تركيب شير مادر متناسب با رشد كودك تغيير مي‌كند

۱۳۸۶/۰۵/۰۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5881
تركيب شير مادر متناسب با رشد كودك تغيير مي‌كند

اعظم السادات موسوي در آستانه روز جهاني شير مادر در گفت وگو با  ايسنا، گفت: شيرمادر كامل ترين غذا براي نوزاد محسوب شده و حاوي آب، پروتئين، چربي، مواد قندي، نمك‌ها، آنزيم‌هاي گوارشي و ويتامين است.

موسوي افزود: شير مادر در هفته اول پس از زايمان حاوي آنتي بادي‌هايي (فاكتورهاي محافظت كننده در برابر بيماري‌ها) مي‌باشد كه باعث مصون ماندن بدن نوزاد در برابر عوارض بيماري مي‌شود.

وي با اشاره به مزاياي شير مادر از سهل الهضم بودن آن، ايجاد امنيت رواني و رشد عاطفي در كودك، كاهش ابتلا به سرطان تخمدان و پستان در مادر،‌ محافظت از ابتلا به بيماريهاي گوارشي و عفوني كودك و اقتصادي بودن آن به عنوان برخي از اين مزايا ياد كرد.

موسوي اظهار داشت: مايعي كه نوزاد پس از تولد در طي سه تا چهار روز پس از زايمان از آن تغذيه مي‌كند كلستروم يا آغوز ناميده مي‌شود.

گفتني است، اين ماده در مقايسه با شير پروتئين بيشتر و قند و چربي كمتري داشته و با نقش تسهيل كنندگي باعث مي‌شود مواد زائدي كه در دوره جنيني در روده نوزاد ذخيره شده به بيرون رانده شود.

وي با اشاره به شعار امسال روز جهاني شير مادر اظهار داشت: بر اساس اين شعار« شروع تغذيه با شير مادر ظرف يك ساعت اول تولد، معادل با نجات جان يك ميليون نوزاد در جهان» است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.62232s, 18q