گوش خود را پاك نكنيد

۱۳۸۶/۰۵/۱۰ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 5890
گوش خود را پاك نكنيد

پاك كردن گوش با اشياي خارجي نظير كليد، چوب كبريت و گوش پاك كن يكي از اين موارد است كه موجب عفونت گوش خارجي مي‌شود.جرم موجود در گوش داراي خاصيت چربي و اسيدي است، چربي موجود در گوش از ترك خوردن پوست گوش جلوگيري كرده و سبب نرمي پرده آن مي‌شود.

خاصيت اسيدي جرم موجود در گوش از رشد قارچ‌ها و باكتري‌ها در گوش نيز پيشگيري مي‌كند.

پاك كردن گوش با چوب كبريت ، گوش پاك كن يا اشياي ديگر سبب مي‌شود تا خاصيت قليايي ماده اسيدي طبيعي گوش از رفته، فرصت رشد به باكتري‌ها و قارچ‌ها داده شود.

به گفته پزشكان ، درد گوش، تورم مجاري گوش خارجي، تب خفيف،ترشح چرك سفيد رنگ بدون بو از گوش و تنگي و گرفتگي گوش از جمله علايم شايع عفونت گوش خارجي هستند.

يك متخصص گوش، حلق و بيني درگفت و گو با خبرنگار ايرنا به افراد توصيه كرد تا از پاك كردن گوش حتي با گوش پاكن‌ها پرهيز كنند.

دكتر "سيد حسين برقعي" گفت:گوش سالم با داشتن ساختماني طبيعي، خودش را تميز مي‌كند و نيازي به پاك كردن ندارد.

وي افزود:پارگي پرده گوش معمولا مي‌تواند به دو دليل التهابي (عفوني) و ضربه‌اي ايجاد شود.

دكتر برقعي با اشاره به پاره‌گي‌هايي كه بر اثر عفونت گوش مياني به صورت حاد ايجاد مي‌شود، اظهار داشت: پرده گوش راهي براي خروج چرك و ترشحات گوش مياني است و پارگي آن در اغلب اوقات به محض قطع شدن ترشح چركي گوش در عرض يكي دو روز خود به خود جوش مي‌خورد.

وي افزود:اگر اين پارگي به صورت مزمن درآيد و به طور مداوم عفونت از گوش خارج شود، بايد با مراجعه به پزشك عاملي را كه باعث تداوم بروز چرك از گوش است از بين برد و نقص ايجاد شده در پرده گوش رابا پيوند پرده گوش اصلاح كرد.

اين متخصص گوش، حلق و بيني تصريح كرد:از جمله پارگي‌هاي ديگر پارگي پرده گوش بر اثر فرو كردن اشياي خارجي در آن است.

دكتربرقعي تاكيد كرد:استفاده ازگوش پاك كن كه بين افراد تقريبامرفه نيز شايع‌تر است، جز غير بهداشتي بودنش به دليل اينكه موانع طبيعي رااز سر راه ورود عوامل خارجي و ميكروبها بر مي‌دارد، توصيه نمي‌شود.

به گفته وي،با تميز كردن گوش و خارج كردن ماده زرد رنگ و چسبناك از گوش راه ورود عفونت و ميكروب به داخل گوش هموار مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.47504s, 18q