به دیگر بخش‌ها به مراتب بیشتر است همچنین ایجاب می‌کند با تجهیز بخش‌های آی. سی. یو به تجهیزات و نیروی انسانی و کادر مجرب توجه ویژه‌ای به این بخش شود.

دبیر انجمن مراقبت‌های ویژه ایران افزود: اعضای تشکیل‌دهنده آی. سی. یو (بخش‌های مراقبت‌های ویژه) مثلثی شامل فوق تخصصان مراقبت‌های ویژه، کادر مجرب پرستاری و تجهیزات تشخیصی و درمانی تشکیل می‌دهند که در صورت وجود نقص در هر یک از این اجزا میزان مرگ و میر به طور معناداری افزایش می‌یابد.

مرادی‌مقدم با اشاره به وجود 70 فوق تخصص مراقبت‌های ویژه در کشور گفت: در بخش‌هایی که توسط این فوق‌ تخصصان اداره می‌شود میزان مرگ و میر به طرز چشمگیری کاهش یافته است که البته در مرحله دوم متخصصان بیهوشی مدیریت این بخش‌ها را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: هم‌اکنون مهم‌ترین مشکل در بخش‌های مراقبت‌های ویژه، کمبود پرستاران است که آمارهای جهانی وجود یک پرستار برای هر تخت آی. سی. یو را ضروری می‌داند که این شاخص در مراکز درمانی دانشگاهی حتی در مواردی به یک پرستار به ازای هر چهار تا پنج تخت می‌رسد که همین موضوع میزان مرگ در بخش‌های مراقبت‌های ویژه را افزایش داده است.

این فوق تخصص مراقبت‌های ویژه با بیان اینکه با اضافه شدن یک پرستار 9 درصد میزان مرگ در بخش‌های آی. سی. یو کاهش می‌یابد، افزود: جزء سوم کمبود تجهیزات مانیتورینگ (پایش) و تشخیصی است و حتی المقدور بیماران بستری دراین بخش نباید برای انجام‌های تشخیصی خارج شوند چون جابجایی مرگ و میر را به طور معناداری افزایش می‌دهد.

مرادی مقدم گفت: بر اساس آمار سالیانه گذشته میزان مرگ و میر در بخش‌های مراقبت‌های ویژه 50 درصد بوده است که البته با اقدامات سال‌های اخیر این میزان کاهش یافته است اما هنوز با استانداردها فاصله داریم.

وی یادآور شد: بخش‌ مراقبت‌های ویژه از مهم‌ترین بخش‌های هر بیمارستانی به شمار می‌رود و یک بیمارستان یکصد تختخوابی باید دست‌کم مجهز به 10 تخت آی‌. سی. یو باشد.

کنگره سراسری مراقبت‌های ویژه گذشته، حال و آینده از 17 تا 19 آبان ماه سال جاری در سالن همایش‌های بین‌المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.76197s, 19q