قانون و مناطق حساس زیستی

۱۳۹۱/۰۷/۲۹ - ۱۳:۱۶ - کد خبر: 58793

سلامت نیوز : مناطق حساس زیستی مناطقی هستند که طبق دستورالعمل کنوانسیونهای جهانی، گونه‌های حساس جانوری و گیاهی را در خود جا داده و یا محل کریدور حیات وحش محسوب می شوند. مناطقی که سازمان محیط زیست وظیفه دارد طبق قانون این مناطق را مورد توجه قرار دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از قانون ؛‌ مناطق حساس زیستی مناطقی هستند که جزو مناطق چهارگانه محیط زیست(پارک ملی، منطقه حفاظت شده، پناهگاه حیات وحش و منطقه شکار ممنوع) محسوب نمی شوند اما در ایران طبق قانون حفاظت از محیط زیست این مناطق در تمامی ایران مورد مطالعه قرار گرفته و در سال 79 مطالعات تمامی کریدورهای حیات وحش و مناطق حساس ایران انجام شد.

این مطالعه که میلیاردها تومان صرف تهیه آن شده اکنون تنها در کتابخانه های سازمان به سر می برد در حالی که باید سازمان حفاظت محیط زیست تعریف مشخصی در این باره انجام دهد. بررسی این مطالعات و دخالت در این مناطق جزو تکالیف سازمان محسوب می شود.

بررسی‌های صورت گرفته در مناطق حساس زیستی استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد در مرکز طرح‌های مدیریت مناطق حفاظت شده صورت گرفته است و برای این کار رقم چندین میلیاردی هزینه شده که بر اساس آن این کردیورها مشخص شود و اتفاقا این کریدورها مشخص شده اند اما تا کنون سازمان حفاظت محیط زیست مطالعات انجام شده را به هیچ مرکز و نهادی برای ارزیابی و تمرکز بر فعالیتها ارائه نداده است.

اکنون این مطالعات درجه یک تنها در کتابخانه سازمان محیط زیست خاک می خورد در حالی که پلنگ منطقه رستم در مرز استانهای فارس و کهگیلویه و بویراحمد به دست مردمی که اطلاعی از این اهمیت ندارد کشته می شود و سازمان لابد می خواهد دست روی دست بگذارد و بگوید در مناطق حفاظت شده نیست در حالی که اساسا قانون برای این سازمان تکلیف تعین کرده است.

پیشتر و در سالهای گذشته مسیرهای ورود پلنگ در این مناطق مشخص شده اند ولی سازمان محیط زیست مدیریت مطلوبی در این باره انجام نداده است. در مطالعات صورت گرفته؛ وضعیت ورود و زیست گورخر ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، پلنگ، خرس و حتی پرندگان مانند قرقاول و حتی آبزیان هم مشخص شده است و ضعف سازمان محیط زیست که نتوانسته نتایج مطالعات را اجرای کند مزید بر علت شده است.

با اینکه یازده سال از پایان مطالعه مناطق حساس زیستی گذشته است و سالانه 19 تا 20 میلیارد هزینه برای چنین طرح هایی صرف شده است اما هیچ برنامه مشخصی برای سازماندهی مناطق حساس زیستی صورت نگرفته و این مناطق بی توجه رها شده اند در حالی که قاون محیط زیست هرگز این مناطق را که دارای حداقل گونه های گیاهی و جانوری با ارزش هستند را رها نکرده است اما روزانه حیات وحش در این مناطق به دست مردم کشتار می شوند.

سازمان محیط زیست در استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد مثل بسیاری از مناطق حساس زیستی و مناطق چهارگانه شناسایی شده، باید برود و نتایج این تحقیقات را ببنید و در تدارک برنامه ریزی برای کریدورهای حیات وحش در کشور باشد تا دیگر شاهد کشتار بی رحمانه حیات وحش تنها به سبب نبود حساسیت از سوی سازمان مرکزی نباشیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.15436s, 18q