حالات روانشناختی در انتخاب نوع غذا موثر است

۱۳۹۱/۰۷/۲۹ - ۱۵:۳۵ - کد خبر: 58829

سلامت نیوز :کارشناس اداره سلامت روان وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی گفت: حالات روانشناختی افراد در انتخاب نوع غذا موثر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛‌ شهناز باشتی ابراز داشت: افراد در حالات مختلف، غذاهای متفاوت را طلب می‌کنند،‌ هنگام احساس قدرت و پیروزی به غذاهای گوشتی، هنگام احساس تنوع و تحول به غذاهایی با انواع سس و هنگام اضطراب یا پرخاشگری به خوراکی‌های گاز زدنی تمایل دارند در حالی که وقتی خسته هستیم چای و قهوه را ترجیح می‌دهیم.وی افزود: بنابراین با شناخت خود و سوخت و ساز بدن می توانیم با انتخاب مواد خوراکی مناسب به آرامش بیشتری دست یابیم و از خوردن لذت ببریم.

این کارشناس، ایمان را یکی از عوامل مؤثر در سلامت روان جامعه برشمرد و گفت: اعتقادات و باورهای مذهبی قادر است در مصیبت‌های زندگی، از فرد افسرده و مایوس انسانی امیدوار و محکم بسازد، چنان که هرگز خود را تنها و بیمناک احساس نکند این فرد باور دارد که خدا پیوسته با اوست، در رویارویی با سختی‌های زندگی تنها نیست و خدای مهربان به او علاقه و توجه دارد.

وی همچنین مدرسه را از دیگر عوامل تأثیرگذار در سلامت روان جامعه عنوان کرد و یادآور شد:‌ مسئولیت مربیان مدرسه منحصر به پرورش نیروی عقلی و آشنا کردن فراگیران به مسائل اجتماعی و اخلاقی خلاصه نمی شود، مراکز آموزشی، مسئول تغییر و اصلاح رفتارهای ناسازگارانه و تامین بلوغ عاطفی و سلامت روانی فراگیر نیز است در مراکز آموزشی، افراد دوست داشتن و دوست داشته شدن را تجربه می‌کند.

باشتی در ادامه با بیان این که ورزش یکی از رموز سلامت جسمانی است،‌ اظهار داشت: افراد ورزشکار از لحاظ احساسات، عواطف، شخصیت اجتماعی و نوعدوستی کامل‌تر و در فعالیت‌های شغلی و حرفه‌ای موفق‌ترند. ورزش، موجب اعتماد به نفس در فرد شده، او را متعادل، متفکر و سازگار با محیط می کند. با ورزش، شخص کمتر دچار احساس حسادت، حقارت و ستیزه جویی می‌شود و در نتیجه از سلامت روانی بالاتری برخوردار خواهند بود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12978s, 18q